PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Merkez Bankası Verilerine Göre 2023 Ocak Memur Zammı Ne Kadar Olacak?

2023 Ocak Memur Zammı Ne Kadar Olacak? sorusuyla ilgili Merkez Bankası tarafından son açıklanan yıl sonu enflasyon tahmini önemli işaret vermiştir. MB’nin yayınladığı Aralık ayı enflasyon tahminine göre kümülatif enflasyon farkı hesabı yapıldı.

Ekonomi 19.12.2022, 00:50 21.12.2022, 21:17 Cansu Polat
Merkez Bankası Verilerine Göre 2023 Ocak Memur Zammı Ne Kadar Olacak?

Doktorundan hemşiresine, polis memurundan bekçisine kadar tüm memur ve emeklilerin gözü 2023 Ocak döneminde yapılacak maaş zammına çevirilmiş durumda. Memurlara toplu sözleşme zammına ilaveten enflasyon farkı da eklenerek maaş zammı hesaplaması yapılıyor. Ancak memur maaşları enflasyona yenik düşmüş durumda.

Merkez bankası tarafından piyasa katılımcılarının değerlendirdiği Aralık ayı enflasyon tahmini sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Peki 2023 ocak memur zammı ne kadar olacak? Memur maaş zammı ne kadar olacak?

2023 Memur Zammı Toplu Sözleşme

2023 memur zammı toplu sözleşme protokolünde yer alan oran %8 olarak belirlenmişti. Yetkili konfederasyon ile hükümet arasında yapılan toplu sözleşme protokolüne göre 2023 ocak dönemi memur toplu sözleşme zammı %8 olarak kabul edilmişti.

2023 Ocak Memur Zammı Tahmini

2023 ocak memur zammı tahmini hesaplamalarına geçmeden önce TÜİK tarafından enflasyonun Temmuz’da %2,37, Ağustos’ta %1,46, Eylül’de %3,0, Ekim’de %3,54, Kasım ayında ise %2,88 olarak açıklandığını hatırlatmak istiyoruz.

Merkez Bankası tarafından ekonomistlere yaptırılan aralık ayına ait enflasyon beklenti tahmin sonucu ise %2,69 olarak belirlendi. Diğer taraftan Merkez Bankası’nın Kasım ayı enflasyon beklentisi ise %3,14 olarak açıklanmış ancak resmi enflasyon Kasım ayı için %2,88 olarak TÜİK tarafından duyurulmuştu.

Ocak Memur Zammı 2023 Tahmini

Ocak memur zammı 2023 tahmini hesaplarına geçecek olursak; Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yılın ikinci yarısının 5 aylık dönemi için kümülatif enflasyon hesabının %14,03 olarak belirlendiğini vurgulamak gerekir.

Şayet aralık ayında da Merkez Bankası’nın piyasa katılımcıları anketine göre enflasyon %2,69 olarak hesaplanması durumunda kümülatif enflasyon ilk 6 ay için %17,097’ye ulaşmış olacak.

Bu sonuçla aralık ayı itibariyle kamu personeline ve işçilerine yapılacak olan enflasyon farkı %9,44 üzerinden hesaplanası yapılacak.

2023 memur zammı hesaplama

2023 memur zammı hesaplama detayına gelecek olur isek; 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olacak zam, toplu sözleşme zammı olan %8 oranına ilave enflasyon farkının da % 9,44 olması durumunda kümülatif zam oranı %18,19 olarak hesaplanacaktır.

2023 Memur Zammı Ne Kadar Olacak?

2023 memur zammı ne kadar olacak sorusunun cevabını merak edin memur ve memur emeklileri, aralık ayına ait merkez bankası enflasyon tahminine göre %18,19 olarak memur zammının hesaplanacağı öngörülmektedir.

Kamu çalışanları maaşlarına hatırı sayılır oranda zam beklerken yıllardır istedikleri zam bir türlü verilmedi. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yayınlamasının ardından memurların ne kadar enflasyon farkı alacağı konusunda tahmini hesaplar yapıldı. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi sonucuna göre enflasyon yıl sonunda %66.80 olacağı yayınlandı. Geçtiğimiz ay ise bu oran %68.06 seviyesindeydi.

Kamu çalışanları ise sosyal medya platformlarından seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Diğer taraftan %2’lik sendika barajı kanun teklifi nedeniyle sendikaların da bu konuda somut zam teklifleri açıklanmış değil.

Memur ve emeklisine verilecek ocak zammı ise 3 Ocak 2023 tarihinde netleşecek.

Yorumlar (13)
Ali 2 ay önce
%16 zam yapın da insanlar oy verirken zorlanmasın!
Mutemed 2 ay önce
Tahminimce %45-%50 arasinda zam yapilir ama ben cevremdekilerin soylediklerini sktarayim %100 zam verilmezse secimde elimiz titremez basariz baska partilere diyorlar. Eger gercek anlamda alim gucunu yukseltmek istiyorsa hukumet ve de secimi kazanmak kararsiz kesim olan memurlara kesenin agzini acmak ve %100 zammi vermek zorunda. %100 un altindaki bir zam cok oy kaybettirir. Kararsiz memur maas zammina kilitlenmis. Tol hava alani kizilelma siha iha vs kurtarmaz. Memurun tek derdi vardir tencere. Memur aldigi maasi aldigi anda kkartlarina oder hale gelmis. Gerekirse cok para basilmali ama mutlaka memura %100 zam verilmeli. Yoksa insanlar bilenmis gibi banyo terligine oyunu basip cikacak
BANKER BİLO 2 ay önce
VALLA BU HESAP SEÇİMDEN DÖNER DEMEDİ DEMEYİN.
vatandaşa cevap 2 ay önce
Vatandaş, tuzu kuru memur da çok 3-5 evi birden çok arabası olup menfaati olan yok mu, mallarına mal kattıkları için daha da zenginleştikleri için işlerine gelmiyor.
Vatandaş 2 ay önce
Memur zaten oy gücünü kullansa bu şekilde ezilmez ki. Bu gün ülkede çok sayıda memur var bunların yakınları ile birlikte secim sonucunu etkileyecek kadar güçlü bir oy potansiyeli var masada istediklerini almak için bu kozu kullanmak yerine beceriksiz sendikalara üye olup onların ve hükumetin algısı ile oyuna gelip hicbir kazanım elde edemiyorlar. Sendika memurun oy gücü ile masaya oturacak ki bir kazanım elde etsin tıpkı işçiler gibi. Yoksa bu şekilde memur yavaş yavaş bitmekte. Artık asgari ücret 3 katı maaş alırken bu oran 2 katin altına düştü. Ve hala memur oy gücünü gösterecek kadar uyanamadı.
One Minute 2 ay önce
sn bakanım promosyonlar ne oldu????
Akıl Doktoru 2 ay önce
Şaka maka ülkeye kominizm geldi. Asgari ücretlisi, memuru aynı maaşı alacak. Hadi asgari ücretliye işveren için çok zam yapamazsınız. Peki memur?? Taşın altına elinizi sadece söz konusu kendi maaşlarız olunca koyacaksanız lanet olsun size. Özellikle tüm birimleriyle, tüm sağlıkçılara ciddi bir zam yapılması şarttır. En saçma sapan yönetilen bakanlığa artık bir el atılsın.
Abbas 2 ay önce
Düşük ücretlilere iyileştirme şart seyyanen yüzdelik oran adaletli olmuyor zamlar
Hasan 2 ay önce
Çok bile
Düzadam 2 ay önce
Temmuzdan beri sütlü yorum. Memura ℅20 den fazla zam vermezler. Keza zam da değil zaten. Enflasyon farkı + yuvarlama refah payı. TÜİK başkanı da vicdanını susturup hükümetin istediği rakamları açıkladığı için vekillikle ödüllendirilir. Olan böylece dar gelirli memura olur, krizin faturası bu ülkede maalesef herzaman sadece ücretli çalışan a kesilir. Gelenek mümkün değil bozulmaz...
Kuzu 2 ay önce
Sahi kuzum eskilerde iyileştirme seyyanen zam refah payı verirlerdi sahi kuzum onlara ne oldu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.