PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sözleşmeli Sağlık Personeli Maaşı 2023

Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesine göre kamu hizmeti; memurlar, sözleşmeli çalışanlar, geçici işçi ve memurlar aracılığıyla yürütüldüğü belirtilmektedir. Bu anlamda tipik bir istihdam türüdür. Sözleşmeli sağlık çalışanları, kamu tarafından sağlanan sağlık hizmetlerinin sunumunda önemli bir rol oynayabilir.

Ekonomi 04.01.2023, 02:51 06.01.2023, 14:17
Sözleşmeli Sağlık Personeli Maaşı 2023

 Sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde önemli bir işlevi olan sözleşmeli sağlık çalışanlarının maaşlarının 2023 yılında ne olacağını aşağıdaki yazımızda ele alacağız.

4B Sözleşmeli Sağlık Personeli Kimlerdir?

Sözleşmeli sağlık meslek mensupları, uzmanlık gerektiren durumlarda kuruluşlar tarafından istihdam edilen diğer kamu hizmeti personelidir. Sözleşmeli sağlık personeli, herhangi bir özel şart aranmaksızın yıllık planlar kapsamında çalıştırılabilir.

Bu kapsamda görev verilecek çalışanların seçimi, yükseltilmesi ve ücretlendirilmesine ilişkin düzenlemeler DMK'nın 657 sayılı 4B maddesinde düzenlenmiş olup, bu alanda çalışanlar devlet tarafından sözleşmeli 4B sağlık meslek mensubu olarak anılmaktadır.

Sözleşmeli Personel Alım Koşulları Nelerdir?

Sözleşmeli personel alımı için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Şartlar şunlardır: Sözleşmeli personel ihtiyacı olan kurumun önerisi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın onayıdır. Kurumun onayı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın onayı olmadan sözleşmeli personel çalıştırılamaz.

Sözleşmeli Personel Alımı Aşağıdaki Şekilde Yapılır:

  • Kurumların en acil ve özgün talepleri durumunda. Kurumların özel bilgi ve deneyim gerektirdiği durumlarda yapılır.
  • Kurumların önerisi ve TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın kabulü üzerine Maliye Bakanlığı'nda belirtilen kadrolara personel alımları mali yıl içinde tamamlanır.

Sözleşmeli Sağlık Personeli Ne Kadar Alır?

Sözleşmeli sağlık çalışanlarının maaşları, bu tür çalışanlar geçici olarak çalıştırıldığı için memurlara göre biraz daha düşük olabiliyor. Ancak, sözleşmeli sağlık çalışanları çalışmayan eş için aile yardımı ve yaşlarına göre çocuk yardımı alabilirler.

Sözleşmeli Sağlık Personeli Maaşı 2023

4B'de istihdam edilen sağlık personeli yıllık izin ve hastalık izni ile ücretsiz doğum izni (doğumdan 8 hafta öncesi ve doğumdan sonraki 8 hafta olmak üzere on altı haftayı tamamlamak üzere) ve emzirme izninden yararlanır.

4B Sağlık Personeli Maaşları

Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam edilen 4B personeli, hemşire veya ebe, diyetisyen, sosyal hizmet uzmanı, psikolog gibi çeşitli unvanlarda görev alabilecek kişileri kapsamaktadır. Lisans öğrencisi olarak istihdam edilen ve sözleşmeli sağlık personeli olan öğrencilerin maaşları birbirine yakındır. Devlet kurumlarında sözleşmeli olarak istihdam edilenler için en yüksek ücret, BES kesintisi yapılmadığı takdirde 2023 yılında 0-5 yıl arası hizmet yılı olan hemşire NET 12.404,63 TL ücret ödenmektedir.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta, 2023 yılı sözleşmeli sağlık personeli maaşı hesaplamalarında hizmet yılı ce sözleşme ücretine dikkat etmek gerekmektedir. Sözleşmeli Biyolog, Çocuk Gelişimcisi, Diyetisyen, Fizyoterapist, Psikolog, Sağlık Fizikçisi, Sosyal Çalışmacı, Perfüzyonist, Dil ve Konuşma Terapisti, Odyolog, İş ve Uğraşı Terapisti sağlık meslek mensupları için 2023 yılı ücreti 13.523,60 TL'dir. Lise mezunu sağlık hizmeti sözleşmesi yapan personel, 2023 yılında pozisyonuna ve diğer gerekliliklerine göre 13.138,97 TL maaş alacaklardır.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (3)
kimse 4 hafta önce
Hemşire/ebe önlisans 0-5 yılda bi hesaplama hatası olabilirmi ? herkesden yüksek alıyolar gibi.
HACI 4 hafta önce
40 YILDA OKUSAN EBE EBEDİR HEMŞİRE HEMŞİREDİR UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YOKTUR PERSONELİ AYIRT ETMEDEN HAKLARI VERİLMELİDİR 3600 EK GÖSTERGEDE OLDUĞU GİBİ AYIRT EDİLMEMELİDİR HERKES CANLA BAŞLA ÇALIŞIYOR.
Dr 3 hafta önce
Ön lisans lisanstan 0-5 yıl için fazla alıyor görunuyor. Olacak iş değil. Yanlışmı yazıldı acaba
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.