PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Ocak Ayında Memura Refah Payı Verilecek mi?

Memurlara refah payı verilecek mi? sorusuyla ilgili kamu personelinin internetteki araştırmalar sürerken enflasyon farkı da netleşiyor. Peki yılbaşında memur zam oranı ne kadar olacak? Memur maaş enflasyon farkı ne kadar olduğu? Memurlara refah payı verilecek mi?

Ekonomi 11.12.2022, 12:50 12.12.2022, 12:24 Cansu Polat
Ocak Ayında Memura Refah Payı Verilecek mi?

Kasım dönemine ait tüketici fiyat endeksi verileri Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlandı.

Memurlara Refah Payı Verilecek mi?

Memurlara refah payı verilecek mi? sorusuyla ilgili Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim görevlisi Tarkan Zengin, TRT Haber’de önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyonun geçen yıldan başlayan yükseliş trendi hız kesmiyor. Geçen yıl Aralık ayında %13,58 gibi son yılların en yüksek enflasyon rakamı yaşanmıştı. Ocak ayında ise bu rakam 11.1 olmuştu.

Zam Verilme İhtimali Yüksek

Zengin şu anda görünen zam oranının %14-15 seviyelerinde olduğunu, çalışanlar için düşük kaldığını, dolayısıyla enflasyon üzerinde bir zam verilme ihtimalini yüksek gördüğünü kaydetti. Bunun adına refah payı diyebiliriz diyen Zengin, sosyal transferler de diyebiliriz. Onun üzerinde bir zam verilme ihtimalini ise kuvvetle muhtemel gördüğünü açıkladı.

3 Ocak'ta Belli Olacak!

Son 5 aylık rakamlar üzerinden yapılan enflasyon farkı değerlendirmelerini de hatırlatan Tarkan Zengin, Aralık ayı enflasyonuyla beraber 4 milyon civarında kamu görevlisi ile yaklaşık 1 milyon 380 bin emeklinin ve aynı zamanda sözleşmeleri 1 Ocak 2023 itibariyle yürürlük tarihi olan kamu işçilerinin zamlarının belli olacağını ifade etti. Neredeyse toplumun yarısını ilgilendiren ocak ücret artışlarının 3 Ocak itibariyle açıklanacağını hatırlattı.

Son 6 aylık tüfe oranlarına göre SGK ve BAĞ KUR emeklilerinin maaş zamlarının belirlendiğini söyleyen Zengin, geçen ay 4 aylık enflasyonunun %10.85 olduğunu, Kümülatifi olmadığı için şu anda o da 14 civarında civarında seyrettiğini, SGK ve BAĞ KUR emeklileri ile memurların da yine yaklaşık olarak %15 civarında toplam zam oranının gözüktüğünü dile getirdiği.

Çalışan kesime verilen enflasyona ait artışlarda, geriden takip edildiğinin altını çizen Öğretim Üyesi Zengin, Enflasyonun çalışanların satın alma gücünü azaltan etkisinden sonra, ücretleri dengelemeye gidildiğini, Yeni ekonomi modelinin üretim-istihdam odaklı olmasından da kaynaklı yine ilave zamların verilebileceğini aktardı.

Yorumlar (13)
He 2 ay önce
Memurda refah mi kaldı . Ali Yalçın Semih Durmuş sağolsun memuru asgarî ücrete denkleyecekler
Uskupi 2 ay önce
Memura zamcık verilecek.
murat 2 ay önce
yerim ben o zamcıgı
Refah payı 2 ay önce
%35-40 arası refah payı verilmesi gerekiyor. Antalyada yaşıyoruz eşim çalışmıyor maaşla kira eşitlendi neredeyse
123hemşire 2 ay önce
Ben de tatil bölgesinde çalışıyorum. 3ay önce kiraya yüzde 300 zamcık yapıldı. Ev değiştirsen daha azını bulamayacagım, eşim yalnızca yazları tatilci olduğu için geçici iş bulabiliyor, hal böyle olunca eşim memleketine döndü çalışmaya taaaaa 11 saatlik yol. Benim tayin hakkıma daha 1 sene var. Hakkımı sebep olanlara helal etmiyorum.
İnsan 2 ay önce
Vergi dilimlerinin düzenlenmesi gerekiyor mutlaka önemli kısımlardan biri de o
İşçi 2 ay önce
Tüm kamu çalışanlarına verilecek REFAH PAYI bekleyin görün
Yan sanayi sağlikcı 2 ay önce
Asgari ücretete ne kadar verilirse o kadar verilmeli aksi taktirde haksizlik edilmiş olur enflasyon + refah payı = asgari ücret zam%
Tufan can 2 ay önce
Yüzde 2.5 refah payı hayırlı olsun o zaman ????
korkmaz 1 ay önce
Yüzde 2.5 Ancak Mazot zammına yeter :)
hadi başka kapıya 2 ay önce
Editör: Aynı yorumu birden fazla haber altına copy+paste yaptığınız için tüm yorumlarınız SİLİNMİŞTİR.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.