Pandemi Devam Ediyor Döner Sermaye Belirsizliği Sürüyor!

Haziran ayının son gününe girmemize rağmen hastaneler ve ADSM'lerde başta diş hekimleri olmak üzere bir çok hekimin işlem yapamamalarından dolayı fatura kesilemediği ve döner sermaye dağıtımı için gerekli hastane gelirinin sağlanamadığı malumun ilanı.

Ekonomi 30.06.2020, 07:39
Pandemi Devam Ediyor Döner Sermaye Belirsizliği Sürüyor!

Hal böyle olunca hekimler başta olmak üzere sağlık personellerinin ek ödeme alamama sorunu ortaya çıkmış durumda. İşin en ilginç yanı ise; Bakanlığın bu konuda herhangi bir açıklama yapmaması ve sendikalarında bu duruma sessiz kalarak süreci izlemeleri olarak gösteriliyor. 

TIKLAYIN

Türkiye’de hiç bir diş hastanesinde ve merkezinde fatura kesilememiş durumda. Örneğin Çorum ilinde hem ADSM, hemde eğitim araştırma hastanesi ile göğüs hastalıkları hastanesinde de ek ödeme dağıtılabilecekleri bir fatura kesilebilmiş değil. Pandeminin devam ettiği ve sürecin nereye evrileceği belli değil iken, sağlık çalışanları hergün hastanelerde ve büyük risk içinde çalışmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı adeta kuru maaş + sabit ödemelerle sağlık çalışanlarından süreci idare etmesini istiyor. 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR!

Ek ödemelerin sadece 3 ay ile tavandan ödenmesi kararı son derece yetersiz bir karar olmuştur. Salgın bitmedi ve hala devam ediyor. Zaten bu durumu Bakan Koca, hergün twitter hesabından doğruluyor. Geride kalan her gün yeni personeller Covid-19 virüsü kapmaktadır. En son koronavirüs hastası kalana kadar, toplumada riks sıfırlanana kadar hastanelerde ve ADSM'lerde yaşanan ek ödeme sorunu acilen çözüme kavuşturulmalıdır. Sağlık Çalışanlarının motivasyonu daha fazla bozulmamalıdır.Bu duruma sessiz kalan bürokrasiye ve siyasete sesleniyoruz: telafisi mümkün olmayan yeni sorunların kapıda olduğunu unutmayınız. Çünkü saglikpersoneliHABER.NET haber merkezimize ulaşan birçok hekim, sorunun acilen çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtiyorlar. Hekimler, bu durumun bir dayatma şeklinde devam ettirilmesi ve çözüm bulunmaması durumunda gerekirse istifa etmeyi düşündüklerini belirttiler.

Yorumlar (7)
Diş hekimi 4 ay önce
3 ay zaten tavan almadık. Şükür yüzde 70 verdiler. Bu ay bi gelişme olmazsa döner 0 alacağız. Şükür aç değiliz ama yazık borcu olanlar kredi çekenler tek maaş çalışanlar ne yapsın.
Bjk 4 ay önce
Biz öğretmen imam miyiz ki evde oturduğumuz halde ek ders alacağız yazık
Adalet 4 ay önce
Herkes belli sabit gelire göre krefi çekti borçlandı. Bakanlıktan açıklama bekliyoruz yoksa durum çok vahim. Böyle bu sistemin devamlılığı çok zor.
VOLKAN 4 ay önce
YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİ DÖNER SERMAYE 0000 DOKTORLARDA OOOO ALSIN.
Dr 4 ay önce
Sağlık kuruluşlarının temel taşı Dr yardır.bunu kesinlikle herhangi bir mesleği yada yardımcı sağlık personeli arkadaşımı rencide etmek için söylemiyorum ama herkes gibi sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki Hastanelerde asli işi Dr.lar yapar yani hasta Dr için hastanelere başvurur,Dr.lar hastalarına sorunlarında yardımcı olurken yardımcı sağlık personeli de Dr.ların işlerini hafifletir.işin özeti budur yani demem o ki Dr lar döner sermaye alamayacaklar diye sevinme aksine tedirgin ol bence.Çünkü hiçbir Dr mevcut maaşlar için hastanelerde kalmaz dolayısıyla Dr giderse seni de postalarlar o beğenmediğin maaşından da olursun sonra.
Diş hekimi 4 ay önce
Saftirik kardeşim hastane Dr olmazsa senin orda ne işin olacak acaba.Evet Dr larda sıfır alsın istifa etsin.senin de eline işsiZliğini versinler,ok
Zenginim 4 ay önce
Lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunu olanlardan öğrenim durumları dikkate alınmadan memur kadrosuna atananlar, kamudaki unvan değişikliği sınavlarının kurumdan kuruma göre değişiklik göstermesi, uzun süreler boyunca sınav açılmaması gibi nedenlerle mağdur olmaktadırlar. ?? ifadeleri yer almakta olup benzer durumda bulunan diğer kamu çalışanları açısından hayati önemde bir tespitte bulunulmuştur. Halen kamuda eğitim durumları ve mesleki unvanlarına uygun olmayan kadrolarda çalışmak zorunda kalarak mağdur olan önemli sayıda personel bulunmakta olup, 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler kapsamında istihdamları sağlanan personellere tanınan mezuniyet unvanlarına sınavsız atanma hakkının, bir defaya mahsus tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde genişletilmesinin mağdur durumda bulunan binlerce kamu personelinin mağduriyetini gidereceği hususunu bilgilerinize sunar, gereğini saygılarımla arz ederim. birlik olup her yere mail atalım. Bu konu ana sayfada çıkarsa faydalı olur.
15
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?