Mücadeleye Değer mi? Sağlık Müdürlüğü Başkan 20 Bin Yardımcıları 15 Bin Maaş!

Sağlık Müdürlüklerinde tepe makamlara gelmek için verilen mücadeleyi daha öncede kaleme almıştık. Bu kadar hırs, bu kadar yoğun mesai boşuna harcanmıyor tabii ki!..Buna göre 'Hizmet Başkanları'nın 18- 20 bin, yardımcılarının 15- 18 bin, diğer birim sorumlularının ise üniversite mezunu olan, olmayan şeklinde 8-10 bin lira arasında maaşları değişiyormuş.

Ekonomi 18.06.2020, 09:17
Mücadeleye Değer mi? Sağlık Müdürlüğü Başkan 20 Bin Yardımcıları 15 Bin Maaş!

Söz konusu makam gücünün yanına "ballı maaşlar" da eklenince tadından yenmiyor valla!

Yaptığımız araştırmalarda öğrendiğimiz bilgilere göre, uğruna büyük "savaş" verilen koltuklar için cebe indirilen maaşlar öyle burun kıvıracak türden değil!

Mücadeleye değer yani!..

Öncelikle şemaya göre İl Sağlık Müdürlüğü'nün altında; 'Halk Sağlığı, Kamu Hastaneleri, Acil Sağlık, Sağlık, Destek ve Personel' olmak üzere tam 6 hizmet başkanlığı var. Bu başkanlıklara bağlı 12 başkan yardımcılığı ve ayrıca 34 birim sorumlusu bulunmakta.

İl Sağlık Müdürlüğü'nde müdür dâhil 59 kişi üst yönetimde yer almakta.

Diğerlerini saymıyorum bile...

Dedik ya araştırdık diye!..

Buna göre başkan, yardımcıları ve birim sorumlularının maaşları akademik kariyer ve eğitim durumuna göre de değişiyor.

Ama biz ortalama rakamı aldık.

Buna göre 'Hizmet Başkanları'nın 18- 20 bin, yardımcılarının 15- 18 bin, diğer birim sorumlularının ise üniversite mezunu olan, olmayan şeklinde 8-10 bin lira arasında maaşları değişiyormuş.

Kısacası, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde başkan, yardımcıları ve birim sorumluları olmak üzere 59 kişi bulunuyor.

Söz konusu bu sözleşmeli yöneticilerden sadece 59 kişiye, devletin kasasından çıkan maaş yaklaşık 700 bin lirayı buluyormuş.

TIKLAYIN

Diğer illeri de katarsanız siz düşünün artık!..

***

Nasıl iyi mi?

Sizce de bu kadar mücadeleye değer mi?

Ee, bir de buna koltuk, makam eklenince şişik egolar şiştikçe şişmekte!..

Sonra yoğun iş yükü altında ezilen, çile çeken fedakâr sağlık emekçisine mobbing, tehdit gırla...

Ballı bu koltuklarda mesai hem de masa başı, öyle nöbet falan yok!

Oooh suyundan da koy!..

Kimsenin aldığı parada, pulda gözümüz yok elbette...

Bizim derdimiz devletin kasasından çıkan, yani milletin verdiği vergiyle toplanan paraların, hak edenlere gitmesi...

Hak ediyorsa da helal olsun!..

***

Lale AKASOY/yenidonem.com.tr

Yorumlar (12)
Hasan 5 ay önce
Allah yedirmesin çalışanları mahvettiler
Mustafaaa 5 ay önce
Liyakatttt
Eğitimmmmm
Atama yönetmeliği
Sınavvvv
112 5 ay önce
3600 u devlete yuk dıye reva görenler sözleşmeli yöneticilikteki parayı araştırsın..
Vatandas 5 ay önce
Yaziklar olsun bu duzeni getirene sağlık idari açıdan bitik.once paramparca ettiler sonra koltuk sayisini cogalttilar.saglikta yapilan onca guzel yatirima boynum kildan ince ama bu yonetim sistemi yazik onca paraya.personele gelince bisey yok.uzman ne is yapar baskan ne ise yarar baskan yard nedir.mudur mudur yar ve şube mudurlugu en guzeliydi
Emekçi 5 ay önce
Onlar masa başından saçma sapan kararlar alıp paraları cukkalarken. Sağlık kurumunda çalışan tüm personelin hakkını zerre umursamıyor. Lafa gelince de hepsi Allahtan ve kul Hakkı yemekten korkuyor.
Esas Sorun 5 ay önce
İdarecilerin aldıkları ücret üzerinden kamu bürokrasisinin itibarsızlaştırılması doğru değil, sağlık bürokrasisinde esas sorun liyakattir. Hiçbir idari tecrübesi olmayan, hayatı boyunca dilekçe bile yazmamış, ekip çalışmasında yer almamış kişilerin sistemde idareci olarak yer alması sorunlar doğurmaktadır. İdareci maaşları da hekim/diğer ayrımı olmadan yaptığı iş doğrultusunda idareci maaşı olarak diğer kamu kurumları ile orantılı standart ücretler olmalı ve hizmet etmek esas gayesi olan liyakatli kişiler idareciliğe getirilmelidir.
Saglik 5 ay önce
Yöneticilik eğitimle torpille siyasetle adamlikla olmaz yönetmek Allah in verdiği bi özelliktir her insanda olmaz o insanları bulup masa başına getirmedikçe sorunlarda çözülmez. Tabi bu sistemde o insanlar çalışamaz cunki simdikilerde adalet hak hukuk insana çalışana değer verme gibi özellikler yok herkes bi üstüne yaranmaya çalışıyor...Rabbim bu haksızlıkların elbette hesabını soracak ama bunu önemseyen de yok...
Bilgin 5 ay önce
Adamlar o parayı alıyor ama illerde de tüm yükü onlar taşıyor bütün yük onların sırtında öyle hastanedki acil deki yoğun bakım daki sağlık personelleri gibi yatmıyorlar aldıkları parayı hakediyorlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?