PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlıkçılara Yapılacak İyileştirmelerin Mevzuatsal Değerlendirmesi!

Ak Parti Grup Başkanvekili Elitaş'ın Sağlıkçılara yapılacak iyileştirme için ''Burada bir kısmının kanun teklifi olmadan idari bir işlemle yapılması gereken konular arasında olduğunu görüyoruz'' açıklamasını analiz ediyoruz.

Ekonomi 17.03.2022, 21:42 17.03.2022, 22:41 Zeynep Elmalı
Sağlıkçılara Yapılacak İyileştirmelerin Mevzuatsal Değerlendirmesi!

14 Mart Tıp Bayramından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın açıkladığı doktorlara ve sağlık çalışanlarına yönelik yapılacak iyileştirme ve verilen 5 müjde üzerine 16 Mart 2022 tarihinde TBMM'de açıklama yapan Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa ELİTAŞ açıklama yaptı. ELİTAŞ, Sağlıkçılara yapılacak iyileştirme için ''Burada bir kısmının kanun teklifi olmadan idari bir işlemle, eylemle yapılması gereken konular arasında olduğunu görüyoruz '' dedi.

  1. Müjde olarak açıklanan ''sağlıkta şiddet ve cezaları'' direk olarak kanun bazında bir değişiklik ile ancak yapılabilir.  Milletvekillerinin imzası ile kanun teklifi ilgili komisyona iletilip ardından genel kurulunda yasalaşması gerekmektedir.
  2. Müjde olan malpraktis konusu ve tıbbi hataların suç teşkil edip etmediğine yönelik kurulacak '' Mesleki Sorumluluk Kurulu ''.  Kurul kurmak yine ancak  kanun ile yapılabilir.
  3. Müjde olan  '' Sabit ek ödemelerin merkezi yönetim bütçesine alınarak, aylıklarının tek bir bordro ile ödenmesi '' . Bu düzenleme içinde kanuna ihtiyaç vardır. 
  4. Müjde olan hemşireler ve lisans mezunu sağlık personeline 3600 ek ödeme verilmesi ve hekimlerin emekli maaşının artışı konusuda sadece  ve sadece kanunla yapılabilir

Geriye ise sadece 1 madde kalıyor oda 5. müjde ''aile hekimleri ücret artışı''.  Eğer kalıcı, sağlam ve düzgün bir iyileştirme olacaksa ancak oda kanunla olabilir. Bakanlığın yapacağı yönetmeliksel iyileştirmeler çok fazla artış sağlamayacaktır.

YAPILACAK İYİLEŞTİRMELER İÇİN KANUN YAPILMASI GEREKMEKTEDİR!

Göründüğü gibi sağlıkta yapılacak iyileştirmelerin ciddi bir kanun desteği ile olması gerekmektedir. Sağlık Çalışanlarının kafasını en çok meşgul eden asıl soru ise sabit ve maaş birleştikten sonra performans ödemeleride bir mahsuplaşma olacak mı? Zira bir cepten alınıp diğer cebe aktarılmasının bir anlamı yok. 

  • Sabit + maaş birleşince olaşacak temel maaşın üstüne ne ÜCRET verilecek? 
  • Sağlıkta performans alan kesim ile almayan kesim arasında makas açılacak mı?
  • 3600 İçin mesleki lisans şartı var mı ?
  • Aynı Birimde aynı işi, performansı  yapan GİH personelinin Ek Performans ödemesi Sıfır (0) çıkarken, çalışma arkadaşı en zz 500 Lira alabilmektedir. Sağlık hizmetleri sınıfı dışında kalan şef, memur, vhki, vb personel bu hakların hangisinden faydalanabilecek ?
Yorumlar (22)
Yan Dal uzmanı 2 ay önce
5 müjdenin özeti şu, artık kamuda yan dal uzmanı hekim ile hemşire arkadaşların ek göstergeleri aynı 3600. Yani 6 yıl tıp fakültesi + mecburi hizmet + 5 yıl ihtisas +mecburi hizmet + 3 yıl yan dal +mecburi hizmet yapmış, Türkiye de sayısı 400-500 tane olan yan dal uzmanı ile lisans mezunu arkadaşlar aynı emekli maaşı ve emekli ikramiyesi alacak demektir. Doktora ek gösterge artışı taslaklarda da yok, müjdelerde de yok. Emekli hekimlere (aslında gerçekte olan tek iyileştirmeydi) Aralık ayında yapılan zam da iptal edildi malum nedenlerden. Şimdi sarı sendikalar kına yakın. Sonra devlette bu yan dal uzmanları niye yok? Neden mrcburi hizmeti bitirince direkt özele geçiyor bilin diye yazdım. Sonra kardeşim lösemi oldu, babam crohn hastası, yok wegener hastası, yok krrsentrik glomerrulonefrit ama devlet hastanesinde niye bu bölümler yok demeyin sarı sendikalılar. (not hemşire 3600 ek gösterge almalıdır. Sorun burda 20 yılda yetişen yan dal uzmanının da 3600 olmasıdır)
realite 2 ay önce
çok doğru yorum bir hasteneyi üst kurum yapan elinizde özellikle akademik yan dal uzmanları var ise o kurum üst düzey oluyor. Lösemi , nakil , özellikli cerrahi vs vs bunlar için artık üniveriste hastanesinde bile mesai dışı hocaya para vermeye , özelde zaten ciddi para verme zamanı geldi artarak devam ediyor. ÜSYE / ASYE şehir hastanelerine doğru gidilen bir süreç.Çözüm SUT fiyatları % 100 artmalı yeniden , hekim ve ysp dönerleri %20-%20 şeklinde yarılmalı. Sabitller merkez bütçe ve mahsuplaşma kalkmalı. Yandal uzmanlarında tepe ücret sınırı kalkmalı .
dr 2 ay önce
hekime 5bin tl zam ne oldu yoksa dağa mı kaçtı fdağ nrerede yandı bitti kğl oldu
doktorlardan size oy moy yok
hemşire sağlık personeli ne cevap 2 ay önce
Bu sefer aileleri büyük aileleri komple vermeyecek.
hemşire sağlık personeli 2 ay önce
Hiç bir zaman vermediğiniz ve vermeyeceğiniz oylarla TEHDİT EDİYORSUNUZ sayın dr.lar
Hiçlik makamı 2 ay önce
Burdan çıkarılabilecek şey koca bir hiç. Ayrıca bunun mesuliyeti ne doktorlar ne de diğer sağlık çalışanları parçala böl yönet mantığı çalıştırılıyor
Aslan 2 ay önce
Ben bu müjdelerden birşey anlamadım. Anladığım kadarıyla elimizdekinden de olacağız. Ama saflık bizde ki hakkımızın ödenmeyeceğini söylemişlerdi. Biz anlamamışız
Sağlık personeli 2 ay önce
Sağlık personeli direkt memur arkadaşlar sanıyorki maaşları artacak,hayır arkadaşlar öyle birşey yok maaşlarınız sabitle birleştiği takdirde matrahınız artacak asgari ücret kadar vergi alınmayan kısmın üzerine çıkacak vergiye gireceksiniz buda şu an en düşük sağlık personeli maaşıyla bile ilk 6 ay 190 ikinci 6 ay ise en az 300 TL maaştan kesinti demek,hayırlı olsun
CUMALİ 2 ay önce
Birde sgk emeklilik için prim kesecek.(maaştan kesiliyordu.Sabittende kesilecek)
Aslan 2 ay önce
Yine bize masal anlatmışlar
Mutemed 2 ay önce
Bunların hepsi hayali gerçek olan birşey yok maddi anlamda yani. Sağlık personeli ne için eylemde 1. Problem maddi sorunlar. Ha bir de hekim hariç sabit maaşa eklenince emekliliğe yansimayacak. O müjdeyi doğru okuyun,öyle bir kelime seçilmiş ki yanlış anlıyorsunuz. Diyor ki emeklilerine ( mevcutta emekli olanlar anlamına gelir) bu haklar verilecek. Emekliliğe yansıyacak demiyor. Sonuç olarak sabit maaşla birleşmesi merkezi bütçeden ödenmesi personele hiç bir şey vermiyor artı mahsuplaşma yapılmayacak da demiyor. Anam anam kadın anam. Ha 2 bordro ha tek bordro hekim haricine yine hiç bir şey. Bu ay performans her kurumda 400-500 yüksek gelecek. Bu kanun nisana yetismezse Nisan'da alınacak performans daha da yükselecek sut ler %45 arttığı için. Bu kanun nisana yetisirse de hiç değişmeyecek hatta biraz düşecek ama her ay aynı miktarda alınacak. Hekimler müsterih olsunlar maaşlara da emekliliğe de süper kazanimlar aldılar ve en az maaşlarda uzm hekim 7500₺ emeklilikte de 5000₺. Sağlık personeli ne aldı tüm lisans mezunları 3600 aldı mesleki lisans değil tüm çalışanlar için lisans mezunu olması yeterli. Tüm sözleşmeli personel kadro aldı. Hepsi bu yıl bitmeden yasalasir. Temmuzda da maaş zammı en az %30 gelir. Tüm sağlık personelini ve hekimleri seviyoruz ayağınıza taş değmesin Allah işlerinizi rast getirsin. Kalın sağlıcakla
Exsen 2 ay önce
Ben neden hala şüphe ile bakyorum anlamış değilim...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?