Semih Durmuş Ek Ödemelerin Emekliliğe Yansıtılmaması Konusunda Kendini Savundu!

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş'la kamuoyunda büyük tartışmalara sebep olan "sağlık çalışanlarının ek ödemelerin emekliliğe yansıması" konusundaki açıklaması hakkında memurlar nete açıklamalarda bulundu.

Ekonomi 01.07.2020, 14:50 02.07.2020, 09:50
Semih Durmuş Ek Ödemelerin Emekliliğe Yansıtılmaması Konusunda Kendini Savundu!

Ek ödemelerin emekli keseneğine tabi tutulmasının ek ödemelerden yüzde 20 kesinti yapılması demek olduğunu ifade eden Başkan Semih Durmuş, "1600 TL ek ödeme alan bir sağlık çalışanından 320 TL kesinti yapılması demektir. Bir yılda 3840 TL kesinti yapılacak buna karşılık emekli maaşı yalnızca 31 TL artacaktır. Yani bir yılda kesilen para 10 yılda geri alınacak demektir" dedi.

"Hekimlerde Uygulandı ve Vazgeçildi"

Tam gün yasası ile birlikte hekimlerin ek ödemelerinin emekli keseneğine tabi tutulduğunu ve her ay yaklaşık 920 TL kesinti olduğunu söyleyen Semih Durmuş, 2018'de yapılan düzenleme ile 1 Ocak 2019'dan itibaren bu uygulamaya son verildiğini dile getirdi. "Ek ödemelerin emekli keseneğine tabi olması doğru bir şey olsaydı iptal edildiğinde hekimler ve meslek örgütleri şiddetle karşı çıkardı" diyen Durmuş "Karşı çıktıklarını duyan oldu mu?" sorusunu kamuoyunun takdirine bıraktıklarını belirtti. Hekimlere 2019'dan sonra getirilen uygulamayla ek ödemelerinden hiç bir kesinti yapılmadan emekli maaşlarına belirlenmiş gösterge rakamlarına göre doğrudan zam yapıldığını hatırlatan Durmuş, son toplu sözleşmede aynı taleple sağlık çalışanları adına masaya oturduklarının altını çizdi.

"Para Çalışırken Lazım, Emekli Maaşı Kesinti Yapılmadan Artırılmalı"

Çalışanların paraya bu gün ihtiyacı olduğunu sözlerine ekleyen Durmuş, "Bugün ki gelirle temel ihtiyaçlarımızı karşılamakta zorlanırken, gelirlerimizi azaltmaya yönelik yeni bir uygulama doğru değildir. En öncelikli mücadelemiz bugün ki gelirimizin de emekli maaşımızın da artırılmasıdır. Bunun mücadelesini veriyoruz" şeklinde konuştu.

TIKLAYIN

Sağlık-Sen olarak tekliflerinin; toplu sözleşme taleplerinin içinde de yer alan emekli maaşlarının bugünkü gelirlerinden hiçbir kesinti yapılmadan doğrudan artırılması olduğunu belirten Durmuş, "Toplu sözleşme taleplerimize bakan bunun böyle olduğunu görür" ifadelerini kullandı. Durmuş, ayrıca ek ödemelerin emekli keseneğine tabi tutulması emekli tazminatını artırır mı sorumuza "Bu yöntemle emekli tazminatının tek bir kuruş dahi artmaz" şeklinde cevap verdi.

Sağlık-Sen'in Son Toplu Sözleşmedeki Emekli Maaşlarını Artıracak Düzenleme Önerisi:

Durmuş: Ek Ödemeler Emekliliğe Yansıtılmamalı: Bu Yanlış Bir Talep! haberi için tıklayınız

MADDE 1

Emekli Aylıklarına İlave Ödeme

Semih Durmuş: Döner Sermaye Yönetmeliği Değişmezse Bu Genel Başkan Gider, Yönetmeliği Değiştirecek Adam Gibi Bir Genel Başkan Gelir! haberi için tıklayınız

Madde 12 - (1) Sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı çalışanlarından 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun ek 84. Maddesinde belirtilenler hariç olmak üzere; emekli, adi malullük veya vazife malüllüğü aylığı bağlanmış olup, lisans mezunu olanlar için 4500 gösterge rakamının, önlisans mezunları için 3500 gösterge rakamının, ortaöğretim mezunları için 2500 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda her ay emekli aylıklarıyla birlikte ilave ödeme yapılmalıdır.

Yorumlar (7)
A 4 ay önce
ZATEN DOKTOR HARİCİNDE BİR ÇOK YERDE YARDIMCI PERSONEL EK ÖDEME ALAMIYOR
HALA NEYİN TARTIŞMASINI YAPIYORSUNUZ
SAĞLIK BAKANLIĞI DOKTOR BAKANLIĞIDIR. HATTA UZMAN DOKTOR BAKANLIĞIDIR. PRATİSYENLERE BİLE AYRI MUAMELE YAPILIYOR.
YANİ OLMAYAN EK ÖDEMENİN TARTIŞMAK MANASIZ
ÖNCE SİZ SABİT ÖDEMELERİ EMEKLİLİĞE YANSITIN
DAHA SABİTİ YANSITAMIYORSUNUZ

SAĞLIK SEN= KOLTUK SEN= İDARECİLİK İÇİN BASAMAK SEN
HÜKÜMETE ŞAK ŞAK SEN
YYYYY 4 ay önce
NE SÖYLEDİĞİNE BİR BAK SEMİH BEY, KİŞİLERİN YÜKSEK PRİMDE MAAŞI YATARSA YÜKSEK EMEKLİLİK MAAŞI OLUR. BUNUDAMI BİLMİYORSUNUZ. HERKESİN ELİNE BİRER TOPİTOP VERMİŞSİNİZ AĞZI TATLANSIN DİYE LAKİN KENDİ MAAŞINA DÖN VE BİR BAK. BUGÜN MARKETE GİRİYORUZ İKİ PARÇA BİR ŞEY AL DÜNYANIN PARASI. ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM EKİBİN SAĞLIKÇILARA BİRŞEY KATMADIĞI GİBİ ELİNDEKİ HAKLARIDA GERİ ALMAK İÇİN MÜCADELE EDİYOR. SİZE İNANAMIYORUM. BU KADARDA GÖREVDE ACEMİLİK OLMAZ.
Boşsun Boş 4 ay önce
Farkında mısın Semih Durmuş kimse seni takmıyor!
Eksen 4 ay önce
Türkiyenin en büyük sendikası olacaksın ve sözün gavur parası ile 5 kuruş etmeyecek..sendikanın bulunduğu durum bu
Maharet 4 ay önce
Uykular haram oldu
Sınavsız ünvan değişikliği yalan oldu
Bak biz gene biz bizeyiz
Sizden hala umutluyuz, teşekkürler
Saglik 4 ay önce
Herkesin farkli bi düşüncesi vardır muhakkak ki buna saygı duymak lazım fakat asıl yapılması gereken bu güne bakmalı ve bu gün için ekstra kazançlar sağlanmalı her zman dediğim şudur ben emekliliğe dair birşey istemiyorum...yapılacak bir zam verilecek bir hak var ise bu gun verilsin...bir-çok yaşlı emekli vatandaş tedavi ediyoruz hepsinin kronik sorunları var yani insanlar para değil sağlıklarının derdine düşmüşler bizim olacağımız da aynısı...şimdiden bi takım kazançlar elde edersek zaten emeklilikte hem rahat etmiş olacaz hemde saglik sorunlarımızın yanında birde geçim sıkıntısı yasamayacaz...bu sözlerim şu anki çalışan arkadaşlarımın emekli olunca anlayacağı bi durum ama bu gerçeği şimdi görmek ve çözmek gerek....
Sendikalar 4 ay önce
Körler sağırlar birbirini ağırlar...
İyi iş bulmuşlar. Okadar para almak güzel..herkes bir kapıyı tutmuş....
18
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?