Sağlık Personeline Verilen Zammın Yüzde 93'ü Eridi: Gelir Vergisi Zam Bırakmadı

Sağlık personellerinin maaşlarına yansıması gereken temmuz 2020 dönemi memur zammının %93'ü yıl bitmeden eridi.

Ekonomi 18.11.2020, 22:43 18.11.2020, 23:41 Güler Sağlam
Sağlık Personeline Verilen Zammın Yüzde 93'ü Eridi: Gelir Vergisi Zam Bırakmadı

Aylardır seslerini sosyal medya etkinlikleri ile duyurmaya çalışan pandemi kahramanlarının sıfır (0 TL) liraya düşen performans ödemeleri, düşük nöbet ücretleri, vergi dilimi, %3'lük düşük zam gibi etkenlerden nedeniyle ekonomik çıkmazın tam ortasına itildiği adeta kendi kaderlerine terk edildiler.

Sağlık Personelinden Kesilen Vergi Kasım Maaşında Tavan Yaptı! haberi için tıklayınız

Sağlık çalışanları için acilen döner sermaye uygulamasına son verilerek, sabit ödemelerinin emekliliklerine yansığı tek ödeme sistemine geçilmesi talep ediliyor. Sağlık çalışanları, haklı ve insani taleplerini düzenledikleri twitter etkinlikleri ile dile getirmeye devam ediyorlar. Özellikle temmuz zammının enflasyon karşısında erimesinin yanında yüksek gelir vergisi nedeniyle verilen zam tutarının %93'ü çalışanlardan geri alınmıştır.

Örneğin; Mesleğinde 31 yıllık hizmeti olan 4 yıllık yüksek okul (Lisans) mezunu bir hemşire 15 Temmuz 2020 tarihinde yılın ikinci altı ayı için enflasyon farkı ile birlikte maaşına temmuz maaş döneminde 300 TL zam yapılmıştır.

Hemşirenin maaşına yapılan zam, gelir vergisi sayesinde mum gibi eriyerek 15 Kasım 2020 tarihinde 8 TL düşmüştür. Temmuz zammının 292 TL gelir vergisi ile geri alınmıştır.

Hemşireye Temmuz ayında verilen zam kasım ayına kadar gecen beş ay da gelir vergisi ile geri alınmak suretiyle, Temmuz zammı yüzde 93 erimiştir. Sağlık çalışanlarından kademeli olarak kesilen yüksek orandaki gelir vergisine çalışanlar mahkum edilmiştir.

Böylesine ağır gelir vergisi sağlık çalışanlarını mutsuz etmektedir. Vergi sistemindeki adaletsizlik, gelir dağılımını olumsuz yönde etkileyen etkenlerin başında gelmektedir.

Özellikle çalışanların ödediği vergi miktarı, birçok işadamını ve esnafı geride bırakmaktadır. Çalışanlardan kesilen ve kaynağından toplanan hazır vergi, devletin ana gelir kaynağı haline gelmiş durumdadır.

Belli meslek guruplarına zaman zaman vergi muafiyeti uygulanmaktadır, Savaş da cephede Mehmetçik ile birlikte en ön mevzide, depremde vatandaşın baş ucunda, Salgın hastalıklarda hayatını riske atarak çocuğundan, eşinden ayrı hastanelerde sağlık kuruluşlarında vatandaşımıza en ön saflarda hizmet veren sağlık çalışanların üzerindeki vergi oranı azaltılmalıdır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
Sağlık 9 ay önce
Bu ülkede devlet kendi maden işçisinden vergi almiyo ama asker polis sağlıkçı en riskli 3 meslek grubu vergi kesintisi ödüyor bence bazı kuralların değişmesi lazım kömür devri bitti doğal gaz geldi savaş stratejisi değişti artık virüs biyolojik silah oldu bence risk alanları tekrar tartışılmalı....
Ne yazıkki sağlıkçı 9 ay önce
Bir de üstüne üstlük her vatandaştan duyduğumuz "bizim vergilerimizle burdasınız" lafına rağmen.. asıl vergiyi bizler ödüyoruz
........ 9 ay önce
KOŞA KOŞA OY VERENLER AĞLAMAMALI!!!
sağlık sınıfı 9 ay önce
şaka gibi ya. sağlıkçıları çatlatmak için nispet yapılıyormuş gibi. sağlıkçı maaşlarına zam. Bu süreçte bizi desteklemeyecekseniz ne zaman olacak acaba. Moral motivasyon yerlerde.
doktor hemşire 9 ay önce
EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET KAMU ÇALIŞANI REFORMU GELİYORMU.....
HAMAL 9 ay önce
Haberin bu kısmı hatalı (Hemşirenin maaşına yapılan zam, gelir vergisi sayesinde mum gibi eriyerek 15 Kasım 2020 tarihinde 8 TL düşmüştür. Temmuz zammının 292 TL gelir vergisi ile geri alınmıştır.)
olmuş düzeltseniz keşke...
Rıfkı 9 ay önce
Bu dönemde tüm memurların maaşı erirken maaşları yükselen tek kesim sağlıksen genel başkanı semih (maaşı 26-30 bin deniyor), genel başkan yardımcılarının (maaşları 18-25 bin deniyor) ve şube başkanlarının (maaşları 10-15 bin deniyor).Adamlar kendi maaşlarına %60-70 zam yaptılar.Bizim maaşları da "hakem kuruluna" gönderip, "biz uğraştık ama olmadı" deyip 5 yıldızlı otellerde istişare yapmaya gittiler.Ve hala bu sendikaya üye olup da hükümete muhalefet eden arkadaşları görünce sadece gülüyorum ağlanacak hallerine.
AcilDoktoru 9 ay önce
Neyse ki secimler yaklasiyor! Biz saglik camiasi olarak elbet biz de oy eritmeyi biliriz! Bizleri unutanlari Secim Gunu biz de unutmayi biliriz!
vhki 9 ay önce
SAĞLIKTA ÇALIŞAN BİRDE GİH SINIFI VAR SON ZAMANDA TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLREDE ARTIK VHKİ MEMUR HİZMETLİ DEN FAZLA ALACAKLAR SH SINIFI MADUR EDİLİYOR EVET AMA GİH SINIFI TAMAMEN BİTTİİİ . ÜNVANI OLAN GİH SINIFI ÜNVANLARINA ATNSIN.....SINAVA GİREN BÜTÜN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MÜLAKATSIZ ÜNVANLARI VERİLSİN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
33
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?