PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Personeli 1 Ayda En Fazla Kaç Lira Nöbet ve İcap Ücreti Alabilir? - 2023

Sağlık Bakanlığında görevli sağlık personellerinin 1 ay içerisinde tuttukları nöbet (fazla mesai) veya icap nöbeti karşılığında en fazla kaç lira ücret alabildiklerini haber detayımızdan öğrenebilirsiniz.

Ekonomi 04.01.2023, 01:23 04.01.2023, 01:33
Sağlık Personeli 1 Ayda En Fazla Kaç Lira Nöbet ve İcap Ücreti Alabilir? - 2023

Nöbet yada İcap nöbeti tutan sağlık personeline, unvanlarına göre tanımlanmış katsayılara göre ücret ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemeden gelir vergisi kesilmemekte sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. 

Memur maaş katsayısının 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olarak değişmesi nedeniyle, 2023 yılının ilk yarısında tutulan/tutulacak olan nöbet ve icap nöbeti karşılığında alınabilecek ücretin miktarı da değişmiş oldu.

KİM NE KADAR NÖBET ÜCRETİ ALIYOR?

Yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında nöbet (normal, acil veya branş nöbeti) tutan personele (memur ve sözleşmeli personel), tuttukları nöbet karşılığında “Nöbet Ücreti” ödenebiliyor. Ayrıca, üniversitelerin yataklı tedavi kurumlarında tıpta uzmanlık öğrenimi yapanlar ile yataklı tedavi kurumlarında çalışan ve tıpta ve diş tabipliğinde yabancı uyruklu kontenjanında uzmanlık eğitimi yapmakta olanlar da nöbet karşılığı ücret alabiliyor.

Personelin tuttuğu nöbet süresinin izinle karşılanmayan her 1 saati için, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirlenmiş olan gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle bulunan tutarda nöbet ücret ödeniyor.

 # Nöbet ücreti ödenebilmesi için personelin kesintisiz en az 6 saat nöbet tutması gerekmekte olup, aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde ayda en çok 60 saat için ve diğer yerlerde ise ayda en çok 130 saat için nöbet ücreti ödenebiliyor.

 # Öte yandan yoğun bakım, acil servis, diyaliz ve ameliyathane hizmetleri ile 112 acil sağlık hizmetlerindeki nöbetler karşılığında ücret %50 artırımlı ödeniyor.

Personelin, unvan ve çalıştığı yere göre, bir ayda en çok ne kadar nöbet ücreti alabileceği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

*Nöbetin dini bayram günlerinde tutulması durumuna, nöbet ücreti %20 artırımlı ödeniyor.

 # Sözleşmeli Sağlık Personeli 2023 Ocak (3+1) Nöbet Ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 # Kadrolu Sağlık Personeli 2023 Ocak Nöbet Ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz.

KİM NE KADAR İCAP ÜCRETİ ALIYOR?

İcap ettiğinde çağrılmaları halinde göreve gelecek şekilde sağlık kurumu dışında beklemek suretiyle haftalık çalışma süreleri dışında nöbet (icap nöbeti) tutan personele (memur ve sözleşmeli personel), tuttukları bu nöbet karşılığında “İcap Nöbeti Ücreti” ödenebiliyor.

Tutulan icap nöbeti süresinin izinle karşılanmayan her 1 saati için, ilgili personelin nöbet saati (artırımlı olmayan)  ücretinin %40'ı kadar ödeme yapılıyor.

İcap nöbeti ücreti ödenebilmesi için personelin kesintisiz en az 12 saat icap nöbeti tutması gerekmekte ve bir personele bir ayda en çok 120 saat için icap nöbeti ücreti ödenebilmektedir.

Personelin, unvanları itibariyle bir ayda en çok ne kadar icap nöbeti ücreti alabileceği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (4)
Sağlık 1 yıl önce
Siz işçilere yazılan mesailere bakın kimse sorgulamıyor ama sağlıkta öylemi yüz defa sorgulanır 1 saat mesai bile vermezler ellerinden gelse fakat işçi 1 günde bitecek işi 1 ayda mesaili yapar işte aradaki fark bu...
hemşire 1 yıl önce
yanlış hesaplamışlar yine ben 4000lira nöbet aldığım bile oldu yoğun bakımda
sema 2 yıl önce
Başka haber bulamadınız sanırım
Hakan 13 ay önce
Entegre de çalışan aile hekimlerine nöbet ücreti yok sanırım
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.