MHP, Memurların Aile Yardımı Ödeneğinin Artırılması İçin Kanun Teklifi Verdi!

MHP tarafından 657 sayılı devlet memurları kanunun 202 nci maddesinde düzenleme yapılarak memurların eş ve çocuk yardımının artırılması için zaruri diyerek kanun teklifi verdi.

MHP, Memurların Aile Yardımı Ödeneğinin Artırılması İçin Kanun Teklifi Verdi!

Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM'ye sunuldu. Teklif ile, evli olan Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneğinin artırılması amaçlanmaktadır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
14/07/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifim gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim. 09.07.2020 Ümit Yılmaz/ Düzce Milletvekili

GENEL GEREKÇE 
657 sayılı devlet memurları kanununun 202 nci maddesinde: “ evli bulunan devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir." Hükmü yer almaktadır. Bu hüküm ile devlet memurlarının aile geçimine katkı sağlanması esas alınmıştır.

Toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkı alan memurların aile yardımında da artış olmaktadır. Ancak hayat şartlarının pahalılığı birçok aile de olduğu gibi memurların aile yaşantısında da geçim sıkıntısı yaratmaktadır. 2019 Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte aile yardımlarında da artış meydana gelmiştir. Buna göre, eşi çalışmayan memur için eş yardımı 332 TL 0-6 yaş çocuk yardımı 73.03 TL 6 yaş üstü çocuk yardımı 36.52 TL'dir. Bu ekonomik şartlarda bahsi geçen yardım miktarı yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle 657 sayılı devlet memurları kanunun 202 nci maddesinde düzenleme yapılarak memurların eş ve çocuklarının yardımında iyileştirme yapılması zaruri görülmektedir. 

MADDE GEREKÇELERİ 
MADDE-1 Evli bulunan devlet memurlarına aile yardımı ödeneğinde artış yapılması, devletin her kademesinde her şartta çalışan memurlarımızın daha refah içinde yaşaması öngörülmektedir.

TIKLAYIN

MADDE-2 Yürürlük maddesidir. 
MADDE-3 Yürütme maddesidir. 

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ 
MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 202 nci maddesinin ikinci fikrasında yer alan “1500” ibaresi “3000” şeklinde, “250” ibaresi “500” şeklinde ve “bir kat” ibaresi “iki kat” şeklinde değiştirilmiştir. 
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2020, 22:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mynet 16
Mynet 16 - 3 ay Önce

çok mantıklı bir hareket,

Şen Güven
Şen Güven - 3 ay Önce

Sen iste hemen yaparlar artık aile yardımı üç bin TL olmuş beyler.

Inşallah olur
Inşallah olur - 3 ay Önce

InşAllah tarifeleri yükseltirler. 3 çocuk diyorlar. Bir de çocuk yardımı düşük. Bu değirmen nasıl dönecek. Gecikmis bir teklif. aile yardımı 750 TL olmalı çocuk yardımı 500 TL olmalı

SIRADAKİ HABER