PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanı: Maaş Sorununu Arka Plana Attığımızı Düşünenler Yanılıyor

Bakan Koca Aydın’a yaptığı ziyarette Tıp Fakültesi öğrencilerine yönelik olarak maaş düzenlemesi ile ilgili soruna vurgu yaptığı konuşmasında “maaş sorununu arka plana attığımızı düşünenler yanılıyor” ifadelerini kullandı.

Ekonomi 28.04.2022, 02:19 04.05.2022, 14:25 Cansu Polat
Sağlık Bakanı: Maaş Sorununu Arka Plana Attığımızı Düşünenler Yanılıyor

Adıyaman ziyaretinin ardından Aydın’a ziyarette bulunan Sağlık Bakanı Koca, Adnan Menderes Üniversitesi’nde tıp fakültesinde öğrenim gören öğrencilerle buluştu.

Aydın’da sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi için çıkarılacak yasayla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Koca, 81 il sağlık müdürlüklerinde birer sağlık müdür yardımcısının şiddet sorunlarına karşı görevlendirdiklerini belirterek şiddet davalarının bakanlık avukatlarınca takip edildiğini söyledi.

Saygınlık üzerinde etkili faktörler konusundaki görüşleri almayı çok istediğini belirten Koca şu sözlere yer verdi:

Hekimde tecessüm eden fakat yakın dönemde geri plana itilen “otorite” özelliğinin güçlendirilmesi bence ilk akla gelen konulardan olmalı. Bu düşünce size soyut gelmesin. Doktor odasının düzenlenişinde bu, gözetilmesi, amaçlanması gereken bir etkidir. Zor bir konudan örnek verdim ama çözümler fikirlerle başlar. Saygınlık konusunda düşüncemin özü ise, onu geri alabileceğimize olan kesin inancımdır.

Sağlıkta şiddet konusuna değinen Koca, şiddet suçlarına karşı büyük bir adım atıldığını söyledi. Koca, "TBMM Adalet Komisyonundan bir düzenleme geçti. Ama birçok arkadaşımız nazarında gece geçen gemiler gibiydi. Belki de biz yeterince anlatamadık. İzninizle anlatayım ifadeleriyle şunları kaydetti:

"Kasten yaralama suçu Katalog Suçları kapsamına alınıyor. Bu ne demektir? Kasten yaralama suçu, ceza yargılaması bakımından artık çok daha ağır bir suç olacak. Suçun, Katalog Suçları kapsamına alınması, tutukluluk için yeterli sebep teşkil edecek.

Zihninizde canlansın diye örnek veriyorum: Sağlık çalışanını yaralama suçu; artık, kasten öldürme, işkence, intihara yönlendirme gibi çok ağır suçlarla aynı başlık altında toplanıyor.

Buna ek olarak; halk arasında “kravat indirimi” denen iyi hal indirimi kalkıyor. Suç, kamu hizmetinin engellendiği diğer şiddet suçlarından ayrılarak, ceza artırılıyor."

Malpraktisle ilgili gelişmelerin, Türkiye’de tıp tarihine geçecek önemde gelişmeler olduğunu söyleyen Koca, "Çoğu arkadaşımızın bu konuda bilgisi olmadığını gittiğim yerlerde sorulan sorulardan anlıyorum" dedi.

TBMM Adalet Komisyonundan geçen, Malpraktis davalarıyla ilgili bu yasal düzenlemenin özü hakkında bilgi veren Koca şu sözleri kullandı:

"Hekim, bir sağlık çalışanı, kasıtlı davranmadığı sürece, uyguladığı tedaviden doğacak problemler sebebiyle tazminat ödemeyecek. Malpraktis sorunu kökten çözülüyor. Söylenecek her doğru sözün özeti budur.

Bir diğer ve güncelliği sebebiyle çözümü acil bir sorun. Acil, çünkü markete gittiğinizde, kiranın veya taksitin günü geldiğinde ondan kaçamazsınız.

Bunun yeterince farkında olmadığımızı, konuya gereken önemi vermediğimizi, maaş sorununu arka plana attığımızı düşünen yanılıyor. Bu, halden anlamamak demektir. Ben halden anlarım. Çünkü yaşadım!

Bu ülkenin hekiminin, asistan hekiminin, uzman hekiminin, geçim kaygısı duymasına ne bir hekim ne de bakan olarak gönlüm razıdır. Sn. Cumhurbaşkanımız, maaş başta olmak üzere özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda iradesini beyan etmiştir. Tüm konularda kararlılığını ortaya koymuştur.

Çalışma ortamı sorunları bağlamında yardımcı personel eksikliği öne çıkan başlıklardan. Çözüm için zamana ihtiyaç var.

Nöbet sorunu, üstesinden bütünüyle gelebileceğimiz bir sorun değil, çözümü zamana yayılacak. Fakat 36 saatlik nöbet insani olmaktan uzaktır! Çok ağır bir yük! Çabalarıma tanıksınız. Çalışma süresini en çok 24 saatle sınırlandırmak istiyoruz. Nöbetler için de hakkaniyetli ücret düzenlemesine gidilmesini amaçlıyoruz.

Daha önceki buluşmalarımızda da söyledim:

Ben bugün Sağlık Bakanıyım. Ama yaşadığım sürece meslektaşınızım. Size karşı ödevlerimi biliyorum. Buradan Ankara’ya, Bakanlık binasına yeni ödevlerle döneceğimden emin olun."

Yorumlar (38)
labtek 3 hafta önce
tabi ki yanılıyorlar çünkü arka planda yok kuyunun dibine attınız.
kemal 3 hafta önce
sanırım seçime yakın zam yapmaya düşünüyorlar, böyle yapmakla oy geleceğini düşünüyor zavallılar.
Yıllar 3 hafta önce
Yıllardır aynı hikaye, alkışa devam. Vekillere 1 gecede, muhtarlara 1 ayda çıkan kanun sağlıkçılar için 6 ay tık yok.
Sağlık camiası 3 hafta önce
SEÇİLMİŞ DEĞİL ATANMIŞ ADAM ADAMDAN HİKAYELER.YARİN GÖREVDEN ALINIR KONU KAPANIR ARTIK HALK SİZE İNANMIYOR ...
bir görüş... 3 hafta önce
olacak olan su seni görevden alacaklar artık ücrette yolun sonuna geldin bakan bey...zam olmayacağına göre en iyisi ve en kazançlısı senin bakanlıktan gitmen olacak yakında kabine değişirse kesin yolcusun şimdiden diyim...sonrası mı yine en başa dönüş ama seçim yakın...
Lafebesi Bakamayan 3 hafta önce
Birde netice görebilsek, hep mıy mıy mıy,
sağlık personeli 3 hafta önce
sayın bakanım bir zam vereceksiniz burnumuzdan getirdiniz bıktırdınız yapacaksanız yapın bizleri oyalayıp durmayınız yapsanız da artık bir değeri yok ne yapacağınız bile belli değil
susun yeter artık karşınızda çocuk yok 3 hafta önce
dr bahsediyorsun yoksa tüm sağlık personelinden mi kelime oyunu yapmayın her şeyi tersinden okuyamayı bırakın ne yapacaksan açık açık söyle de bilelim biz artık yorulduk ve sizlerden usandık susun ve birşey vermeyin sadece susun
tavsiye 3 hafta önce
sadece alkışla olmuyor bu işler, memuru mutlu etmek istiyorsanız laf kalabalığını bırakın, maaş iyileştirmesi yapın.Eğer yapamıyorsanız da makamı meşgul etmeyin, iş yapacak birileri gelsin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
8
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?