PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Müjdeler Gerçekleşene Kadar Kim Bilir Kaç Nöbet Geçecek!

Sağlık çalışanlarının yaptığı eylemlerin ardından 14 Mart tıp bayramında Cumhurbaşkanının müjde olarak sunduğu düzenlemelerin henüz hayata geçmemesi geçmişte verilen müjdeleri akıllara getirirken sahada ise tam anlamıyla sağlık çalışanları hayal kırıklığı yaşıyor.

Ekonomi 17.04.2022, 18:38 19.04.2022, 00:08 Cansu Polat
Müjdeler Gerçekleşene Kadar Kim Bilir Kaç Nöbet Geçecek!

2018, 2021 yılları ile en son 2022 Mart ayında sağlık çalışanlarına daha önce vaat edilmesine rağmen herhangi bir iyileştirme yapılmamasını hatırlatan bir paylaşım sosyal medyada viral oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Mayıs 2018 tarihinde ak partinin seçim beyannamesini açıkladığı basın toplantısında; "Şimdi önemli bir konuya geliyorum. Bu vesileyle, polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Polislerimizin öğretmenlerimizin hemşirelerimizin din görevlilerimizin ve diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3600’e çıkaracağız. Buradaki adaletsizliği inşallah gidermiş oluyoruz." demişti. 

Sağlık personeli Ocak maaşı (TL)
Sağlık Teknisyeni 0/1 5058 + 487 = 5545
Hemşire 0/1 5397 + 487 = 5884
Sağlık Teknisyeni 1/4 6498 + 487 = 6985
Sağlık Memuru 1/4 5908 + 487 = 6395
Uz. Ebe 1/4 5691 + 487 = 6178
Biyolog 2/1 6152 + 487 = 6639
Hekim 7/2 6208 + 487 = 6695

Bugün itibari ile hükümetin henüz somut bir adım atmadığını gören sağlık çalışanları, yetkili makamlardan yapılan açıklamaların niyetin ötesine geçemedinin farkında. Adeta sağlık hizmeti verilemez hale getirilen çalışma koşullarının sürdürülemez olduğu defaatle belirtilmesine rağmen mağduriyetler her geçen gün artarak devam ediyor.

OYALAMA VAATLERİ DEĞİL, HAKKI OLANI İSTİYOR

Emeğinin karşılığını bir türlü alamayan sağlık çalışanı, her geçen gün umutsuzluğa sürüklenirken tüm bu yaşananların sorumlusunun ise yıllardır uygulanan yanlış politikalar ve görmezden gelinen SORUNLAR olduğu biliniyor. Hayata adanmış bir mesleğin onurlu mensupları, adeta alınterlerinin gasp edilmesine, her geçen gün kötüleşen çalışma koşullarına, bölük pörçük parça parça verilen ücretlera maruz bırakılmaya devam ediliyor. Sağlıkçının artık tek bir gün bile boş vaatlere tahammülü kalmamış durumda. Öteden beridir oyalama vaatleriyle ötelenen çalışan yalnızca hakkı olanı istemektedir.

PANDEMİDEN ÖNCEDE AYNIYDI

Pandemiden önce de zor şartlar altında çalışan sağlıkçılar, Pandemi ile birlikte yoksulluk sınırının altında kalan ücretlerle var gücüyle hayat kurtarmaya devam etti. Tüm bu özverili çalışmasının karşılığında ise artan hayat pahalılığı sonucu yoksulluk sınırının altında maaşlara mecbur bırakıldı. Her an şiddet tehlikesi ile karşı karşıya kalan sağlıkçılar evlerine düşen ekonomik yangının bir an önce çözülmesini bekliyor.

SAĞLIK PERSONELİ SAHİPSİZ!

Sağlık personelinin sahipsizliğinin başka bir göstergesi de şudur: 2018 yılında aynı yasa ile yıpranma hakkı verilen gardiyan memurlarına özel madde sayesinde, geriye dönük yıpranma haklarını 2008 yılından itibaren kullanabilmeleridir. Sağlıkçıya asla olmaz denilen, diğer memurlara bal gibi olabilmiştir!

SAĞLIKÇI LAF DEĞİL, İCRAAT BEKLİYOR

Sağlık çalışanlarını oyalamak adına sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yapan yetkililer, bu mesajları bırakmalı, bir gün dahi geciktirmeden sağlık çalışanının hakkını vermelidir. Sanki çok şey yapılmış gibi basına yalan yanlış haberlerin servis edilmesi de sonlandırılmalıdır. Kısaca sağlık çalışanı laf değil icraat bekliyor. Çalışanlar alkışa doymuştur, boş vaatlere karnı toktur ve artık hakkı olanın verilmesini istemektedir.

MAAŞLAR TEK KALEMDE ÖDENMELİDİR

39 farklı meslekten 1 milyonu aşkın sağlık çalışanının tamamını kapsayacak iyileştirme düzenlemesi Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine acilen getirilmeli, maaşlar tek kalemde ödenerek asgari yoksulluk sınırı olarak tek ücret politikası belirlenmelidir.

Yorumlar (23)
Ebe 1 ay önce
Vaad çok icrat yok. Muhtarlar için 1 günde geçen yasa, sağlıkçılar için 3 sene oldu tık yok.
sağlık personeli 1 ay önce
hadi bakalım bizlere söz verildiği tarihten itibaren kaybımızı toplu ödeme yapsınlar. ama bizler imam öğretmen bekçi muhtar değiliz ya sadece söz verirler
Aslan 1 ay önce
Ben bir sağlık personeli olarak hiçbirşey beklemiyorum. Zaten birsey de vermeyecekler. Yalnız yetkililerin çıkıp çek cak mış mış inşAllah,algı operasyonu,dünya bizi kıskanıyor lafları artık gına getirdi. Açıklama yapmayın artik.Saglık Personeli de sizi unuttu. Bunu anlayın
Sağlık 1 ay önce
Muhtar maaslarinda artis= Sonuc hemen meclise gelip yasalasti...bu hukumet 20 yildir saglikciyi bitirdi.eger secimde oy verecek sağlıkçı varsa bunlara onlara sadece acırım.subatta zam farkları kendi kurumundan ödenen tek sağlıkçılar oldu performans ödenmedi neden işçinin ikramiyesi neden öğretmenin ek dersi kesilip zam fark ödemesi yapilmadi...herkes hakkını alırken saglik personelinin hakkını yiyorlar Allah büyük bu ekonomi daha kötü olacak saglik personelinin bedduası yeter...
sağlıkçı 1 ay önce
Bu mübarak günlerde Allaha havale ettim.
Mükemmel 1 ay önce
Müslüman sözünde duran yalan söylemeyen güvenilir bir insandır bunların hesabını Allah (cc) mutlaka sorar.
Anestezi tek. 1 ay önce
3 sene değil 13 sene geçse bu müjdeler olmaz,,umudum hiç yok.... umut tacirliğ yapılıyor, bol alkış
sağlıkçı 1 ay önce
ben derim bu yapacağınız işin ta m.k.k
Adammmm 1 ay önce
Temizlikçi aballaaaaaayi aradım Geçen sene 350 idi.Şimdi 500 kağıt bayarama kadar doluymuş .Ablasiiii dedim ben silerim yerleri
Halo dayı 1 ay önce
Kasada para yok siz zamdan bahsediyorsunuz aldığınız maaşlara şükür edin üstadlarım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
8
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?