Sözcü: 3600 Ek Gösterge İle Hemşire Maaşı Yüzde 25 Artacak!

Sözcü'de yer alan habere göre, 3600 ek göstergenin yasalaşmasıyla hemşire aylığı yüzde 25 artarken, öğretmen, polis ve din görevlisinin emekli aylığı yüzde 22 artacak.

Ekonomi 15.11.2021, 06:23 16.11.2021, 11:12 Zeynep Elmalı
Sözcü: 3600 Ek Gösterge İle Hemşire Maaşı Yüzde 25 Artacak!

İktidarın, 2018 yılı seçimlerinde seçim vaatleri arasında yer alan 3600 ek gösterge, oy kayıpları sonrasında tekrar gündemde. Ak parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT'yle ilgili, "3600'le ilgili de zaten biz bunu kanuna dönüştüreceğiz, teklife dönüştüreceğiz. Parlamentoda bunlarla ilgili bütün partilerle de görüşeceğiz ancak şunu söyleyeyim 3600 ek gösterge zaten bizim vaadimizdir ve bu konuyla ilgili de çalışmalar yapılmaktadır" dedi.

KRİTİK ADIM ATILDI

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Ek göstergenin yüksek olması emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yüksek olacağı anlamına geliyor. 3600 ek gösterge uygulaması ile öğretmen, polis ve din görevlisinin emekli aylığı ve ikramiyeleri yüzde 22, hemşire ve yüksek öğretim mezunu olmayan din görevlisinin aylığı yüzde 25 oranında artacak.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in memur toplu sözleşme görüşmelerinde sözünü verdiği 3600 ek gösterge vaadinde kritik adım atıldı. Memur-Sen Başkanı Yalçın'ın konuyu hatırlatması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Bakan Bilgin'e, "3600 çalışmasını hemen başlatın, 2022 ortasına kadar da teknik çalışmayı bitirin" dediği öğrenildi. 3600 ek göstergeyle ilgili ilk teknik çalışma önümüzdeki kasım ayındaki Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda yapılacak. Edinilen bilgiye göre kurulun kamu tarafı 3600 için teknik bir komisyon oluşturacak. Bu komisyonda düzenlemenin mali, sosyal güvenlik, kadro ve sosyal tarafları ortaya çıkarılacak. Komisyonda ayrıca sendikaların daha geniş kitlelere yansıtılması yönündeki talepleri de değerlendirilecek.

Memur emekli ikramiyesi 24 bin 600 TL artacak

Halen 2200 ya da 3000 ek göstergede çalışan bir öğretmenin 3600'ün yasalaşmasıyla maaşı brüt 107 lira artacak. Ancak bu öğretmen emekli olduğunda ya da 3000 göstergeye göre emekli olmuş bir öğretmenin aylığı 820 lira artacak. Bu memur emekli olduğunda eğer 30 yıl hizmeti varsa normal alacağı ikramiyeden 24 bin 600 lira daha fazla alacak. Ek gösterge artışı yasa değiştiği için 2008 ve sonrasında memuriyete başlayanlarda çok fazla etkili olmayacak. Düzenleme nedeniyle büyük yükün SGK'ya geleceği belirtildi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
Yılgın 2 hafta önce
4170₺ maaş yatmış. Sabit de 1600 .
Yani 5770₺ bu enflasyon da ne yapsın hemşire
Döner yok fazla mesai çalıştırmıyorlar.
Allah yardımcımız olsun
........... 2 hafta önce
ÇALIŞANLARI BU 4 MESLEK GRUBUNA SIKIŞTIRIRSANIZ, SANDIĞA ÇAKLIRSINIZ!!!!
hemsire olmayan saglikcilar 2 hafta önce
daha israrla hemsireler deniyor saglikcilar beyaz formalilar denmiyor ben simdiden soyleyimde sonra kimse isyan etmesin sadece hemsireler diye
dr 2 hafta önce
doktorlara da yine %0
Safa 2 hafta önce
Din görevlileri hiç bir Haktan mahrum kalmasın tabi din düşmanı değilim ama bu kadar adaletsiz olanların dinlerinin olduğundan şüpheliyim artık çok yoruldular pandamide boş camilerde
SAĞLIKÇILAR 2 hafta önce
3600. KOCAMAN BİR KANDIRMACA .TÜM MEMURLARA OLMAYACAĞIN ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIK VE ADALETSİZLİKLER OLACAK.TAŞERONA KADRO OLDUĞU GİBİ BU 3600 .DE ZÜLÜM ÜZERİNE ZÜLÜM OLCAK GÖRECEKSİNİZ .NERDE SAĞLIKÇININ YIPRANMA EK PERFORMANS.FAZLA İŞE EK ÖDEME HEPSİ SIFIR HEP KANDIRMACA
uzman doktor 2 hafta önce
ocakta doktorlara zam yapmayıp diğer sağlıkçılara zam olursa sistem iyice çöker, protestolar başlar, sağlıkçıları ayıramadan zam yapın..
hemşire 2 hafta önce
-ecek li -acak lı vaatlerin üstünü çizip geçiyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?