Sağlıkçıların Bayramda Tuttuğu Nöbetlerini İdari İzinli Günlerin Yerine Saydılar!

Diğer kamu kurumlarımda ve nöbet tutmayan tüm personelden daha fazla çalışan sağlık personelinin emekleri yok sayılmaya devam ediliyor. İzmir'de yapıldığı ileri sürülen uygulama ile bayramda tutulan nöbetlerin karşılığı idari izin olarak verilen günlerin yerine geçirilmiş. Yani gerek 1. günü gerek idari izinli olan günlerin parasını sağlık çalışanlarına bir şekilde vermiyor İzmir il sağlık.

Ekonomi 05.06.2021, 14:34 05.06.2021, 20:11 Güler Sağlam
Sağlıkçıların Bayramda Tuttuğu Nöbetlerini İdari İzinli Günlerin Yerine Saydılar!

0 530 5578393 nolu Whatsapp haber hattımıza gönderilen ihbara göre, İzmir Atatürk eğitim ve araştırma hastahanesinde diğer kamu kurumlarında ve nöbet tutmayan diğer personelden daha fazla çalışan sağlık çalışanlarının hakkı verilmediği ileri sürüldü. 

Sağlık Bakanlığına bağ bazı kurum ve kuruluşlarda nöbet tutan personel arasında kendince adaleti sağlamak için, Genelge ile verilen idari izin nöbet izni kullanmış olarak gösterilmekte ve çalışan, nöbet tutan personel mağdur edilmektedir. Nöbetli çalışan personel nöbetli çalıştığı için mağdur edilmektedir. Nöbetli çalışan personelin nöbet izninden kestiniz peki nöbet tutmayan personel de idari izin kullandı. Onlara ne gibi bir uygulamada bulunuyorsunuz?

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile verilen idari izin nasıl nöbet izni olarak gösterilebilir ve çalışan personelin nöbet parası kesilebilr. İdari izin verilen dönemin nöbet izni olarak gösterilmesi sonucunda nöbet tutan bir personelin buayki basit bir hesaplama ile kaybı

Yüksek Okul mezunu normal servis: 14.81 X 20 =296,00 TL

Özelllikli Servis 22.21 TL X 20 =444,00 TL

Lise normal servis 12,34 X 20 = 246.80 TL

Lise özellikli servis 18.51 X 20 =370,00 TL

Sağlık Bakanlığının bürokratları ve sendikalar bu olaya sessiz kalmamalıdır.

İDARİ İZİN NEDİR?

İdari izin ya da diğer adıyla idari tatil sadece 657 sayılı kanun kapsamında yer alan devlet memurlarını kapsayan bir izin türüdür. İdari izin, Bakanlar Kurulu kararı neticesinde çalışma gününün tatil ilan edilmesi demektir. 

14 Nisan'da Resmi Gazete’de; "30 Nisan 2021 itibarıyla sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere hizmetlerin asgari personelle yürütülmesi, yine hizmetlerin yürütülmesi için asgari personel bulundurulması kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanların 10 Mayıs pazartesi ve 11 Mayıs salı günleri tam gün, 12 Mayıs çarşamba günü yarım gün idari izinli sayılmaları, Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür." hükmü yer almıştır.

GÖNDERİN YAYINLAYALIM!

Sağlık Personelleri; çalıştıkları sağlık tesislerinde karşılaştıkları hukuksuz uygulamaları saglikpersonelihaber.net haber merkezimize bildirerek gündeme getirebilirsiniz. Her an her durumda karşılaştığınız yada şahit olduğunuz bir durumu cep telefonunuzla görüntüleyebilir, videoya çekebilir ve konuyla ilgili tüm bilgileri yazdıktan sonra WhatsApp'ı ( 0 530 557 83 93 ) - E-Postamızı veya İletişim bölümümüzü kullanarak bize iletebilirsiniz. Dilerseniz haberi sizin isminizle, isminizin açıklanmasını istemiyorsanız 'bir okuyucumuz' şeklinde yayınlayabiliriz. Hiç bir şart ve koşulda isminiz yayınlanmayacaktır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
doğrusu 4 ay önce
idari izin sadece 657ye tabi memurlara değil tüm kamu çalışanlarına verilir, kamuda çalışan işçiler dahil
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?