Sağlık Çalışanlarına Yapılacak Zamda Büyük Hatadan Dönüldü İddiası

Başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarına yapılacak ücret iyileştirmesi düzenlemesinin eksik noktalar nedeniyle yeniden masaya yatırıldığı öne sürülürken, çalışanlar için belirlenecek ücret artışı düzenlemesinde ciddi eksikler olduğu biliniyor.

Ekonomi 13.12.2021, 02:59 Zeynep Elmalı
Sağlık Çalışanlarına Yapılacak Zamda Büyük Hatadan Dönüldü İddiası

TBMM'de ki bütçe görüşmelerinin hemen ardından tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak, mesleki kıdem ve unvanları da dikkate alarak yeniden kaleme alınmaya çalışılan düzenlemenin ana çerçevesi oluştuğu öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, düzenleme gece yarısı önergesiyle bütçe görüşmelerinden önce TBMM Genel Kurul gündemine geldiğinde, hem sağlık çalışanlarının çoğunun dışında kalması, hem de döner sermaye hesaplamasında farklılık olduğu gerekçesiyle geri çekildi. AK Parti kurmayları, bürokratların kendilerine verdiği bilgiye göre, döner sermayelerin tek bir havuza dönüştürüldüğünü, döner sermaye ödemelerinde iller arasında farklılık olduğu için, doktorların büyük şehirleri tercih ettiği ve küçük şehirlere gitmediği, bunu önlemek için de döner sermaye paylarının eşitlendiğini dile getirdiler.

HATADAN DÖNÜLDÜ

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Ancak, pratisyen hekimlerde 2 bin 500, uzman doktorlarda 5 bin lira olacağı açıklanan düzenlemede, ciddi eksikler olduğu ortaya çıktı. Görüşmeler sırasında, döner sermaye kapsamında olan hemşire, ebe, sağlık personeli, ambulans görevlisi gibi kişilerin hesaba katılmadığı ortaya çıktı. Ayrıca, yeni hesaplama profesör ve doçent maaşları kapsam dışında tutulduğu için, düzenlemeyle bir uzman doktorun, profesörden fazla maaş alması gibi durumların ortaya çıkacağı bilgisi paylaşıldı.

YENİ FORMÜL

Bunun üzerine AK Parti kurmayları, grup yönetimi, Maliye ve Sağlık Bakanları metni yeniden değerlendirmek için toplantı yaptılar. Maliye Bakanlığı kanadı, kapsamın genişletilmesine itiraz etti; ancak bu konuda ısrar edilince formül aranmaya çalışıldı. Sadece doktorların maaşının yıllık maliyetinin 18 milyar lira olduğu belirtildi. Sorunun seyyanen zamla çözülmesi ve diğer sağlık çalışanlarına ek zam yapılması önerisi de dile getirildi. Maliye Bakanlığı bürokratları bunun yaratacağı mali yükün hesaplanması gerektiğini söylediler. Konunun yeniden değerlendirilmesi istendi.

SONA YAKLAŞILDI

Çalışmaya göre, pratisyen hekimlerin ek gösterge katsayısı 17 binden 40 bine, diş hekimleriyle uzman hekimlerin ek gösterge katsayısı 13 binden 33 bine çıkarılacak. Sağlık çalışanlarının döner sermayeden aldıkları ek ödemeler, merkezi yönetim bütçesinden karşılanacak. Sağlık çalışanlarının ek ödeme tutarı belirlenirken, sağlık kurumlarının tek tek gelirleri yerine bakanlığın toplam geliri esas alınacak.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (18)
Hekim düşmanlığı 2 ay önce
Hekime zam yapılınca : büyük hatadan dönüldü.
Toplu sözleşmede HEKİM dışı zam yapılınca: adalet yerini buldu.
Site net hekim düşmanı ysp savunucusu. Nokta.
sağlık personeli 2 ay önce
sağlık bakanlığındaki bürokratların tümünü görevden almak lazım zam yapmayı bile beceremiyorlar bunlardan hiç bir şey olmaz
Hyv 2 ay önce
Bu eski haber ey editör siz valinin emekli. Maaşını düşünün bide kına yakın
Sağlık Çalışanı 2 ay önce
Muhalefetin ağzına malzeme vermeyin. Zaten onlar kaos istiyor iç isyan çıksın diyor. Bütün sağlıkçılara verilecek zam herkesi mutlu edecektir. Hakkaniyetli bir şekilde her kesimin işine emeğine göre oranlar verilmelidir.
Şerefsiz 2 ay önce
şerefsiz birisiyim
Hasan 2 ay önce
Bu yorumu bile beğenmeyecek insanlar sırf muhalefet yazıyor diye her kesime uygun zam teklifine hayır diyenler işte gaflet böyle birşey emin olun çoğu yorumcunun zam-para-emek-özlük-hak umrunda bile değil sadece ve sadece tek dertleri var ... onuda herkes biliyor ...
hekim 2 ay önce
"Sadece doktorların maaşının yıllık maliyetinin 18 milyar lira olduğu belirtildi"
bu kadar çok düşünmenize gerek yok iptal edildi gerçi ama aynısı gibi geçse dahi zaten performans ücreti olarak dağıtılması gereken tutardan aktarılacak olan bu tutar devlete ek bi yük getirmiyordu zaten hekimlerin cebinden alıp hekimlerin cebine koyulacaktı. tıpkı sağlık personelinin %20 lik sabit ödeme artışının da dağıtılacak performans miktarından kesileceği gibi.
Hekimin adı yok 2 ay önce
Bakanlık bütçesi onaylandı ve yapılan düzenleme kaynağı bütçeye konulmadı ise kimi kandırıyorsunuz?Komisyona havale demek.Önce uyut sonra unut demektir.Hala sendikalara üye kalan hekim varsa bu yapılanlar müstehaktır.
Sahte hemşire 2 ay önce
Yaşasın her işi biz yapıyorduk zaten, hastamız olursa da kendimiz bakarız oleeey
Sahte hesaplı doktor 1 ay önce
bunu yazan kesinlikle hemşire değil.Doktor bu arkadaş
Muhahahja 2 ay önce
Beyinsiz hastanı nasıl ameliyat edeceksin ? İlacı nasıl vereceksin hastaneden çalarak mı ? Dr yazmadan ilacı nasıl alacaksın ? Bak ben sana üzüleceği birşey söyleyeyim hekimler o belirtilen zammı alacaklar. Sen yine bakıp üzüleceksin sadece. Hayatın hased rezillik içinde kendi kendini yiyerek geçecek :))))
İşçi 2 ay önce
Sayın yetkililer buradan size seslenmek istiyorum Gerçek ten ADALET VARSA 2011 yılında 6111 torba yasayla belediyeler den geçen daimi işçilerin maaşında da EŞET İŞE EŞİT ÜCRET i getirirsiniz çünkü belediyeler de farklı farklı ücret verildiğiiçin kimi 26 tl yevmiyiy le geçti kimi 75 tl ücretle günlük kimi belediyeler de nede olsa gittiği yer verecek diyerek giderken zam yaptı tis de olduğu için madde şimdi 18 yıl çalışması olan 4200 tl alıyor diğeri 7000 tl buna bir düzen gelsin seyyanen zam da lütfen
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?