PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Personeli Artırımlı Bayram Nöbet Ücretini Alabilmek İçin Fazla Mesai Yapması Gerekecek

Kurban Bayramı’nda sağlık personellerinin tuttuğu bayram nöbet ücretlerinin artırımlı nöbet ücreti olarak alabilmeleri için ay sonunda fazla mesai saati yapmaları gerekecek.

Ekonomi 18.07.2022, 19:13 18.07.2022, 19:28 Cansu Polat
Sağlık Personeli Artırımlı Bayram Nöbet Ücretini Alabilmek İçin Fazla Mesai Yapması Gerekecek

Bayramda tutulan nöbetlerin artırımlı nöbet ücretini almak isteyen sağlık personelinin temmuz ayı sonu itibari ile zorunlu çalışması gereken mesai saatinin üzerinde fazla mesai saatinin olması gerekiyor.

Örneğin; Kurban Bayramı’nda tutulan 24 saatlik nöbetin artırımlı nöbet ücreti olarak parasını alabilmek için bu ay sonunda en az 24 saat fazlanız olması gerekmekte.

Bir başka örnekte daha bulunalım; 8 saat bayram nöbetiniz varsa ay sonunda en az 8 saatlik fazla mesai saatinizin olması gerekiyor.

Yine bir başka örnekte ise; 48 saat bayram nöbetiniz olduğunu varsayalım ve hepsinin artırımlı ücretini almak istiyorsunuz. Bunun için temmuz ayı sonunda en az 48 saat fazla mesainizin olması gerekiyor.

24 saat bayram nöbetinizin olduğunu varsayalım. Ama sizin ay sonunda 16 saat fazlanız var diyelim. Bayramda tuttunuz 24 saatlik bayram nöbetinin 16 saatinin ücreti alabileceksiniz.personel sağlık

Farklı bir örnekten devam edersek;

  • Bayramda 24 saat nöbetiniz var ay sonunda ise 48 saat fazlanız var diyelim.
  • 24 saatini bayram nöbet ücreti olarak (artırımda nöbet ücreti)
  • diğer 24 saatini normal nöbet ücretinden alırsınız.

 # Diğer taraftan 15 Temmuz resmî tatilinde nöbet tutan sağlık personeline artırımda nöbet ücreti hesaplanmayacağı öğrenildi. Toplu sözleşmede alınan kararda resmi tatillerde değil resmi bayramlarda arttırımına nöbet ücretinin ödeneceği kararı bulunuyor.

Burada yer alan bilgilerle ilgili çalıştığınız kurumların maaş birimlerinden detaylı cevabı alabilirsiniz.

Yorumlar (7)
Hemşire 4 hafta önce
Kıstıkça kıs, kıstıkça kıs. Elbet bu devran döner
Harun 4 hafta önce
16 saat idari izinde paralar kesilecek. Cumhurbaşkanı idari izin genelgesi uygulanmıyor. 141 değil 125 saat olmalı
Hemşire 4 hafta önce
Biz kurumumuzda yıllardır bayramda çalıştığımızın ücretini alamıyoruz hep 0 mesaide bırakıldık
Sağlık 4 hafta önce
Sağlıkta çok fazla hak yeniyor oysaki kamu işçileri madenci olsun yerüstü çalışan olsun çok çok fazla kazanıyor üstelik 8 saatte aldıklarını biz 24 saatte alamıyoruz ki onlardan fazla riskimiz var ve okumuş sorumluluk alan insanlarız. Önce adaletin sağlanması lazım kömür işletmeleri zarar ediyor ama devlet çalışan işçisine parayı yağdırıyor mesai sorgulamak yok... Sağlık çalışanları hizmet edip oy topluyor ama zarar eden işçiler kadar hakkını alamıyor. Yazık gerçekten yazık...
Kodsağlık 4 hafta önce
Ben ne diyeyim size...
Birisi 4 hafta önce
Sayın editör nöbet hizmeti ve fazla mesai iki ayrı çalışma türüdür. 24 saat hizmetin devam ettiği sağlık kurumlarda nöbet veya vardiya sistemi uygulanır. Bilmediğim konularda ahkam kesme!. Bir çalışan ne kadar saat nöbet tutarsa karşılığında o kadar saat nöbet parası alır veya nöbet izni kullanır. Hastanelerde fazla mesai yapılmaz( bknz:fazla mesainin uygulama esaslarını gösterir yönetmelik.)
Memet 4 hafta önce
Bayramda 16saat idari izinde 16 saat nobetım var bunun 16saatınımı alacagım simdi boyle sacmalık mı olur
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?