PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Net Asgari Ücret 8 Bin 83 Lira mı Olacak?

Asgari ücret tespit komisyonu 2. toplantısı öncesinde Çalışma Bakanından dikkat çeken asgari ücret zammı açıklaması geldi. 2022’nin sonuna yaklaşırken asgari ücret ne kadar olacak? sorusu cevap ararken, toplantının ardından Türk İş ve TİSK’den asgari ücret maaş zammıyla alakalı açıklama geldi.

Ekonomi 16.12.2022, 13:49 Cansu Polat
Net Asgari Ücret 8 Bin 83 Lira mı Olacak?

2023’e sayılı günler kala milyonlarca çalışanın merak ettiği asgari ücret 2023’de ne kadar olacak? sorusu gündemdeki yerini koruyor. Diğer taraftan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını tamamladı. Toplantı öncesinde Çalışma Bakanı Vedat Bilgin uzlaşmaya dikkat çekti.

Öte yandan asgari ücrete yapılan zam kamu çalışanları başta olmak üzere kamu işçilerinin de çeşitli ücretlerinde artış sağlıyor. 2022 yılında önce % 50 ardından % 30 artış yapılan asgari ücrette yeni zam oranı bu ay içerisinde belli olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise asgari ücret zammıyla ilgili geniş bir uzlaşma ile artışı gerçekleştireceklerini ümit ettiklerini söyleyerek Türkiye’nin karşılaştığı sorunları çözebilecek iradeye sahip olduğunu dile getirdi.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Merkez Bankası’nın Kasım ayına ait piyasa katılımcıları anketinde yıllık enflasyon beklentisi %68.06 olarak tahmin edildi. Bu rakam baz alındığında yıllık net asgari ücret tutarı 7.148 TL olarak hesaplandı.

Öte yandan hem yıl sonu enflasyon beklentisi hem de son 5 yıl kıstası dikkate alındığında asgari ücrete yapılması gereken zam enflasyonun üzerinde gerçekleşiyor.

Merkez Bankası “Piyasa Katılımcıları Anketi” sonucuna göre 2023 asgari ücret zam tahmini yapıldığında;

Asgari Ücret Ocak Zammı %46.96 oranında artışla Net Ücret Beklentisi 8083,50 TL oldu.

Yorumlar (4)
zammın önemi yok. 2 ay önce
bu millet hala akkılanmaz. mesele zam değil. enflasyonun durdurulması. sen istediğin kadar zam yap. istersen asgari ücreti 20bin yap. yıl başında 80tl olan çar 180tl olur. bizim milletimiz akıllanmaz.
BANKER BİLO 2 ay önce
ENFLASYON SARMALINA SON GAZ GİDİYORUZ AGALAR PARANIN ALIM GÜCÜNÜ ARTIRIN PARANIN ENFLASYON= AŞÇI BAHÇIVANA, BAHÇIVAN ŞÖFÖRE, ŞÖFÖR UŞAĞA SONRA HEPSİ BİRDEN UŞAĞADIR.
Kamu personeli 2 ay önce
Asgari ne demek unutuldu galiba kardeşim en düşük ücretliye %100 şimdide %50 veriyorsunuz peki en düşük ücretli olan kamu işçilerine ve memurlara niçin o oranda zam vermiyorsunuz kamuya gelince hepsine aynı oranda zam bu adaletli değil Sağlık ta işçi aynı kurumda aynı işi yapmakta çalışma yılı aynı biri 8627 TL maaş alırken diğeri 18bin maaş alıyor 3 ayda yarım veya tüm ikramiyesi yine 3 katı emekli olurken Toplu ikramiyesi yine 3 katı emekli maaşı yine 3 katı bu haksızlığa adaletsizliğe kim dur diyecek ne iktidar ne mualefet nede zaten sendikalar bunu gündeme dahi getirmedi getirmiyorda
Yazıklar olsun 2 ay önce
Çok yetersiz yazık kendilerine gelince yüzde 80 zam. Peynir alınmıyor
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.