Sağlık Personeli Maaşı 2 Çeyrek Altına Düştü!

Sağlık çalışanlarının “Geçinemiyoruz” feryadı rakamlarla ortaya konuldu. 2004’te 18 çeyrek altına karşılık gelen ortalama hemşire maaşı, bugün sadece 2 çeyrek altın ediyor.

Ekonomi 04.12.2021, 16:51 07.12.2021, 01:45 Zeynep Elmalı
Sağlık Personeli Maaşı 2 Çeyrek Altına Düştü!

Birbiri ardına gelen zamlara hekim maaşları da yetişemez oldu. Genel Sağlık-İş Başkanı Dr. Derya Uğur yüksek enflasyon ve sürekli artan döviz kuru yüzünden sağlık çalışanlarının maaşlarının eriyip alım güçlerinin düştüğünü belirterek, “Geçinemiyoruz” dedi.

Dr. Uğur, ortalama bir hekim maaşıyla 2004 yılında 55 çeyrek altın alınırken bugün pandeminin ağır şartlarında hekimlerin 8 çeyrek altına bir ay çalıştırıldığını söyledi. Dr. Uğur'un yaptığı hesaba göre, 2004 yılında 18 çeyrek altına karşılık gelen hemşire maaşı bugün 2.7 çeyrek altına, 29 çeyrek altın olan sağlık teknikeri maaşı 5 çeyrek altına, 24 çeyrek altın olan sağlık memuru maaşı da 3.3 çeyrek altına düştü.

Başkan Derya Uğur, sağlık çalışanlarının resmi bordrolarının yaşanan dramı bütün açıklığıyla gözler önüne serdiğini, örneğin kayıtlı hasta sayısı binin altında olan bir aile hekiminin bordrosundaki net maaşının 3 bin 968 lira, hemşirenin de 3 bin 300 lira olduğunu söyledi.

MAAŞLAR ARASINDA UÇURUM VAR

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Bordroları tek tek gösteren Dr. Uğur, “Aile hekimleri arasında 18 bin lira maaş alan da 4 bin liranın altında maaş alan da var. Hastanelerdeki hekimler de dahil ortalama hekim maaşı 10 bin lira civarında. Ancak aile sağlığı merkezlerindeki kayıtlı hasta nüfusa göre yapılan ücretlendirme sistemi olağanüstü maaş uçurumlarına yol açıyor. Sağlık çalışanları ek ödeme değil, maaşa da yansıyan tek ödeme talep etmektedir” dedi.

Başkan Uğur, pandemi boyunca ‘sağlık çalışanlarının haklarını ödeyemeyiz' denildiğini, bordrolara bakınca haklarının gerçekten ödenmediğinin görüldüğünü söyledi.

MAAŞLAR O KADAR DÜŞÜK Kİ…

Başkan Derya Uğur, kamuda görevli personellerin aylık gelirlerinin diğer kurumlarda çalışan emsal memurlardan düşük olması durumunda aylık mahsuplaşma sisteminin devreye girdiğine dikkat çekti. Dr. Uğur, “Sağlık çalışanlarının maaşları o kadar düşük ki, bu sistem ne yazık ki pek çok sağlık personeli için devreye girmektedir. Sağlık çalışanlarının aldıkları maaşın ne derece az olduğunun açık bir göstergesi olan mahsuplaşma kamuda en az maaşı alan memurun sağlık çalışanı olduğunun da bir göstergesidir” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (23)
Doktor 2 ay önce
Hayatiniz yalan sabitle birlikte 5500 tl altinda alan hemsire varmi.doktor 10000 tl demisler o 1.derece.hemsirede 1. Derece olunca 6500tl aliyor.cunku doktorunda sabitle 10000tl aliyor.sizlerin maas ayari astsubaylar.bizim en az kurmay albay veya hakim.ama bizim onlarada yaklasmamiza engel oldunuz.birakinda doktorlar ozele gitmesin hakettiklerini kamuda alsinlarda sizlerde tedavi ve ameliyat icin ozelde surunmeyin.ha sizde isterseniz doktorlar gibi istifa edinde ozelde aldiginiz maasin yarisini alabiliyormusunuz.ama biz istifa edince ozelde iki,uc katini aliyoruz.hepinizi Allaha havale ediyorum 3 ay once hekimleri cok kirmistiniz bu sefer parcaladiniz.
Sağlıkçı 2 ay önce
Bize aldığımız maaşlar çok bile diyorsunız yani 5500 sana yeter diyorsun Allah razı olsun siz öyle uygun görmüşümüz yetiririz
Yani diyorsunuzki ben her halükarda kazanırım sen sıkıyorsa istifa et deyip havanı atıyorsun
Vicdanınız kurusun meğer ne kinler biriktirmişsiniz içinizde
sağlık personeli 2 ay önce
doktorlar siz tam cepcisiniz la. mümessillerden ilaç komisyonu aldığınız medyada kaç defa ifşa oldu. koca bi milleti antibiyotiklere karşı dirençli yapan sizsiniz bu kadar parayı sevip ağlamayın ağlamayın.
att 2 ay önce
yalan söyleme hemişere yalan söyleme
aldığınız maaş 4200 + sabit 2000 lira (ağustosla birlikte 2500)
sadece maaş +sabitiniz 7bin litra

sizin yalancılar
dr 2 ay önce
şaka mısın la sen, bir de aynı hastanede çalışcağım artık cüzdanımı falan sizin yanınıza bırakmam alıverirsiniz birden
hem 2 ay önce
Lisans hem maaşı maas +sabit +ek ödeme+mesai 4600
Doktor 2 ay önce
Sana girsin diye yazan terbiyesiz.yeni baslayan hekimde 4300 maas ve 2500 sabitle 6800 aliyor.ki sen yalan yaziyorsun nobet maas ve sabitle 5500 altinda alan hemsire yok.ve buranin editoru yokmu bu kufurlu konusan kisilere uyari gitmiyormu.yada yayinlamayin
ben alıyorum 2 ay önce
maaş 3023 sabit 1500 tl. 4500 alıyorum. bu maaş da sana girsin.
HEKİM 2 ay önce
YALANDAN BİZİM HAKKIMIZI DA SAVUNURMUŞ GİBİ YAPMAYIN. DOKTORLAR VE DOKTOR DIŞI SAĞLIK PERSONELİ VAR ARTIK!! HERKES HADDİNİ BİLECEK!! BİZİM MAAŞ ZAMMIMIZI ENGELLEDİNİZ DOKTOR MAKETİ YAKTINIZ!! BİR MESLEK GRUBUNUN MAAŞ ZAMMININ ENGELLENMESİ BU ZAMANA KADAR GÖRÜŞMEMİŞ BİR HASETLİK KISKANÇLIK ÇEKEMEMEZLİK!! UNUTMAYACAĞIZ!!! KINA YAKIN!!!
ağlama 2 ay önce
ağlama da epikiriz yaz masa başı tokturu :)
dr 2 ay önce
site yalanvı böyle bir yalancı site olur mu utanmazlar, tekniker hemşireden fazla alıyormuş
att 2 ay önce
yalancılar sizi teknikerin hmeşireden fazla aldığı nerden görülmüş Allahın yalancıları utanmazlar
Yilmaz 2 ay önce
laf olsun diye haber yapıyorsunuz
Ben alıyorum kocamannn 2 ay önce
Almisin belli almaya devam et
Realist. 2 ay önce
18 yıldır maaşlarda ki erime kimin cebine giriyor. En kötü araba olmuş 500 000 TL ev 1.500.000 TL tartistiginiz şeye bak !!! sonuç olarak aldığı para ile bı hekim yada bı hemşire bu ücretlerle ayın sonunu zor getirecek,bı evim olsun bir arabam olsun çocuğumu özel okulda okuyayım artık bunlar şu şartlarda hayal oldu. Hekimi de hemşiresi de yoksulluk sınırının altında yaşıyor.Diplomamizin karşılığını alabiliyor muyuz ??? Neyin kafasında sınız. Hekiminde hemşirenin de devletin gözündeki yeri lise mezunu bir belediye işçisi kadar.yani bi bok değiliz.Bizim savunmamız gereken 2004 deki satınalma gücümüzün şu an en az iki katı olması gerek yanı şu anki maaşla haberde yazan çeyrek altın sayısının iki katından fazlasını almamız gerekirdi.
chp 2 ay önce
inşAllah chp iktidara geldiğinde eski güzel günlerimize kavuşacağız azizim. biraz daha sabır. bu düzen elbet yıkılacak.
dr 2 ay önce
zeynep elmalı hanım haddinizi bilin böyle yalan haberler yaparak sağlık çalışanını birbirine düşürmekten başka bir şey yapmıyorsunuz, bu sayfanın da editörleri böyle yalan haberler yapması çok saçma olmuş
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?