Sağlıkçılar Sürekli Para ile Gündeme Getiriliyor: Ellerine Geçen Ücret Koskoca Bir Hiç!

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamasıyla ikinci kez uygulamaya sokulan tavan ek ödeme, covid-19 pandemisi nedeniyle sağlık tesislerinde ek ödeme yapılmasına ilişkin usul ve esaslar hakkında yayınlanan son Genelgeyle tartışmaları da beraberinde getirdi.

Ekonomi 26.09.2020, 18:46 26.09.2020, 19:03 Güler Sağlam
Sağlıkçılar Sürekli Para ile Gündeme Getiriliyor: Ellerine Geçen Ücret Koskoca Bir Hiç!

Uygulama sağlık çalışanlarının kronikleşen ekonomik sorunlarına çözüm olmaktan çok, sorun olmuştur. Sağlık çalışanlarının ekonomik sıkıntıları büyürken, siyasi iktidar tüm bu sorunları duymak, bilmek istememektedir. 

Tavandan ek ödeme uygulaması; gerçekçi olmayan, çözüm üretmekten uzak, toplumda “sağlık çalışanlarını önemsiyoruz” algısı yaratmak için hayata geçirilen bir uygulamadır. Sağlık çalışanları arasında bir karşılığı bulunmamaktadır.

Sağlık çalışanları sürekli para ile gündeme getirilmekte, ancak ellerine geçen ücret ailelerini geçindirmeye yetmemektedir. Kamu çalışanları arasında en düşük gelire sahip olanlar, sağlık çalışanlarıdır. Sağlık çalışanlarının aldığı ücretler yoksulluk sınırına yaklaşmıştır.

Tavandan ek ödeme uygulaması, sağlık çalışanlarının düşük ücretlerinin makyajlanmasından başka bir şey değildir. Sağlık çalışanları geçim derdindedir, aldığı ücret ile ayın sonunu getirememektedir.   

Hakkaniyetten uzak tavandan ek ödeme uygulaması çalışma barışına da zarar vermektedir. Aynı bilgi ve beceriye sahip, aynı ortamda, aynı işi yapan, aynı risk altında hizmet üreten çalışanlar arasında dahi eşitsizlikler olduğu görülmüştür.

Sağlık bir ekip işidir. Bir sağlık çalışanı unvanı ne olursa olsun çalıştığı sağlık kurumunun sınırlarına girdiği andan itibaren risk altındadır.

TIKLAYIN

Sağlık çalışanları arasındaki eşitsizliklerin giderilmesi, idarecilerin objektif olmayan uygulamalarının sona erdirilmesi ve ücretten kaynaklanan sorunlarının çözümü için döner sermaye uygulamasının kaldırılarak, emekliliğe yansıyan net maaş uygulamasına geçilmelidir.

Sağlık çalışanlarına “Tavandan ek ödeme” uygulaması ile tavanın koca bir yalan olduğu görülmüş, sağlık çalışanlarının tahammülü kalmamıştır.

Tüm sağlık çalışanlarının temel ücretleri ivedi olarak iyileştirilmeli, insan onuruna yaraşır ücret düzeyi sağlanmalıdır.

Genel Sağlık-İş olarak yıllardır döner sermaye uygulamasına son verilmesi için çaba harcamamıza rağmen sarı sendikalar uygulamada ısrarlı olmuşlardır.

Ancak zaman Genel Sağlık-İş’in haklılığını bir kez daha acı da olsa ortaya koymuştur. Geçen günleri geri getirmek mümkün değildir, ancak sağlık çalışanları için insan onuruna yaraşır iş ve yaşam koşullarını birlikte var etmek mümkündür.

Tüm sağlık çalışanlarını Genel Sağlık-İş çatısı altında haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Gelin tüm sağlık meslek örgütleri ve sendikalar bir araya gelerek, sağlık çalışanlarının mali, özlük ve sosyal hakları ile ilgili sorunlarına birlikte çözüm üretelim.
Zekiye BACAKSIZ
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Yorumlar (10)
Hemsireler sağlık memurları 4 ay önce
Nasıl bir algı operasyonu çekiliyor sağlık çalışanları nin üzerine salgını fırsat bilip para dileniyorlar imajı veriliyor.yahu sormazlar mi adama öğretmen ler son 6 aydır işe gitmeden evlerinden yatarak ek derslere bile girmeden ek ders ücretlerini alirlarken kimsenin sesi çıkmaz milli eğitim bakanı çıkar ek ders ücretleri kesinlikle ödenecektir diye bas bas bağırır kimse sormaz bizler ölümle iç içe çalışırız bir ek ders kadar ödeme alamayiz
ELBET CEZANI BULACAKSIN 4 ay önce
Pandemi süresince Amerika-Fransa-İspanya vb. ülkelerde sağlık çalışanları istifa edip sokağa çıktılar. Yaşlılarını tabiri caizse ölüme terk ettiler. Biz Amerika ve Avrupa gibi olmadık olmayacağız... Sağlıkçıları kışkırtmaktan vazgeçin. Bir çok sağlıkçı sizin gibi düşünmüyor sosyal medyada yada orda burda 100 bin sayınız çok değil bu ülkede 1 milyon sağlıkçı var. Bu kadar şikayetçiyseniz istifa edin Muazzam paralar kazanacağız işler yapın. Hak talep etmek için hakkın yolunda emin olmak gerekir. Sizin gibi isyan etmeye ve devlete baş kaldırmaya niyetimiz yok !!!

--- Özellikle bir tanesi var "Hemsireler sağlık memurları" bu şahıs her sağlık sitesine fitne kışkırtma yorumlar yapıyor. Şikayet edildi insanları sokağa çıkartmanın bedelini ödeyecek. ---
SENİN ACİLEN CİMERE ŞİKAYET EDİLMEN GEREKLİ 4 ay önce
Sürekli senin gibilerde öğretmen-polis-imam ve başka meslekleri gündeme getirip fitne peşinde ! Senin tüm haber sitelerine ahlaksız ve iftira yorumlarını herkes biliyor. İNŞAALLAH şikayet edilirsin de memursan görevden atılırsın.
... 4 ay önce
mahvettin koca
Sağlıkçı 4 ay önce
Ek ödemede 3 aylık göz boyama
Saglıkci 4 ay önce
Kocaman insanlar bizleri aldatırken nasıl rahat uyuyorlar.
hemsire olmayan saglikcilar 4 ay önce
diger memurlarin da maas ve ek odemerini yazin ondan sonra saglikcilarin maasi en dusuk kalir
Excalibur 4 ay önce
Sürekli sağlıkçının sorunlarını gündeme getiriyorsunuz. İyi ki saglikpersonelihaber.net diye bir site var. Millet forma satışı derdindeyken sizler sağlık çalışanlarından her unvanın sorununa yer veriyorsunuz. Sıkı takipçinizim. Çok çok çok teşekkür ederim kendi adıma.
%%%%%% 4 ay önce
ek ödemezsen ödeme
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
0
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?