On Yıllık Öğretmene Bin TL Zam, Birinci Derecedeki Öğretmene de 3600 Ek Gösterge

Kanun ile birlikte öğretmenliği 'kariyer' haline getireceklerini söyleyen Ünal, meslekte 10 yılını tamamlayanların uzman olarak 1000 lira fazla maaş alacağını ifade etti.

Ekonomi 30.12.2021, 18:59 31.12.2021, 10:05 Zeynep Elmalı
On Yıllık Öğretmene Bin TL Zam, Birinci Derecedeki Öğretmene de 3600 Ek Gösterge

Ünal, teklifin ilk imza sahibi AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem ile Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde müjdesini verdiği ve son Milli Eğitim Şurası'nda açıkladığı öğretmenler için hazırlanan ve uzunca bir süredir gündemde olan Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi'ni yarın sabah TBMM'ye sunacaklarını bildiren Ünal, TBMM'nin 3 günlük tatile girmesinden dolayı teklifin bugün imzaya açıldığını anlattı.

AK Parti'nin 19 yılda özellikle milli eğitimde çok büyük devrimler gerçekleştirdiğini kaydeden Ünal, 2002 yılında 7,4 milyar lira olan Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin, 2022 yılında 274 milyar lira gibi bir devasa rakama ulaştığına işaret etti. Ünal, iktidarlarında, Cumhuriyet tarihinde atanan öğretmen sayısından katbekat fazla atama yaptıklarına dikkati çekerek, "Şimdi de Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu çıkararak Türk milli eğitim sisteminde önemli bir adım atıyoruz. TBMM, öğretmenlerimize karşı bu büyük sorumluluğunu yerine getiriyor." diye konuştu.

Mahir Ünal, teklifle öğretmenliği bir kariyer mesleği haline getirdiklerini, böylece gelişim temelli bir sistem içerisinde "adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik" hakları, görevleri ve sorumluluklarının netleştirildiğini belirtti.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

- "Sözleşmeli öğretmenlerin özlük haklarında önemli iyileştirmeler gerçekleştiriyoruz"

AK Parti'li Ünal, düzenlemenin yasalaşmasıyla öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavının artık yapılmayacağını, bunun yerine öğretmenlerin mesleki gelişimleri temelinde bir program uygulayarak adaylara destek olacaklarını dile getirerek, öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerden, eğitimlerini başarıyla tamamlayıp yapılacak sınavda başarılı olanlara "uzman öğretmenlik" unvanı verileceğini kaydetti. Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hem bir derece alacaklar hem de maaşlarında 1000 lira artış olacak. Yüksek lisans yapmış olanlar ise sınavdan muaf tutulacaklar. 10 yıllık uzman öğretmenler ise başöğretmenlikle ilgili eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde başöğretmen olacaklar ve ilave bir derece alacaklar, toplamda 2 bin lira maaşlarında artış olacak. Uzman öğretmenlikten 1000, başöğretmenlikten 1000 lira olmak üzere maaşlarında 2 bin lira artış olacak. Doktora yapmış öğretmenlerimiz de başöğretmen sınavından muaf tutulacaklar. Böylece bir yandan öğretmenlerimize kariyer basamaklarında ilerleme imkanı sunarken, bir yandan da lisansüstü eğitim için teşvik oluşturacak."

Birinci derecede öğretmenlerin ek göstergelerini daha önce söz verdikleri gibi 3000'den 3600'e çıkaracaklarını da bildiren Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi sözleşmeli öğretmenlerin de 3 artı 1 mecburi hizmet hariç özlük haklarında önemli iyileştirilmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Teklifin toplam 12 maddeden oluştuğunu Ünal, öğretmenlere yönelik 3600 ek göstergenin de bu teklifte yer aldığını kaydetti. Söz konusu düzenlemenin yürürlük tarihinin farklı olacağını anlatan Ünal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının diğer meslek gruplarına yönelik 3600 ek gösterge çalışması yürüttüğünü anımsattı. Ünal, "Çalışma Bakanlığımızın diğer mesleklerle ilgili 3600 ek gösterge çalışmalarını 2022 yılında tamamlanmasını bekliyoruz. O yüzden bu maddenin yürürlüğünü 15 Ocak 2023 tarihine bırakıyoruz. 2023 yılı bütçe görüşmelerinin sonuna bırakıyoruz." diye konuştu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (19)
dr 3 hafta önce
günaydın ve size bravo 10 yıllık öğretmenin maaşı 10 yıllık pratisyen maaşını geçti 20 yıllık öğretmenin(baş öğretmen) maaşı 20 yıllık uzman hekim maaşını geçti
bunun eseri yardımcı sağlık çalışanı tebrik ederiz

ve pandemide en fazla çalışan öğretmenler 2bin + toplu sözleşmedeki + zamlar ve pandemide hiç çalışmayan hekimlere de ne toplu sözleşmede üstüne ek ödeme düşürülme cezası sanki hekimler çıkardı covidi(!)

eserinizle gurur duyun yardımcı sağlık çalışanları
Sağlık profesyoneli 3 hafta önce
Sevgili cocuklar ülkemizde yata yata nasıl zam alinirin örneği hep birlikte inceleyelim
dr 3 hafta önce
hekim maketi yaktınız ve hekimler yemek yerken onları proıtesto ettini
la ameliyatta sadece malzeme veriyorsnuz yaptığınız bir iş yok ama ameliyatı yapan hekimle aynı alıyorsunuz nerde görülmüş bu şey
ingiltewrede fy2 yani intern hemşire maaşından fazla alıyor ama bizde intern doktor 600 tl maaş pratisyen de hemşireden az maaş alıyor
Prf. 3 hafta önce
Kışkırtma yapma dr az ötede oyna bilya boncugunu
Sağlık çalışanları 3 hafta önce
Ulan bu nasıl iştir son 2 senedir yatan bunlar zam alan unvan alan da bunlar 2 senedir anası ağlayan vefat eden bizleriz ne zam ne unvan var bizlere neden bu hak tanınmıyor adamlar haftada 15 saat calisr yılın yarısı tatil yaparlar ulan bunlara hicbirsey vermesende olur
Sağlıkçı 3 hafta önce
Bende isterim 20 yılı devirdim şartların hepsini karşılıyorum fazlasını bile
Dr cevap 3 hafta önce
İkide bir yardımcı sağlık personeli diyip durma Dr egoistlik yapma ne yazdığını beyin hücrelerinden geçir o hastanede hasta baka bilirsin diğer işlerinde yardımcı sağlık personeli dediğin insanlar yapıyor kimsede doktorlara zam vermeyin demedi diyemezde zaten kimsenin alacağı parada kimsenin gözüne yok sadece onlarda insanca yaşayacak ucret artışı istedi olakar adil ol Dr zam yapılacaksa saglık sektöründe çalışan herkese statüsüne göre zam yapılmalı boşu boşuna insanları dolduruşa getirme gaz da verme kimse gaza gelmez hakkının verilmesi konusunda senden çök istiyoruz meraklanma sen.sakin ol bekle
Sağlıkçı 3 hafta önce
Sağlıkçılara alkışa devam
YSP- HEMŞİRE 3 hafta önce
hemen bir eylem yapalım ve maaşları eski haline döndürelim değerli ysp li kardeşlerim
Hemsire 3 hafta önce
Öğretmenler nasıl böyle değerli oluyor? Adamlar yarışta.. biz çalışıyoruz.ama rezillik resmen. Bence hemşire maaşı tek maaş 12000 olmalı. Pratisyen Dr maaşı 14000 olmalı. Dişcilerin maaşı 12000 bin olmalı. Uzman Dr 20000 olmalı.
dağhan721 3 hafta önce
YAZIKLAR OLSUN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?