PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanlığı İşçilerine Tediye Ödemeleri Yatıyor! Bugün Başlıyor!

Sağlık bakanlığında görev yapan 4d sürekli işçi tediye ödemelerinin ikinci taksitinin ramazan bayramından önce yapılacağı öğrenildi. 2022 yılı 1. tediye ödemesini 1.843 TL olarak ocak ayının sonunda alan işçiler, ikinci taksit için gün sayıyordu. Sürekli işçi tediye ödemeleri hakkında detaylara haberimizden erişebilirsiniz.

Ekonomi 29.04.2022, 04:34 29.04.2022, 05:04 Cansu Polat
Sağlık Bakanlığı İşçilerine Tediye Ödemeleri Yatıyor! Bugün Başlıyor!

Sağlık Bakanlığında Klinik destek elemanı, bilgi işlem, temizlik görevlisi ve özel güvenlik görevlisi poizsyonlarında görevli sürekli işçilere 29 Ocak Cuma günü itibariyle 2022 yılının 1. taksit tediye ödemesi yapılmıştı. Kamuda taşerondan kadroya getirilerek istihdam edilen yaklaşık 700.000 işçiye tediye yani 13 günlük ek ödemeleri bu ayın sonunda yatırılacak.

2022 Yılında Toplam 8 Bin Lira Tediye Ödemesi Yapılacak

1.843 TL olarak ilk taksit ödemelerini alan işçiler, 2. taksit ödemesini de Ramazan Bayramından hemen önce alabilecekler. 3. ve 4. taksit ödemelerinin ise Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2022 ağustos ve 2022 aralık  aylarında alacaklar. Böylece 2022 yılında toplamda 4 taksit halinde yaklaşık 8 bin lira toplam tediye ödemesi işçilerin hesabına geçirilecek. 

2.284 LİRA Tediye Ödemesi Hesaplara Yatacak!

13 günlük süreler üzerinden yapılan tediye ödemeleri toplamda 52 gün olarak 4 defa da yapılmaktadır. 01 Ocak 2022 tarihinde ücretlere gelen zam ve daha sonra Cumhurbaşkanı tarafından verilen % 2.5 zam ile beraber bir günlük en alt günlük yevmiye tutarları  206.70 TL olmuştu. 29 Ocak tarihinde ilk taksitini alan işçilere ikinci taksit tediye ödemesi 29 nisan'da yine 13 günlük ücretleri üzerinden yapılacak.

Vergi istisna tutarının maaş döneminde yapılan tüm ücretlere bir kez uygulandığı bilinmektedir. Nisan ayında da vergi istisna tutarı olan yani vergi indirimi 638,01 TL işçinin  ilk ücret ödemesi hangisi olacaksa o ödemeye uygulanacaktır. İşçiler muhtemelen aldıkları maaş + ikramiye ve tediye ödemeleriyle beraber Nisan ayında % 20 vergi dilimine girmiş olacaklar. Ama vergisi iadesi asgari ücretlinin iadesi olacağından, Asgari ücretlinin iadesi Nisan ayında hangi tutarsa o tutarin iadesi olacaktır.

29 Nisan 2022 tarihinde cumhurbaşkanlığı kararıyla ödemesi yapılacak olan tediye (ikramiye) ödemelerinde en düşük işçinin 1550 TL alması beklenirken en yüksek maaş alan işçinin ise 2323 TL hediye ödemesi alması bekleniyor.

İlave tediye ödemesinden, SGK primi, İşsizlik Sigortası Fonu primi, Gelir Vergisi ve damga vergisi kesintileri yapılır. İlave tediye ödemelerinden Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kesintisi de yapılmalıdır.

İlave tediye konusunda sık sık sorulan sorulardan biri de ilave tediye ödemesinden icra borçları için kesinti yapılıp yapılamayacağıdır. Müstakil ilave tediye kanunu olan 6772 sayılı Kanun’da ilave tediye ödemelerinin haczedilemeyeceği açıkça hüküm altına alınmıştır. Bu nedenle ilave tediye ödemelerinden icra kesintisi yapılamaz.

Kamu kurumları, kamu iştirakleri, kamu niteliği olan kurumlar ile belediyeler ve iştiraklerinin tamamı ilave tediye kapsamına girmektedir.

Yargıtay’ın içtihat haline gelmiş kararlarına göre, kapsama giren işyerlerinde işçi sayılan herkes ilave tediyeden yararlanacaktır. İşçi tanımı ise, ‘bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan gerçek kişiye işçi nedir’ şeklinde yapılmıştır. O halde bir iş sözleşmesine dayanarak, yukarıda belirtilen kurumlarda çalışan her işçiye ilave tediye ödemesinin yapılması gerekir. Ancak belediye şirketleri, Yargıtay kararı ile özel hukuk tüzel kişiliği sayıldığı için buralarda çalışan işçiler ilave tediye alamayacaktır.

İlave tediye kapsamdaki kuruluşlarda çalışmak kaydıyla, geçici işçilerin de ilave tediye alması mümkündür. Böylece 696 Sayılı KHK kapsamında kamu kuruluşlarında geçici işçi pozisyonlarına geçirilecek olan işçiler de ilave tediye hakkından yararlanacaktır.

Geçici işçilerin alacağı ilave tediye miktarı, o yıl içindeki hizmet süreleriyle orantılı şekilde hesaplanmalıdır.

İLAVE TEDİYE HESAPLAMASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

İlâve tediyeye hesabında, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, aynî yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmaz.

İlâve tediyelerin ödeme tarihinde işçinin işinden ayrılmış olup olmadığına bakılmaz. Hizmet süresine göre yapılan hesaplama sonucu alacağı bulunan işçiye, işten ayrılmış olsa dahi ilave tediye ödemesi yapılır. Yani işçi işten ayrılmadan önceki çalışması için ilave tediyeye hak kazanmışsa, ilave tediye ödeme tarihinde çalışmıyorsa da hak kazandığı kadar ilave tediye ödemesi yapılır.

İşçinin ilave tediye alacağına esas olacak çalışma süresinin hesaplanmasında, kanuni ve idari izinlerle, analık ve hastalık izinleri, hafta tatili ve genel tatil günleri çalışılmış gibi göz önünde bulundurulur.

ÜCRETSİZ İZİNLER İLAVE TEDİYE ÖDEMESİNDE DİKKATE ALINIR MI?

Ücretsiz izinler ilave tediye hesabında dikkate alınmayacaktır. Bu bağlamda doğum sonrası alınan 6 aylık ücretsiz izin ya da diğer ücretsiz izin dönemlerine ilişkin ilave tediye ödemesi yapılmamalıdır. Kadroya geçen işçilere tanınan 45 günlük ücretsiz mazeret izinleri de ilave tediye hesabında dikkate alınmaz.

Bedelli askerlik düzenlemesinde, bu düzenlemeden yararlanacak işçilerin 21 günlük temel askerlik eğitimi süresinde ücretsiz izinli sayılması kararlaştırılmıştır. Dolayısıyla bedelli askerlikte geçen 21 günlük süre, ilave tediye hesabında dikkate alınmaz.

Bedelli askerlik gibi normal askerlik dönemi de ilave tediye hesabında dikkate alınmaz. Zira askerlikte geçen sürelerde iş sözleşmesi askıdadır. Askı süreleri ilave tediye hesabına dahil edilmez.

Öte yandan 6772 sayılı Kanunu’nun 4. maddesinde kanuni ve idari izinlerin ilave tediye hesabında dikkate alınacağına yer verildiğinden, ücretli mazeret izinleri bu kapsamda değerlendirilmelidir. Dolayısıyla işçinin eşinin doğum yapması, evlenmesi, yakınlarının ölümü ile evlat edinme ve özürlü çocuk izni gibi ücretli mazeret izinlerinde geçen süreleri ilave tediye hesabında dikkate alınır.

YARI VE KISMİ ZAMANLI ÇALIŞMADA İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

 Yarı zamanlı çalışmanın düzenlendiği 4857 Sayılı İş Kanunun 74. Maddesi’nde çalışılmayan dönem ‘ücretsiz izin’ olarak tanımlanmıştır. Ücretsiz izinler, ilave tediye hesabında dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle yarı zamanlı çalışan işçiye, çalıştığı süreyle orantılı olarak ilave tediye verilmelidir.

Kısmi çalışma için de aynı hüküm geçerlidir. Dolayısıyla kısmi zamanlı çalışma kapsamında çalışan sürekli işçiler için, ilave tediye hesabı oranlama yapılarak belirlenmelidir. Çalıştığı süreye ilişkin ilave tediye ödenmeli, çalışmadığı süre içinse ödeme yapılmamalıdır.

HANGİ İŞÇİ NE KADAR İLAVE TEDİYE ALACAK?

İşçilerin en çok merak ettiği konulardan birisi ise ne kadar ilave tediye alacaklarıdır.

İlave tediye tutarı, işçinin brüt çıplak ücreti üzerinden hesaplanacaktır. Dolayısıyla işçilerin alacağı ilave tediye, ücretlerine ve girdikleri vergi dilimine göre değişiklik gösterecektir.

İlave tediyeden SGK İşçi Primi, İşsizlik Fonu Primi, Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesilecek.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (34)
sağlıkci 3 ay önce
haram zehir zıkkım olsun. hemşire doktor çalışsın bunlar yesin. hemşireden çok maaş alsınlar.
temizlikçi 1 hafta önce
adi saglıkcı fazla konsma
Rogue 2 ay önce
yazıklar olsun senin gibi sağlıkçıya be , şu lafına ben utandım şurada bizim adımıza sevineceğinize gözünüz 3 kuruş para da , biz bütün gün temizlik , taşıma yapalım senin dediğin lafa bak
Önemiyok 2 ay önce
G.t oğlanı senin haram zıkkım etmeye ne haddin ne hakkın var sen kimsin ki
Kadir 2 ay önce
Arkadaş herkesin bı ailesi gecindirmekle yükümlü olduğu çoluk çocuğu var bende saglikciyim evet emeğimizin karşılığını alamıyoruz fakat zar zor gecinin kişilerde saldirmamak lazım yapılması gereken bizim hak ettiğimiz noktaya cikarilmamizdir
hemşire 2 ay önce
doktor sağlıkçılar çalışsın bunlar yesin. yiyin efendiler yiyin. bunun bir hesabı olduğunu da bilin.
... 3 ay önce
Ne kadar midesi dar insan var. Beter oluun İnşAllah.isci kardeşler afiyet olsun Allah ağız tadıyla yedirsin..
Volkand 3 ay önce
Gel aldıklarımızı ve özlük haklarımızı değişelim
Böyle Müslümanlık olmaz 3 ay önce
Arkadaş kendini yetiştirmiş emek harcamış insanların hiç bir yan ödemesi yokken yandaşın yan ödemesi bitmiyo haram zıkkım olsun Allah tez zamanda bunlardan ve yandaşlarından kurtarsın bizi yoksa bunların yemesinden hak edenlere vermeye sıra gelmeyecek bişeyleri.
İşçi bakanı 3 ay önce
Ödemelere doyamadılar
hemşire 2 ay önce
doktora yok, hemşireye yok, memura yok, işçiye var. niye çünkü hepsini torpille doldurdular içeri. sorsan müslümanız.
Sürekli memur 3 ay önce
Kelime anlamı ile işçi "fabrika, atölye, maden ocağı, tarım işletmesi vb. gibi bir işyerinde, belli bir ücret karşılığında bedenini, kafa gücünü ya da bunlarla birlikte el uzluğunu kullanarak üretim yapan kimse" demek olsa da sağlık kurumlarında böyle değildir. Bu yüzden kamuoyu oluşturmak mecburdur. Bırakın kafayı beden gücünü bile kullanmayan bu kişilere ödenen bu ücretler adaletsizdir. Tanıdıkları!!! sayesinde çalışan bu kişiler iş barışını bozmaktadır. Temizlik işinin aylık ederi nerede 10.279 TL ?!!! Ev temizliğine gelen çalışanların aylık ücreti bile bu kadar değil. SONUÇ OLARAK iyi ki bu site var ve işin aslını doğrrusunu öğreniyoruz.
Öğretmen 3 ay önce
Kpss girip 80 puanla atandilarya. O kpss atanayim diye bekleyen insanlar hakkı yok . İnsanlar işsizlikten intihar ediyor. 80 punla kpss ile PDR öğretmen atamıyor sınavda TM en az 35 matematik 35 Türkçe net yapmış. 4 yıl okumuş temizlik personeli olayım diyor onuda olamıyor. Benim hakimi yiyene haram olsun. İki cihanda ellerim yakasında olucak onların
İşçi 3 ay önce
İşçi yi ne kadar seviyor bu site sağlıkçı ları kışkîrtmak için mi bu haberler yoksa
Sağlık 2 ay önce
Size gelince zaten hersey var nede olsa torpillisiniz bedavadan iş ve para bize zam vermeye geldimi hazine de para yok ama kendi adamlarına kadro vererirken hazinede para çok...bakalım secimde sağlıkçının oyu mi işçinin oyu mu etkili olacak bekleyip görecez.. tabi bizim meslek grubuna güven olmaz bu günleri unutursa onu bilmem...
44 3 ay önce
Çoluğunu çocuğunu evde bakıcılara bırakarak, yoğun bakımlarda, acillerde baş ağrıları ve şişen ayak tabanlarıyla nöbet tutan tüm sağlık personelinin alın teri ücretlerini ödememek için bin türlü formül arayan, geçelim aynı ayı 20 25 gün sonra bile yatıramayan Sayın Bakanlık işçi tediyeleri için bavullarla ödeme yapmaya koşuyor öylemi... ?! Yeni Bakan da işçilerden atansın.
Osman çetin 2 ay önce
doktordan bile fazla alıyorlar, yaptıkları oturdukları yerden verdikleri sıra numarası, torpille girdiler bedavaya kadro aldılar, haram zehir zıkkım olsun sağlık personelinin hakkı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?