PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Personelinin Nöbet Ücreti, Mesai Ücretinin Sadece Yarısı!

Sağlık Bakanlığında görev yapan personele ödenen nöbet ücretlerinin mesai ücretlerinin sadece yarısı kadar ücretlendirilmesi sosyal medyada gündem oldu.

Ekonomi 21.09.2022, 12:00 21.09.2022, 18:35 Cansu Polat
Sağlık Personelinin Nöbet Ücreti, Mesai Ücretinin Sadece Yarısı!

Sağlık personelinin bir saatlik nöbet ücreti yaklaşık 30 TL tutarken aynı sağlık personelinin bir saatlik mesai ücreti ise 69 TL civarında.

Sağlık personelinin bir saatlik mesai ücretinin 69,03 TL’den bir günlük mesai ücretinin 552,24 TL olduğu belirtilen paylaşımlarda, aynı sağlık personeli nöbete gittiğinde ise bir saatlik ücret olarak 30 TL, 8 saat karşılığında ise 240,16 TL ücret verildiği belirtildi.

Yani sağlık personelinin tuttuğu nöbetlerde normal mesaiye gittiğinde ki kazancından 312,08 TL daha az ücret verilmektedir.

Aradaki bu uçurum nedeniyle sağlık çalışanları haklı olarak nöbet ücretlerinin mesai ücretinin sadece yarısı tutarında ücretlendirilmesine itiraz ediyorlar.

Sosyal medyada SAHADER tarafından başlatılan çalışmayla sağlık hizmetleri kolundaki tüm sendikalara çağrıda bulunularak bu adaletsizliğe dur demeleri için göreve davet ettiler.

Diğer taraftan Genel Sağlık İş Sendikası tarafından nöbet ücretleri ile ilgili kanun teklifinin hazırlanarak Ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemine taşınacağı öğrenildi.

Yorumlar (6)
Tbşyk 2 hafta önce
Sadece bu değil ki hafta sonu nöbetlerinin ücretleri de farklı olmalı bayram nöbetlerinde eğer 3. Gün tutuyorsak 24 saat 16 saati bayram ücretinden 8 saati normal mesaiden ücretlendiriliyor birileri artık nöbet adaletsizliğini görsün
BJK 2 hafta önce
ÖĞRETMENLERİN HAFTA SONU 40 DK LIK EK DERSİ HAFTA İÇİNİN %100 DE %100 ARTIRIMLI OLARAK ÖDENİYOR AYRİYETEN ÖĞRETMENLERDE YÜKSEK LİSANS DOKTORA YAPTIĞINDA EK DERS ÜCRETİ FARKLI HAFTA İÇİ EK DERS ÜCRETİNİ BİLE BİZDEN FAZLA .SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HAFTA SONU GECE HEPSİ AYNİ 60 DK FAZLA MESAİ ÜCRETİ
1mayıs 2 hafta önce
Saatinde gelmiyor üstelik maaşınız az gibi bir de nöbet ücretini beğenmiyorsunuz, kim bu yüzden sendikadan istifa etti ?
Cevap malum, O zaman ağlamayın
Hemşire 2 hafta önce
Nöbet ücretleri çok az, çok komik rakamlara gecemiz hafta sonumuz bayramlarımız gidiyor. Buna el atılmalı üstüne asistan hekimler 7den fazla olan nöbetlerinin ücretini direkt alamıyor buna da bir düzenleme gelmeli. Biz insan sağlığına dokunuyoruz ucuz iş gücü değiliz.
Saglikci 2 hafta önce
Tüm kamu hastaneleri incelensin nöbet tutmadığı halde nöbet icap tutulmus gibi gösterip para almaktadirlar ayrıca başkasının nöbetini bir başkası tutup nöbet parası almaktadırlar adam 4 saat calisiyor 24saat veya 16saat çalıştı gösteriliyor
OSMAN BÖLÜKBAŞI 2 hafta önce
BİZLER MESAİ SONRASI VE HAFTA SONLARI ERİŞKİN VE ÇOCUK ACİLLERDE NÖBET TUTUYORUZ SAATİ 18.60 TL BU ALLAHA REVAMI
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?