SGK İptal Etti! Sağlık Personeli de Olsa Fiili Hizmet Zammından Yararlanamaz!

SGK Başkanlığı, Sağlık Bakanlığının bildirimi üzerine doğrudan işin kontrolü ve denetim görevini üstlenen ve/veya idareci konumunda olan sağlık meslek mensupları fiili hizmet zammından yararlanamaz kararını verdi.

Ekonomi 15.11.2021, 05:04 15.11.2021, 07:55 Zeynep Elmalı
SGK İptal Etti! Sağlık Personeli de Olsa Fiili Hizmet Zammından Yararlanamaz!

SGK Başkanlığı tıbbi uygulama yetkisi bulunan psikologların fiili hizmet süresi zammı uygulanmasından yararlanmalarıyla ilgili önemli bir karar verdi.

5510 sayılı Kanunun 40. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan tabloya 2018 yılındaki Kanuni düzenlemeyle, (20) sırası numarasıyla insan sağlığına ilişkin işlerde; "11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun, 25/2/1954 tarihli ve 6283 sayılı Hemşirelik Kanunu ve 18/12/1953 tarihli ve 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun kapsamında sağlık meslek mensubu sayılan ve insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışanlar" fiili hizmet süresi zammı kapsamına alınmıştır.

Bu kapsamda, 3/8/2018 tarihinden itibaren insan sağlığına ilişkin işlerde çalışan sigortalılardan ilgili kanunlarına göre sağlık meslek mensubu sayılmak ve insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışmak şartıyla bu kapsamda geçen sürelerinin her 360 günü için 60 gün fiili hizmet süresi zammı beş yılı geçmemek üzere toplam prim ödeme gün sayılarına eklenmektedir.

- SAĞLIK PERSONELİ DE OLSA, İDARECİ OLAN VEYA DENETİM GÖREVİ YAPANLAR FİİLİ HİZMET ZAMMINDAN YARARLANAMAZ

Diğer taraftan, 5510 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesi kapsamında sayılan iş veya görevlerde çalışan sigortalıların fiili hizmet süresi zammından yararlanabilmesi, işin risklerine maruz kalınmasına bağlı bulunduğundan, doğrudan işin kontrolü ve denetim görevini üstlenen ve/veya idareci konumunda olan sağlık meslek mensupları, insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde fiilen çalışmadıkları sürece fiili hizmet süresi zammından yararlandırılmamaktadır.

- PSİKOLOGLARIN FİİLİ HİZMET ZAMMI HAKKI İPTAL EDİLDİ

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

SGK Başkanlığı daha önceki ilk yazı ekindeki tablo gereğince, fiili hizmet zammı kapsamına alınmış olan tıbbi uygulama yetkisi bulunan psikologlar için 03.08.2018 tarihinden itibaren yapılan fiili hizmet zammı bildirimlerinin iptal edilmesini ve işverenlerle görüşülerek bundan böyle tibbi uygulama yetkisine sahip olan psikologların fiili hizmet süresi zammı kapsamında bildirilmemesi hususunda işverenlerin bilgilendirilmesini istedi.

- 5510 SAYILI KANUNA GÖRE FİİLİ HİZMET ZAMMI TABLOSU ŞU ŞEKİLDEDİR

- İŞTE PSİKOLOGLARIN FİİLİ HİZMET ZAMMIYLA İLGİLİ RESMİ YAZI

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
5
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?