Sadece Kademesi İlerleyen Memurların Maaşı Ne Kadar Artar? (Güncelleme)

Memurlarda kademe ilerlemesi sonucunda görev önem ve sorumluluğunda herhangi bir değişiklik olmazken, aylık göstergesinde artış olmaktadır.Kademe ilerlemesi yapan memurun maaşı, ilerleme yaptığı tarihi izleyen aybaşından itibaren ilerlediği kademenin göstergesine göre hesaplanmaktadır. Ancak, aynı derece içerisinde yapılan kademe ilerlemeleri memurun maaşına çok az etkilemektedir.

Ekonomi 23.03.2021, 11:20 23.03.2021, 12:03 Güler Sağlam
Sadece Kademesi İlerleyen Memurların Maaşı Ne Kadar Artar? (Güncelleme)

657 sayılı Kanun, eğitim durumu ile görev unvanı ve hizmet sınıfına göre memuriyete giriş derece/kademelerini farklı belirlemiş ve memurun kademesinin hangi hallerde ilerleyeceğini de düzenlemiştir.

Kanundaki belirlemelere göre; bulunduğu kademede 1 hizmet yılını tamamlayan memur bir üst kademeye yükselebilmekte, 8 yıl disiplin cezası almayan memur ilave 1 kademe ilerlemesi yapabilmekte, eğitim durumu değişikliği ya da askerlik süresi veya bazı diğer hizmet sürelerinden dolayı memur ilave kademe(ler) alabilmektedir. Öte yandan, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alan memur ise bulunduğu kademede 1 ila 3 yıl bekletilebilmektedir.

Kademe ilerlemesini memurun net maaşına etkisi

Memurun kademesi ilerlediğinde, izleyen aybaşından itibaren yeni kademesinin göstergesi esas alınarak maaşı hesaplanmaktadır. Ancak kademe ilerlemesi yapmanın net maaşa etkisi çok düşük seviyelerde kalmaktadır.

Kademe ilerlemesinin 2021 yılının ilk yarısında (%15 gelir vergisi diliminde) aylık net maaşa etkisi konusunda bilgi olması bakımından, 13/3’den 1/4’e kadar olan kademe ilerlemelerine ilişkin hazırladığımız Tabloya aşağıda yer verilmiştir.

TIKLAYIN

Tablodaki hesaplamada;

-Sadece kademe ilerlemesinin maaşa etkisine yer verilmiştir.

-Derece yükselmesi ve buna bağlı oluşabilecek ek gösterge, tazminat ve ek ödeme artışının maaşa etkisi dikkate alınmamıştır.

-Kıdem yılının değişmediği varsayılmıştır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
hemşire 2 ay önce
hemşire doktordan fazla kazanmalı net başka çaresi yok covidde gördük onlar yatarken asıl iz çalışırken hatta hastaya yanı tedaviyi biz düzenlerken onlar hiçbir şey yapmadan parayı götürdüler saçma
Dr 2 ay önce
Hemşire arkadaşlar Doktor sizin yaptığınız işi yapar. Ancak siz doktorun işini yapamazsınız.Liseyi bitir hemşire ol.Diğer tarafta ömrü okumakla geçen hekimlerle birbirinizi kıyaslamayın.Kulvar farkı eğitim farkı var .Sizde ders çalışın okuyun hekim olun beğenmiyorsanız.
hemşire 2 ay önce
biz sadece hakkımzıı istiyoruz sağlık ekip işi ise ekip işinde herkes eşit ek ücret almalı biri ne fazla ne az yoksa düzensizlikler çıkar
eşitlikten yanayız kim ne olurssa olsun rutbesi ne olursa olsun eşit almalı sağlıktakiler
24
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?