PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sözcü Gazetesi: Ocak Ayında Memura Yüzde 35 Zam Gelebilir

Memur maaş ödeneğine yaklaşık % 53.6 zam yapan hükümetin zammın büyük bölümünü seçim öncesinde memurlara vereceği öngörülüyor.

Ekonomi 07.09.2022, 10:08 10.09.2022, 20:15 Cansu Polat
Sözcü Gazetesi: Ocak Ayında Memura Yüzde 35 Zam Gelebilir

Hükümet 2023 yılı için TÜFE’nin %24.9’a ineceğini öngörmesine rağmen kamu personelinin maaş ödeneğine ise %53.zam yaptı. Bu durum seçim öncesinde memura büyük bir zam olarak yansıyacağı ileri sürüldü.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in yaptığı habere göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temmuz maaş zamlarını açıkladığı konuşmasında, “bu bir ara artıştır, asıl tespiti inşallah yılbaşında gerçekleştireceğiz” diyerek işaret ettiği artışların seçim zamları olduğu belirtildi.

Hükümet, orta vadeli programda 2023 TÜFE tahminini %24.9 olarak baz almasına rağmen 2023 yılı memur maaş ödeneğini ise %53.6 oranında artırma kararı almıştı.

YÜZDE 35'İ AŞAR

Ödeneklerdeki bu büyük artış, memur ve memur emeklilerine, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkının yanı sıra, yılbaşında bir de seçim zammı yapılacağı anlamına geliyor. İlave seçim zammıyla birlikte yılbaşı zammının yaklaşık yüzde 8+5'lerden yukarı çıkarak yüzde 35'i aşacağı tahmin ediliyor. Memur-Sen'le imzalanan toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin maaş ve aylıklarına 2023'ün Ocak ayında yüzde 8, temmuz ayında da yüzde 6 zam yapılacak.

YILBAŞI ZAMMI YÜZDE 14

En son temmuzdan bu yana geçen 2 ayda TÜFE yüzde 3.86 arttı. Yılın sonuna kadar olan 4 aylık dönemde enflasyonun aynı şekilde seyretmesi halinde TÜFE ikinci 6 ayın sonunda yaklaşık yüzde 12-13 civarında kalacak. 2022 Temmuz zammı yüzde 7 olduğu için 2023 Ocak'ta yüzde 5 ile 6 civarında da enflasyon farkı ödenecek. Böylece, memur ve emeklinin yılbaşında alacağı toplam zam yaklaşık yüzde 13-14 olacak. Ancak iktidarın, yüzde 53.6 artırdığı maaş ödeneğinin büyük kısmını yılbaşında kullanarak seçim öncesi zam oranını en az yüzde 30-35'lere çıkarabileceği tahmin ediliyor.

Memura toplam 948 milyar TL ödenecek

Yeni yayımlanan OVP'de yer alan verilere göre, kamu personeline bütçeden 2021 yılında 346.3 milyar lira maaş ödendi. Ancak enflasyonun aşırı yükselip enflasyon farkının olağanüstü artması nedeniyle bu yılın sonunda memura yapılacak toplam maaş ödemesi yüzde 78.3 artışla 617.3 milyar liraya ulaşacak. İktidar gelecek yılın tamamında ise memura toplam 948 milyar lira maaş ödemesi yapacak. Yüzde 53.6'lık bu artışın bir kısmı 3.600 ek gösterge zammı ve yeni personel alımına gidecek. Kalanı ise zamlarda kullanılacak.

Yorumlar (17)
SAĞLIKÇI 1 ay önce
Böyle haberler yapıldıkça her şeye daha çok zam geliyor. Enflasyon canavarı doymuyor.
yüzde 500 zam yapılmış 3 hafta önce
memura zam yapılınca önce fatura hortumcuları ve esnaf seviniyor
durdurun bu zamları 3 hafta önce
yüzde kaç gelirse gelsin esnaf başta gıda perakendiceler başta elektirik su doğalgaz faturaları misli ile kat kat memura kambur olarak iniyor memurun cebine gireni silip süpürüp gidiyor. perakenciler, elektirik su doğalgaz aha bunların başındakiler yargılanmalı
Hemşire 1 ay önce
En az %50 yapılacak. Zaten altını yaparlarsa yemin ettim oyu bay Kemal e verecegim
Sağlıkçı 1 ay önce
Ne %35'i... en az %50 zam yapılması gerekiyor. Enflasyon oranı ortada
Fiyatlar uçuyor durduran yok 1 ay önce
Salça olmuş 100 lira kaşar 90 lira. Salçasız yemek olurmu? En basit bir tost kaça mal oluyor. Yüzde 35 den bahsediyorlar
mustafa 1 ay önce
TUİK fuik soğuk su iç
Uzman Biyolog 1 ay önce
Yalan. Bunların yaptığı en güzel şey yalan söylemek. Üstelik iktidar da yalan söylemiyor hatta hiçbir şey demiyor hep yanaşmaları çıkarıyor bu haberleri
memur 1 ay önce
yüzde beşyüz zam da verseniz oy moy yok...
serdar 4 hafta önce
al benden de o kadar.
aslanbey 1 ay önce
en büyük sorun mülteciler oy moy yok
Dr 4 hafta önce
Dr harici tüm personellerin yaptigi işi asgari ücretle yaptırılır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?