Sağlık Bakanlığında İşçinin Maaşı Üniversite Mezunu Memurun Maaşını Bin Lira Geçti!

Sağlık Bakanlığında 2018 yılında taşerondan kadroya geçirilen ilkokul mezunu temizlik işçisi, güvenlik görevlisi ve bilgi işlem personelinin maaşlarının 4 bin 400 lira + ikramiye olduğu geçtiğimiz haftalarda Sözcü Gazetesi tarafından haberleştirilmişti. Haber Merkezimize gönderilen üniversite mezunu bir memurun 4.446 TL maaş alması bunun yanında bir işçinin ise 5.389 TL ücret alması tepkilere sebep oldu.

Ekonomi 09.11.2021, 15:31 09.11.2021, 17:02 Zeynep Elmalı
Sağlık Bakanlığında İşçinin Maaşı Üniversite Mezunu Memurun Maaşını Bin Lira Geçti!

Sağlık çalışanları arasındaki gelir adaletsizliği her geçen yıl büyümeye devam ediyor. Haber merkezimize gönderilen bordrolara göre hastanelerde görevli temizlik personeli bir sağlık çalışanı Ekim 2021 itibariyle ortalama 5.389 TL ücret alırken, 4 yıllık fakülte bitirmiş memurların ise 4.446 TL seviyesinde maaş alması tepkileri beraberinde getiriyor. 

Sosyal Medya aracılığıyla yapılan adaletsizliğe karşı sitemlerini dile getiren lisans mezunu Sağlık Bakanlığı personelleri sağlık çalışanları aradaki ücret farkının acilen giderilmesini bekliyor. 

İlkokul mezunu bekar bir temizlik personeli en düşük 4.301 TL maaş, yılda iki defa 3.249 TL ikramiye ( aylık 540,35 TL ), yılda bir adet 702,77 TL ek ödeme ( aylık 58,37 TL ), Giyim yardımı yılda bir adet 221,09 TL ( AYLIK 18,43 TL ), yılda 4 adet 1.404 TL ( aylık 468 TL ) tediye alarak toplamda aylık ortalama 5.389 TL ücret alırken , bekar lisans mezunu 9. derece %20 vergi diliminde Genel idare Hizmetleri Sınıfında bir memurun ise Ekim 2021'de eline geçen net maaşı ( emekliliğine yansımayan sabit ek ödemesi DAHİL ) 4.446 TL oldu.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.


*Yukarıdaki işçi gelirlerine ölüm, doğum, kıdem vb. kalemler dahil değildir.

Yaşanan bu gelir ücret adaletsizliği nedeniyle sağlık çalışanlarının arasındaki iş barışının yerle bir olduğu, mesleki memnuniyetsizliğin tavan yaptığı, çalışanların devletin kurum ve kuruluşlarına olan güveninin ise ciddi oranda sarsıldığı belirtiliyor.


Sürekli İşçi Eylül'de 4 Bin 381 Lira, Hemşire de 3 Bin 664 Lira Maaş Alacak! İşte Bordrolar - TIKLAYIN


Temizlik Personeline 7 Bin Lira, Hemşire'ye 5 Bin 800 Lira Maaş! - TIKLAYIN


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (21)
vhki 4 hafta önce
4 yıl üniversite oku, kpss kazan, hiç bilmediğin ile atan 4400 maaş al.
diğeri işkurdan çoğu torpille evinin yanındaki hastaneye taşeron olarak geç kadro al.5300 tl maaş al. bu düzene kim ayak oluyorsa hepsine hakkım haram olsun
Baht oyunları 4 hafta önce
5 üniversite mezunu bakanlık çalışanıyım, işçileri başımıza şef diye atadılar. Ben maaşı geçtim artık dalga geçmenin ötesi bir durum bu
İşçi Ücretleri 4 hafta önce
Hükümet İşçi ücretlerini genel bütçeden ödesinde bakalım bu ücretleri verirmi!!! Nasılsa Sağlıkcının alınteri döner sermaye var İşçi ücretlerini karşılayan Ha bide İşçilerin gece farkları nı dahil etmemişsiniz aylık 1000 liraları geçen, bilin istedim...
işin aslı 4 hafta önce
Aslında işçinin maaşı yüksek değil. Bu enflasyon ortamında az bile. Burada sorun memur maaşlarına yapılan çok komik zamcıklar.
Litio 4 hafta önce
Yıllarca düşük aldırlar. Helal olsun kimsenin kazandığında gözümüz yok. Memurada zam yaparlarsa iyi olur.
........... 4 hafta önce
Elhamdülillah bugünleri de gördük. Ne mutlu sağlık bakanımıza!
,...,,,,,,,..... 2 hafta önce
Bu utanç yüzyıl yeter...!
Aslan 4 hafta önce
Durmak yok yola devam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
6
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?