Reuters: Memur Maaşlarına Hatrı Sayılır Zam Yapılacak!

Yıllık %20'ye ulaşan enflasyon karşısında yüzde 3'lük zamlar alan memur ve emekliler için sürpriz zam haberi Reuters'ten geldi. Emekli maaşı 2000 TL'nin altında olanlara yönelik düzenleme yapılacağı ve maaşların en düşük emekli aylığında 2000 TL'ye çıkartılacağı çalışmasının yanında memur maaşı için de yeni düzenleme yapılacağı belirtildi.

Ekonomi 03.11.2021, 10:26 03.11.2021, 10:30 Zeynep Elmalı
Reuters: Memur Maaşlarına Hatrı Sayılır Zam Yapılacak!

Yıllık %20'ye ulaşan enflasyon karşısında yüzde 3'lük zamlar alan memur ve emekliler için sürpriz zam haberi Reuters'ten geldi. Emekli maaşı 2000 TL'nin altında olanlara yönelik düzenleme yapılacağı ve maaşların en düşük emekli aylığında 2000 TL'ye çıkartılacağı çalışmasının yanında memur maaşı için de yeni düzenleme yapılacağı belirtildi.

'MEMUR MAAŞINDA HATIRI SAYILIR İYİLEŞTİRMELER'

Reuters'in geçtiği habere göre memur maaşlarına hatırı sayılır iyileştirmeler yapılacak. Fakat haberde memur maaşların için düşünülen iyileştirmelerin detayları yer almadı. İşte haberin detayları....

Hükümetin asgari ücret artışı, enflasyondan daha çok etkilenen dar gelirlilerin üzerindeki vergi yüklerinin azaltılması ve emeklilikte yaşa takılanlara yönelik düzenlemeyi de içeren bir dizi çalışma başlattığı bildirildi.

EMEKLİ MAAŞI EN AZ 2000 TL İÇİN ÇALIŞMA

Reuters'a bilgi veren iki yetkiliden edinilen bilgiye göre çalışılan önlemler arasında dar gelirli ve dezavantajlı grupların gelirinin artırılması, 2,000 TL altı emekli maaşı kalmaması, asgari ücret artışları, alt gelir grubuna vergi destekleri sağlanması yer alıyor.

Artan enerji fiyatları kaynaklı olarak sosyal desteklerin de artırılması planlanırken, AK Parti döneminde ilk kez emeklilikte yaşa takılanlara sınırlı da olsa avantaj sağlanması yönünde bir çalışma da gündeme alındı. Yapılan çalışmanın sonucunda ortaya çıkacak maliyetlere göre hangi desteklerin sağlanacağına karar verilecek.

Reuters'a bilgi veren yetkililer yüzde 20'ye ulaşan enflasyon nedeniyle daha çok etkilenen dar gelirli ve dezavantajlı grupların üzerindeki baskıların azaltılmasının hedeflendiğini belirttiler. Değerlendirilen önlemler arasında enflasyonun üzerinde asgari ücret artışı, dar gelirliler için enerji faturalarında destek sağlanması ve SGK ödeneklerinde memur maaş artışları da yer alacak.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

BAKANLIK YORUM YAPMADI

Hazine ve Maliye Bakanlığı konuya ilişkin yorum yapmadı.

'ASGARİ ÜCRET VE MEMUR MAAŞI ZAMMI'

Reuters'a bilgi veren yetkili, "Bütçede şu anda olması gerekenden biraz daha fazla sıkılık var. Şu anda yaklaşık yüzde 6'lık bir alan varken yüzde 1.5'e kadar düştü açığın/GSYH'ya oranı. Bunun biraz açılması lazım ki bu konuda adım atılacak" dedi ve ekledi:

"Bu kapsamda asgari ücrette enflasyona bağlı olarak (ki belki üzerinde) bir artış ortaya konulacak. Bütçede dar gelirlilerin enflasyondan daha az etkilenmesi için neler yapılabilir bu konuda bir çalışma yapılıyor. Enerjide, SGK ödeneklerinde vs. alınabilecek yükler alınacak. Memur maaşlarına da hatırı sayılır bir zam yapılması gündemde olacak."

EYT'LİLER İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK

AK Parti'nin bugüne kadar net şekilde karşı çıktığı emeklilikte yaşa takılanlar da (EYT) ilk kez bir çalışmada yer alacak. Bir kereye mahsus olmak üzere, sigorta prim gün sayısını doldurup, emekli olmak için gerekli yaş süresini bekleyenler için, bir düzenleme değerlendirmeye alındı. Bekleme süresini 2-3 yıl düşürmeyi amaçlayan plana göre, prim gün sayısını tamamlayanlar veya şu anda emekli olmak için 56 yaşını bekleyenlere 2-3 yıllık bir avantaj sağlanması değerlendirilecek.

2,5 MİLYAR LİRA KIŞ DESTEĞİ

Bu arada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kış mevsimi boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşların yakacak ve elektrik giderlerine destek olmak için toplamda 2,5 milyar TL yardım vereceklerini açıkladı. Kış boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşlara desteklerinin süreceğini vurgulayan Bakan Yanık, şunları kaydetti: "Yakacak yardımına e-Devlet üzerinden başvurabilecek. Diğer yandan elektrik tüketim desteğini ise düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ailelerimize halihazırda veriyoruz. Herhangi bir kuruma başvuru yapmalarına gerek yok. Sadece kimlik kartları ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacak."

Reuters

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (14)
Aslan 3 ay önce
İnanmıyorum ama neyse. Gene yüzde 3 ile kandırırlar
Murty 3 ay önce
Elimizdekini almasin kafi. iyileştirme istemem.
Memur 3 ay önce
Bizde sizi yüzde 3 ile uğurluyacsz inşAllah artık ne yaparsanız yapın şirin gözükmüyorsunuz 20 yılda memurun ağzına ettiniz simdi algı yapıyorsunuz siz millet vekillerine yapın zamınızı maaşlarımız isterse düşsün ama yeterki gidin ülke düzelsin...
Hemşire 3 ay önce
VAllahi billahi eğer ocakta seyyanen 1000₺ zam gelmezse asla bunlara oy vermem. 4000₺ net maaşım var ocakta %5 ile 4200₺ olacak. Enflasyona guvenmiyorum bakarsın indirirler. Asgari ücretli ye %25 zam yaparlar 3530₺ eder eş çocuk derken 4000 i geçer. Boşa okuduk ünv yi. 27 yıllık lisans mezunu hemşireyim
Bencil bakış 3 ay önce
Senin gibi menfaatine göre oy kullananlar çoğunlukta olduğu için ülke bu halde. Sana bin lira zam versin ama enflasyon döviz hayat pahalılığı uçsun kimin umrunda değil mi ? Ülke için iyilerse oy ver ama sorun varsa bırak bencil olmayı oy moy verme
Sağlıkçı 3 ay önce
Laf çok icraat yok. Umut tacirliği yapmayın artık. Kurumlar arası en düşük ücret sağlık mem. Tıb.sek. vb. 25 yıldır kurum olarak iyleştirme alamdık. Covidte en çok yorulan yıpranan sağlıkçılar oldu.
BJK 3 ay önce
bırakın bu işleri artık yemiyoruz
Tamam 3 ay önce
Bu haberle bir 10-15 yıl seçim yatırımını kurtarırız. 15 sene sonra gerçekten uygulamaya koymak için haber yapar başlarız. 5 yılda oradan, etti 20 yıl bir yatırım haberimiz var artık!!! Haberin anlamı tamda bu sanırım...
Karadeniz aklı 3 ay önce
Verse n'olacak, kısır döngüye girilmiş. Hazinede para azaldıkça vergi artacak, döviz artacak enflasyon artacak. Bunlar seçimi kaybedecek olmanın verdiği çırpınışlar. Eyt yıllardır duruyor 3600 keza öyle. Bayram değil seyran değil eniştem beni neden öptü
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?