Sendikalar, Öğretmenlere Ek Ders Ücretinin Derse Girmeseler Dahi Ödenmesini İstiyor!

Sendikalar, 2019 yılı Hakem Kurulu Kararı gereğince idari izinli sayılmasını ve öğretmenlerin ders girmeseler dahi ek ders ücretlerinin ödenmesini istedi.

Ekonomi 28.09.2020, 11:25 28.09.2020, 11:28 Güler Sağlam
Sendikalar, Öğretmenlere Ek Ders Ücretinin Derse Girmeseler Dahi Ödenmesini İstiyor!

Milli Eğitim Bakanlığı 21 Eylül 2020 itibariyle eğitim öğretimi bazı sınıflar dışında uzaktan eğitim sistemiyle açtı. 23 Eylül'de yayımlanan Genelge ile canlı ders veren öğretmenlerin ders saatlerinin öncelikle maaş karşılığı, maaş karşılığını aşan ders saati sayısının ise ek ders ücretiyle karşılanacağı belirtilmişti.

TIKLAYIN

Sendikalar ise yüz yüze eğitime geçilemediği ve bir çok öğretmenin geçen yıla nazaran ders saati sayıları azaldığı için, öğretmenlerin 2019 yılı Hakem Kurulu Kararı gereğince idari izinli sayılmasını ve öğretmenlerin ders girmeseler dahi ek ders ücretlerinin ödenmesini istedi. Sendikalar, dersin yapılamamasında öğretmenlerin kusurlu olmadığını belirtmekte ve 2019 yılı Hakem Kurulu Kararına atıfla ek ders ücretlerinin ödenmesini istemektedir.

28.8.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar" başlıklı bölümünün "Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller" başlıklı 2. maddesinde, "(1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kuramlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar" hükmü yer almaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı ise dersin yapılamaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını, derslerin sınıf ortamında değil uzaktan eğitimle yapıldığını belirterek, ek ders ücretlerinin ancak Canlı ders yapılması halinde hak edileceğini belirtiyor.

Kaynak: Kaynak: Memurlar.Net
Yorumlar (4)
BJK 4 ay önce
VAY VAY BİZLER ONCA ÇALIŞTIĞIMIZIN HAKKINI ALAMIYORUZ ADAMLAR YAPMADIKLARI EK DERS İN ÜCRETİNİ İSTİYOR BİRDE SORSAN HAK HUKUK DAN MÜSLÜMANLIKTAN BAHSEDERLER HZ ÖMER İN MÜSLÜMANLIĞIN NERESİNDE YAZIYOR ACABA HAK ETMEDİĞİN BİR ÜCRETİ ALMAK
Vatandas rıza 4 ay önce
Bu nasıl bir ahlak anlayışıdır bu nasıl helal haram anlaysidir nasıl böyle bir istekte bulunabilirler yapmadığı işin parasını istemektir bu .bu öğretmenler nasıl çocuklara dürüstlüğü güzel ahlakı helal haramı öğrenecekler bir öğrenci ileride ne anlatıyor hoca ne dürüstlüğü nden bahsediyor girmedigin dersin parasına alan sizler bana ahlak dersi veremez der ise ne olacak
Sağlık 4 ay önce
Aylardır yatan bir kurum...memlekette kimin hangi mesleğin bu kadar tatil yaptığı görüldü. Üstüne birde ek ders parası ne güzel yaa. Bunu verecek bir hükümet acaba diğer kamu çalışanları karşısında nasıl hesap verir. Uzaktan eğitim tatildir zaten bizde evden hasta baksak ne güzel olur. Bu durumu bile dramatize ettiniz ya helal olsun size... hakedilmeyen parayı da alın alabilirseniz...bu yorumları da acaba eşi öğretmen olan kaç saglik çalışanı beğenmeme ikonuna basacak görecez...
Murtaza Kurt 4 ay önce
ek derse girmeden para almak haramdır ,
-1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?