PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sabah gazetesi: Memurun temmuz zammı netleşiyor

Sabah gazetesi ekonomi Servisi tarafından hazırlanan haberde üç aylık enflasyon oranının %21.81 çıktığı belirtilerek temmuz maaş zammı için altı aylık enflasyonun en az %30.3 olmasının beklendiği yazıldı.

Ekonomi 12.04.2022, 18:12 Cansu Polat
Sabah gazetesi: Memurun temmuz zammı netleşiyor

Memurlar, emekliler ve 65 yaş aylığı alanların temmuz maaş zammını etkileyecek enflasyon farkına ilişkin ilk üç aylık rakam ortaya çıktı. Yüzde 21.81 zam oranının bağkur, emekli sandığıemeklileriyle memurları ve yaşlılık aylığı alanları doğrudan ilgilendirdiği ifade edildi.

Sosyal güvencesi olmayan ve aylık bağlanacak kişinin kendisi ve eşi dikkate alınarak kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin üçte birinden (bu yıl için 1.418 TL) az olan 65 yaş üstü vatandaşlara yaşlı aylığı bağlanıyor.

Emekliler, 65 yaş aylığı alacakların zam oranları için ilk üç aylık rakam ortaya çıktı. Buna göre üç aylık enflasyon oranı yüzde 22.81 olarak belirlendi. Bu oran SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, memurlarla birlikte yaşlılık aylığı alanların da enflasyon farkını ifade ediyor.

Yapılan tahminlere göre 6 aylık enflasyonun yüzde 30'un üstünde çıkması bekleniyor. Gelecek 3 aylık dönemde TÜFE yüzde 6 olursa, 6 aylık enflasyon ve temmuz maaş zammının da yüzde 30.3 olması öngörülüyor. Bu durumda 1.084 lira olan yaşlılık aylığı da 1.412 liraya çıkacak.

25.7 MİLYARLIK ÖDEME

65 yaş aylığı için bu yılın sonuna kadar 9.1 milyar lira aktarılacak. Yaşlılık aylığı sadece vefat, sosyal güvence tespiti, feragat, kurumsal bakım, muhtaç olmama, adres değişikliği, nafaka alabilecek olma gibi nedenlerle kesilebiliyor.

Son 6 yılda 65 aylığı kapsamında yapılan ödeme 25 milyar 702 milyon liraya ulaştı. Binlerce vatandaşın yararlandığı 65 aylığı memur maaş katsayısına endeksli oluyor.

Ocak ve Temmuz'da enflasyon oranında güncellenen memur maaş katsayısına göre 65 yaş aylığının miktarı da artıyor.

ÇOCUK VE TORUNUN GELİRİNE BAKILMIYOR

Yaşlılık aylığı bağlanırken hane içindeki kişi başına gelirin net asgari ücretin üçte birinden az olması koşulu aranıyor. Oğlu ve çocuklarıyla yaşayan kişinin geliri hesaplanırken, hanenin toplam geliri hanedeki kişi sayısına bölünüyordu.

Çocuklardan biri işe girdiğinde veya evlendiğinde kişi başına gelir arttığında 65 yaş aylığının kesilmesi söz konusu olabiliyordu.

Yapılan düzenlemeyle bu uygulamaya son verildi. Sadece 65 yaş aylığı bağlanacak kişi ile varsa onun eşinin gelirine bakılıyor. Çocuk ve torunların geliri hesaplanmıyor.

HAZAL ATEŞ

Yorumlar (5)
Dr mann 2 ay önce
Enflasyon zammini mujde gibi duyurmak...
MEMUR 2 ay önce
o gazatenin patronu seçim sonuçları açıklanmadan tam bilmişti,enflasyon farkını da bilsin artık
Yardımcı sağlık personeli 2 ay önce
Yandaş gazete yandaş haber zamanları geldi şu seçim bir an önce geleydi bi de gerekli cevabı toplu hâlde verseydik..
enfilasyon 2 ay önce
Enfilasyon ZAM ı zam değil. enfilasyon zamı zam değil.enfilasyon zam ı zam değil.bunu herkes biliyor tühik in belirlediği ürünlerle yine maaş yetmiyor hangi ürünlerin fiatlarıyla enfilasyon belirleniyorsa ve o ürünler neredeyse bizde gidelim alış verişi oradan yapalım
hygen 2 ay önce
ENFLASYON ZAMMINI ZAM DİYE MÜJDELEMEK ANCAK BU GAZETEYE YAKIŞIR ZATEN
24
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?