Resmi Gazete: Aile Hekimlerine 3 Bin ASM Çalışanlarına Bin 500 Lira Ek Ödeme Verilecek

Aile hekimliği birimlerinde kayıtlı aşısız birey kalmamasını hedefleyen Bakanlık, bugün resmi gazetede yayımlanan " Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Karar Sayısı: 4301)" değişiklikle ek ödeme verecek.

Ekonomi 15.07.2021, 01:19 15.07.2021, 12:32 Güler Sağlam
Resmi Gazete: Aile Hekimlerine 3 Bin ASM Çalışanlarına Bin 500 Lira Ek Ödeme Verilecek

Sağlık Bakanlığı, aşılama çalışmalarında önemli görev üstlenen aile hekimleri ile aile sağlığı elemanları için harekete geçti. Aşı Programı Teşviki kapsamında aile hekimlerine 3 bin, aile sağlığı elemanlarına ise 1500 lira ek ödeme yapılacak.

Ekli "Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"in yürürlüğe konulmasına, 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanununun 8 inci maddesinin ikinci fıkrası gereğince karar verilmiştir.

14 Temmuz 2021

Recep Tayyip ERDOĞAN

CUMHURBAŞKANI

AİLE HEKİMLİĞİ SÖZLEŞME VE ÖDEME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 29/6/2021 tarihli ve 4198 sayılı Cumhurbaşkanı Karan ile yürürlüğe konulan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğine aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"Covid-19 salgmı nedeni ile yapılacak ilave ödemeler

GEÇİCİ MADDE 1- (1) 1/7/2021 tarihinden geçerli olmak üzere üç ay süreyle bu Yönetmelikte belirlenen esaslara tabi olmaksızın, sözleşmeli aile hekimlerine net aylık 3.000.-TL'ye kadar, sözleşmeli aile sağlığı çalışanlarına net aylık 1500.-TL'ye kadar Covid-19 aşısı yapılması hususu dikkate alınarak Sağlık Bakanlığınca belirlenen tutarda ilave ödeme yapılabilir.

(2) Bu madde gereğince yapılacak ilave ödemenin brüt tutan ile Devletçe karşılanacak sosyal güvenlik primi veya kesenekleri toplamı, 18 inci maddenin dördüncü fıkrası ile 21 inci maddenin üçüncü fıkrasında dikkate alınır."

MADDE 2- Bu Yönetmelik 1/7/2021 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Sağlık Bakanlığı, COVID-19'la mücadelede toplumsal bağışıklığın sağlanması hedefiyle yürütülen aşılama çalışmalarında önemli görev üstlenen aile hekimleri ile aile sağlığı elemanlarına ek ödemede bulunacak.

Aile hekimlikleri, Türkiye'de bir yılı aşkın süredir devam eden COVID-19 salgınıyla mücadelede hem koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin yürütülmesi hem de COVID hastaları ile temaslıların izlenmesinde önemli görev üstlendi.

Aile hekimliği birimlerini teşvik etmek için harekete geçildi

Son dönemdeki yoğun aşılama programıyla salgının bitirilmesi için en büyük adım atılırken, aile sağlığı merkezleri, aşının en etkin uygulayıcıları arasında yer aldı.

Sağlık Bakanlığı, salgın şartlarına rağmen bütün çocukluk çağı aşılarının eksiksiz tamamlanmasını sağlayan, aynı zamanda COVID-19 aşı programının uygulanmasına önemli katkılarda bulunan aile hekimliği birimlerini teşvik etmek için harekete geçti.

Aile hekimlerine 3 bin lira ek ödeme

Aile hekimliği birimlerinde kayıtlı aşısız birey kalmamasını hedefleyen Bakanlık, Aşı Programı Teşviki kapsamında aile hekimlerine yapılacak ek ödemeleri karara bağladı.

Bu çerçevede 1 Temmuz'dan itibaren aşılamadaki başarıları dikkate alınarak aile hekimlerine 3 bin, aile sağlığı elemanlarına ise 1500 liraya kadar aylık ek ödeme verilecek.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
hemşire 3 hafta önce
tam tersi olmalı hekime 1500 gemşireye 3000 asıl işi yapan hemşire
Saglık 3 gün önce
Bu da yeni moda sanırım kendini hekimden üstün görme.
Tibbi sek 3 hafta önce
Asmlerdeki tibbi sekreterleride hesaba alsanz
kamil 3 hafta önce
Bütün işi ilçe sağlık müdürlüğü personeli yapsın parayı asmler alsın adalet ve adalet işte bu.
mustafa 3 hafta önce
ilçe sağlık müdürlüğü ne iş yapıyor oturmaktan başka keza doktorlarda öyle işi aile sağlığı elemanları yapıyor aldıkları maaş ortada sizler ancak konuşuyorsunuz siz bence işçi maaşlarına polis maaşlarına asker maaşlarına itiraz edin şu an hemşirelerin maaşları 10.000 TL. olmalıydı nerdeeeeee ancak birbinizi istemezsiniz
Sağlıktan anlayan biz 3 hafta önce
Torba yasa geçmiş eczacılara bile döner var vah ülkemin kıymetsiz sağlık çalışanları alın terin kimlere ödeniyor
SAGLIKCI 3 hafta önce
ASIL PARAYI YARDIMCI SAGLIK PERSONELİ ALMALI
aslan 3 hafta önce
sayın bakanım. Üniversite hastanelerinde çalışanlarda insan. El insaf artık.Hakkımızı kim ödemiyorsa haram olsun.
33
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?