PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

SGK Uzmanı Memur ve Emeklisinin Zam Oranı Tahminini Söyledi

Memur ve memur emeklilerine ocak dönemi için yapılacak zam oranıyla ilgili soruya cevap veren Sgk Uzmanı Ali Duman, Habertürk’te önemli açıklamalara imza attı.

Ekonomi 02.01.2023, 13:59 Cansu Polat
SGK Uzmanı Memur ve Emeklisinin Zam Oranı Tahminini Söyledi

5 aylık enflasyon farkının %14 olduğuna dikkat çeken SGK uzmanı Ali Duman, enflasyonda biraz düşüş ön görülse de aralık ayı için enflasyon artışı büyük oranda olmayacak dedi

Habertürk televizyonunda memur ve emeklisine yapılacak zam oranı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Duman şu ifadelere yer verildi:

Bizim normal şartlarda iki tane, ocak ve temmuz zammımız var. Devlet memurlarında toplu sözleşmelerden gelenlerde hak ve farklılıklar olabiliyor. Devlet memurları toplu sözleşme artı belirlenen oranı aşan enflasyon kısmını alabiliyorlar.

Enteresan bir şey söyleyebilirim 2023'ün en düşük asgari ücretinin altında şu an 2022 maaşıyla çalışan devlet memuru var. 2022 fiyatlarıyla ilk defa düşük kademe ve dereceden devlet memuru olarak göreve başlayan vatandaşlarımız var. 2023'te belirlenen asgari ücretin altında kaldı aylıklar. Devlet memuru aylığıyla asgari ücretlinin arasında ortalama yüzde 50, en altında söylüyorum en düşük derece ve kademede başlamış devlet memuruyla asgari ücretli arasında normal şartlarda 1.5 kat asgari bir fark oluşurdu.

Eğer biz 8500 TL 2023 asgari ücretini göreceksek bunun 1.5 katı üzerinden bakarsanız en düşük devlet memuru aylığının o zaman 12 bin 750 lira olması lazım. 8000-8300 lira civarında yeni başlayan kadrolarda en az yüzde 50 yapıyor.

Devlet memuru aylıklarına asgari ücretli gibi zam gelir mi? Bunun kesinliği yok. Normalde toplu sözleşme 2023 yılı için yüzde 8 artı enflasyon diyor. Refah payı ile beraber güncellenen durumu belirlenen enflasyonla artı 1 şeklinde. Diyelim aralıkta enflasyon belirlendi, son altı ay yüzde 16. O zaman artı bir gibi yüzde 17 ile devlette çalışan memur ve emekliler zam almış olacak."

Yorumlar (6)
doktor 1 ay önce
%15 zaten garanti enflasyon zammı var yarın da maksimun %2-3 enflasyon açıklanacak %17-18 bunun üstüne koysa koysa en fazla %12 koyar %30 yaparlar bunun üstüne olmasına imkanı yok

bakanlar hiçbir maaşın ne olduğundan haberdar değil geçen sene doktor maaşları en az 20bin diyen bakan vardı
gerisini siz düşünün
Yalan Mı 1 ay önce
Özel şirketler adına asgari ücrete % 55 zam yapanlar kendi emeklisi ve Memuruna gelince zam yapmamak için gülünç toplu sözleşme veya aslı olmayan TÜİK rakamlarını ileri sürüyor. Memurları bu duruma düşüren yetkili sendika
Hami 1 ay önce
Endusuk memur maaşı asgari ücretin altında kaldı. Kamu işçisi iki kat fazla. Bunu görmemek ve seyyanen 5000 veya 6000 vermemek salakliktir.
Memur 1 ay önce
Düşük ücretlilere iyileştirme şart 20 yı oldu maaşım 8754tl yeterrrrŕrrrr
C.Y 1 ay önce
Devlet bankaları bile %55 zam yaptı kendi personeline bizler hala %20 ler 30 lardan bahsediyoruz.Tabiki keserde dönecek sapıda bir gün mutlaka..
tıbbi sekrt 1 ay önce
BU NEDİR YAAAA 23 YILLIK KADROLU MEMUR 2 UNIVERSITE mezunu olup saglık gibi yogun yerde yıllarca calısıp emegının karsılılıgını alamamak cok acı verici ve buyuk haksızlıktırrrr YETERRRRR......HAKKIMIZI İSTİYORUZ AYRICA VERGİ DİLİMİDE KALDIRILSIN MAYISTA VERGİ ALMAYA BASLIYORLARR YETERRRR BU HAKSIZLIKKK
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.