Sağlıkta Ek Ödeme Tartışması Büyüyor!

Son imzalanan Toplu Sözleşmede hekim dışı sağlık çalışanlarının sabit ek ödemelerine yapılan yüzde 20 zam tartışmalara neden oldu. Doktorlar döner sermaye gelirlerinde düşüş yaşanacağını savunurken, yetkili sendika doktorların gelirinde azalma olmayacağını bildirdi.

Ekonomi 20.09.2021, 14:59 20.09.2021, 17:41 Zeynep Elmalı
Sağlıkta Ek Ödeme Tartışması Büyüyor!

6. Dönem Toplu Sözleşme kapsamında hekim dışı sağlık çalışanlarının sabit ek ödemelerine yüzde 20 zam yapıldı. Sabit ek ödemelere yapılan bu zam tartışmalara da neden oldu. Sağlık çalışanları bu zamdan memnun iken doktorlar kendilerine döner sermayeden ödenen maaşlarda düşüş yaşanacağını iddia etti. Yetkili sendika olan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ise “Hekim arkadaşlarımızın aylık döner sermaye gelirlerinde azalma olmayacak" dedi.

2022 Ocak ayından itibaren "ebe, hemşire, sağlık memuru, laborant, anestezi, radyoloji, tıbbi sekreter, tekniker, teknisyen, mühendis, VHKİ, hizmetli, şoför, memur, şef vb. genel idari hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlar ve Adli Tıp Kurumu çalışanları gibi sağlık çalışanlarının" yaklaşık 400-450 TL zam alacağı tahmin ediliyor.

“MAAŞLARDA AZALMA ANLAMINA GELİYOR”

Bazı hekim derneklerine göre eğer bu zam hastanelerin döner sermayesinden karşılanırsa, zam kapsamı dışında tutulan doktorların döner sermayeden aldığı pay azalacak.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Kazım Doğan Eroğulları, "Diğer sağlık emekçilerine verilen yüzde 20 zam yeterli mi? Tabii ki değil. Ama döner sermayeden karşılanacağı anlaşılan bu zam, hekimlerin döner sermayeden alacağı pastanın küçülmesi ve maaşlarının azalması anlamına geliyor" diye konuştu.

“YASAL DÜZENLEME MEVCUT DEĞİL”

Sağlık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Menderes ÖZER’e göre ise, bu zammın yüzde 54'lük kısmını oluşturan döner sermaye payından karşılanmasının yasal olarak mümkün olmadığını dile getirdi. ÖZER, "375 sayılı KHK'ya göre ek ödemeler döner sermaye bütçesinin yüzde 46,5 kısmından mahsup edilmektedir. Bunun dışında bir kalemden ya da bütçeden ödenmesini gerektirecek bir yasal düzenleme mevcut değildir" dedi.

“HEKİMLERİN CEBİNDEN PARA ÇIKMAYACAK”

Sağlık-Sen İstanbul Şubeleri İl Divan Toplantısında konuyla ilgili konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, şu ifadeleri kullandı:

“Toplu sözleşme sürecinde elde edilmiş olan önemli bir kazanıma yönelik kamuoyunda yanlış algı vardı. Sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin yüzde 20 artırılmasıyla hekim arkadaşlarımızın ücretlerinin ciddi manada düşüş olacağına dair endişeler oluştu. Bu doğru değil, hekimlerin cebinden para çıkmayacak. Sağlık çalışanlarının gelirinin artması için önemli bir toplu sözleşme kazanımı elde ettik. Sağlık çalışanları bu süreçte 400-450 lira seyyanen zam aldı. Bu zam oranı hekim arkadaşlarımızın aylık döner sermaye gelirlerinde azalmaya sebep olmayacak.”

“PARANIN HEKİMLERDEN GİTMEYECEĞİNİ ANLADIK”

Hekim Hakları Platformu Başkanı Prof. Dr. Adem Akçakaya ise “6. Toplu Sözleşmede ortaya çıkan bir sorundan dolayı toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda toplu sözleşmeyi yapan yetkili sendikamız Sağlık-Sen temsilcileriyle bir araya geldik. Toplu sözleşmedeki yüzde 20’lik zammın hekimlerden alınıp diğer sağlık çalışanlarına verileceği yönünde bir algı vardı. Bu algı hekim camiasında endişeye neden oldu. Bugün Sağlık-Sen Başkanı Semih Durmuş ile yaptığımız görüşmede böyle olmadığını, paranın hekimlerden gitmeyeceğini anladık. Bu bize yapılması gereken önemli bir hususu da hatırlattı. Döner sermaye yönetmeliğinin kesinlikle değişmesi gerekiyor. Çünkü sağlıkta dönüşümün başlangıcında çok etkili olan döner sermaye yönetmeliği şu anda adaletsiz bir sistem haline döndü. Bunu dönüştürüp yeni bir sistem kurmalıyız. Bu alanda ortak bir çalışma grubu oluşturmaya da karar verdik” diye konuştu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (33)
Sez. 1 ay önce
Arkadaşlar avrupa ve amerikada yani gelismis ulkelerde pratisyen doktor hemsirenin 2 ila 2,5 kati..uzman doktor ise 3 ila 3,5 katı aliyor.bu emeklilige yansiyan sabit maas.bizde nasil.hemen hemen pratisyen doktor hemsirenin yarim kati bile fazla alamiyor.once ana maaslar duzeltilip ptatisyen doktorun maasi hakim savci duzeyine getirilip ondan sonra doner sermayede %20sabitlerden ve %22 de 0,45 olan katsayi 0,55 cikarilarak hekimlerin donerinden hemsirelere verilen %40 lik katkiyi tartismak lazim.prof dr adem akcakaya olayi anlamamis.herturlu hekimlerde azalma oluyor.anlasilan 0,45katsayinin0,55 ciktigindan haberi yok
hemşire 1 ay önce
sgk batmasın diye tüm 567 bağlı çalışanların maaşlarını asgari ücretin emekli maaşının daha alt sınırına getirildi rusyaya döndük iyice
murat 1 ay önce
doktorlar az alıyorya...kesilmesin kriz olur geçinemezler...filyasyonda saha personeli en yükseği 1000 lira ödeme alırken.doktor kurum dışına çıkmadan 5000-8000 filyasyon aldı ne diyelim.eğer doktorlarda doktor bakanlığından ve durumlarından şikayetciyse bilemiyorum artık
murat 1 ay önce
hemşire diyorsun birde tamam hastanede tanısı tedavisi yapanlardan bahsetmedim velaki onlardan da bahsediyorum..hastanede bile çoğu işi hemşireler ebeler yapıyor
Hemşire 1 ay önce
Hekim hastanede hasta baksın, muayene etsin, tanı koysun, tedavi düzenlesin, ameliyat yapsın. Sen dışarda iki ilaç götürdün diye daha mı çok hak etmiş oldun?
EYY HALKIM 1 ay önce
YÜZDE 20 LİK ZAM NERDEN KARŞILANACAK??, ONU DA AÇIKLAYIN Kİ NE OLDUĞUNU BİLELİM. KELİME OYUNLARINA GEREK YOK
naber 1 ay önce
sabit ek ödme zammı döner nsermaye gelirinden karşılanacak. ama sıl büyük kalem taşerondan kadroya geçenlerin maaş+ikramiye+ vs. bunlarda döner sermayeden karşılanıyor. asıl pay oraya gidiyor.
Hemsire 1 ay önce
Cijarcqksa ciksin ne olmus yillardir onlarin donet sermqyesi icin calistik uzerine alunan alunsin
Hemşir 1 ay önce
Hekimler ameliyatla, girişimle döneri doldursun sen iki iğne yaptın diye kendini nimetten say, aynen.
MÜLAYİM 1 ay önce
HEMŞİRE, SİTEYE VE BAŞLIKLARA BU ŞEKİLDE REYTİNG YAPTIRAMAZSIN. NE KADAR TİKSİNDİRİCİ OLDUĞUNUN FARKINDA MISIN
Karaincir 1 ay önce
Çalışmaya devam:))
Zy 1 ay önce
Sabitteki yuzde 20 zam dedikleri de 300 lira anasini satayım sanki maaşlarının yarısını diğer personele bağışlıyorlar.
Nasıl olacak o 1 ay önce
Sabit dönerinn ödendiği yer belli.ayrica bu olay ile 1000 TL ye kadar döner alabilen hemşireye 300 yatacak ama döner alma şansı kalmadi
Boyka 1 ay önce
Değerli arkadaşlar bu olay doktor hemsire kavgasina dönüştürmenin anlami taşerona para var ama doktor ve hemsirye yok bu işler bilinçli yapiliyor elbette doktorun hemşireden fazla almasi lazim buna itiraz etmiyoruz ama bir hemsireninde temizlik personelinden fazla maaş almasin lazim
vhki 1 ay önce
madem %20 zam veril di anlam kazanması açısından tavanların yükseltilmesi gerekir yoksa birçok kişi için anlam ifade etmez üç beş kuruş sabit dışı alanlar açısından
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?