Sağlık Personelinin Yarısına Ek Ödeme Yine Yok!

Sağlık çalışanlarına ek ödeme yapılması, koronavirüs salgınında gündeme gelen konulardan oldu. Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarına ek ödemelerin 3 ay boyunca yapılacağını söyledi.

Ekonomi 20.08.2020, 12:13 20.08.2020, 12:20 Güler Sağlam
Sağlık Personelinin Yarısına Ek Ödeme Yine Yok!

Geçtiğimiz seferde sağlık personeline ek ödeme tavandan verilmişti.  Aslan payını doktorların aldığı tavan ek ödemesi kendi içinde de adaletsizliklerle dolu bir sistem.

Meslek lisesi mezunu sağlıkçılar çok düşük bir ek ödeme alırken sağlık hizmetleri sınıfı ( doktor ebe hemşire att) dışında personel ek ödemeden faydalanamıyor.  

Ülke genelinde 1 milyon sağlık çalışanının 450 bini doktor hemşire gibi sağlık hizmetleri sınıfında yer alıyor. Kalan 550 binlik kısım geçen sefer olduğu gibi bu seferde ek ödemeden faydalanamayacak gibi duruyor.

TIKLAYIN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında şunlara yer verdi:

''Maliye Bakanlığımız bu konuyla ilgili çalışıyor. Özellikle Covid-19’lu hastalarla ilgili yoğun ilgilenenler branş ya da branş dışı hekimler ya da sağlık çalışanları olmak üzere 1 Ağustos'tan itibaren 3 aylık bir zaman diliminde ödeneceğini buradan söylemek istiyorum. Ayrıca Covid-19’lu hasta grubuyla daha çok uğraşmayan hekimlerimiz ya da sağlık çalışanlarımızla ilgili Ocak ayı esas alınarak bir ek ödeme planlanıyor. Aile hekimlerimiz ile ilgili şunları söylemek istiyorum, özveriyle bu dönemde çalıştılar. Semptom takibi yapmak üzere sürekli devrede oldular. Aile hekimlerimize 1 Ağustos itibariyle Covid-19’lu hasta takibi esas alınarak bu anlamda bir ek ödeme olacağını söylemek istiyorum. Sağlık çalışanlarımızın eforu parayla ölçülemeyecek kadar çok önemli. Bunu iyi biliyoruz. İmkanlar ölçüsünde bir gayret ve çaba içerisinde çözüm getirildi.”

AİLE HEKİMLERE EK ÖDEME YAPILACAK MI? 

Sağlık Bakanı Koca ''Aile hekimlerimize de 1 Ağustos'tan itibaren ek ödeme yapılacak.'' dedi. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (17)
Emrah 10 ay önce
Biz diyoruz tüm sağlıkçılar adaletli şekilde maaş alsın tek seferde. Döner kalksın maaşlar adam gibi bir seviyeye getirilsin,mahsuplaşma denen zıkkım emekliliğe yansısın. Adamlar yok o hemşire bakıyor o bakmıyor, o doktor çok ilgileniyor öteki az bakıyor. Sevinen sağlıkçı arkadaşlara sesleniyorum dökme suyla değirmen dönmez üç ay sonra ne olacak. Bu adaletsiz maaş sistemi ne olacak? İşe gitmeyen öğretmene ek ders ücreti verirken para var, sağlıkçıya para yok. Yama yapıp durmayın bu testi çok su kaçırıyor kırıldı artık. Köklü ve adaletli değişiklikler istiyoruz.
Ferhat 10 ay önce
Her alanda karlı olan meslek öğretmenlik. Şimdi sağlıktan istifa edip bir kaç eğitimden sona öğretmen olarak çalışmayı düşünüyorum. Ne hoş ne güzel hem 3 ay tatil yapıp üstüne "bizim tatilimiz yok diyebilmek." Gerçekten maaşlar hakettiğimiz seviye de değil.
sağlıkçııı 10 ay önce
evet çok haklısınız. sağlık personeli olarak yapmamız gereken şey çok basit aslında. hamgi sendika olursa olsun herkes sendikasından istifa etmeli. ozaman sorun kendiliğinden çözülecektir.
Emrah bey 10 ay önce
Ağzını bal yesin
volkan 10 ay önce
Doktora 20.000 tl 15.000 tl yardımcı sağlık personeline 1.000 tl adalet nerede
Elf 10 ay önce
Verilen kararlar saglikcilari kesinlikle mutlu etmiyor. Minimum bekçi maasi ile eşitlenmeli saglikci maaslari. Atama hizla yapilmali. Is yuku hafifletilmeli. Esnek calismaya gecilmeli. 5 kisilik si 1 kisiye yaptirma mantigi medipol mantigi olabilir. Devletin mantigi olamaz. Atama cimrisi bakan bu donemde bile atama yapamıyor. Dun cikmis diyanet 5000 personeli pandemide alacagini soyluyor. Yazik degil mi yuksek puanli saglikcilara. Oncelik saglik olmasi gerekiyor. Yapamiyor o koltugun hakkini veremiyorsa istifa etsin. Yeter artik.
Sağlık 10 ay önce
Sağlık personelini kendi içinde ayrıştırmaya devam.Olay Doktor,Hemşire vs değil.Ne doktor olmadan hemşire,ne de hemşire olmadan doktorun bir anlamı var.Bunu herkesin bir defa kabul etmesi gerekiyor.Sağlık sistemi baştan değişmeli.Maaşlara zam yapılmalı döner sermaye şaçmalığı ortadan kaldırılmalı.Sağlıkçının bekçi,imam öğretmen kadar değeri olmalı.Hangi meslek grubu bu kadar aşağılanıyor anlamak mümkün değil.PES
Yorumcu 10 ay önce
Ne demek sadece hastane ben sağlık evindeyim enjeksiyona pansuman vs gelen istinasız herkese kapıyı acıyorum tek çalışıyorum kimin ne hastalık taşıdığını ve akıl sağlığı yerinde mi hiç bir şey bilmeden yapıyorum yani biz risk taşımiyormuyuz bu doktor yardımcı sağlık personeli işine döndü sağlığın bir ekip işi olduğunu kimse unutmasın güvenlikten temizlik personeline hemsiresinden doktoruna ..selam olsun böyle düşünenlere
Şule 10 ay önce
Önceden hekim,hekim dışı sağlık personeli diye ayiriyorlardi.simdi covidli alanda çalışan, çalışmayan diye...o hastaneden iceri giren, hastalarla birebir temas halinde olan bütün sağlık çalışanları risk altındadır.
Sag.mem 10 ay önce
Sayın bakanım işte sizin adaletiniz bukadar başka söze gerek yok
Mustafa#saglikci# 10 ay önce
Rabbim sizi iki cihandada bizden beter etsin sizin yapacağınız yardımların
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?