Memurun Yüzde 2,5 Zammı Meclis de Salı Günü Görüşülecek!

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan Memura ek yüzde 2,5 zam Milletvekillerinin Genel Kurulda yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ertelenmişti. 2,5'luk zam görüşmeleri TBMM'de salı günü görüşüleceği öğrenildi.

Ekonomi 15.01.2022, 13:02 Zeynep Elmalı
Memurun Yüzde 2,5 Zammı Meclis de Salı Günü Görüşülecek!

Memur ve memur emeklilerine yüzde 2,5 refah payı verilmesi ve en düşük SGK-Bağ-Kur emeklisinin maaşının 2 bin 500 lira olmasını öngören yasa teklifinin TBMM Genel Kurulundaki görüşmeleri 18 Ocak Salı gününe kaldı. Bu sebeple Ocak maaşlarına yetişmeyen refah payı, yasa çıktıktan sonra maaşlara fark olarak yansıtılacak.

TBMM Genel Kurulunda salı gününden beri görüşmeleri devam eden memur ve memur emeklilerine yüzde 2,5 refah payı verilmesi ve en düşük SGK-Bağ-Kur emeklisinin maaşının 2 bin 500 lira olmasını öngören teklifin yasalaştırılması muhalefetin engeline takıldı.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

MUHALEFETTEN TEPKİ

Genel Kurul'da önceki gece AK Parti, torba teklifte yer alan ve kamuyla iş yapan yüklenicilere fiyat farkı ödenmesine ilişkin madde üzerinde yeni bir değişiklik önergesi verdi. Bu önerge ile TOKİ tarafından 1 Aralık 2021 tarihinden önce ihale edilen ve maddenin yürürlüğe girdiği tarihte devam eden sözleşmelerde, süre uzatımı verilmesi dahil Cumhurbaşkanı tarafından farklı düzenlemeler yapılabileceği öngörüldü. Ancak muhalefet bu önergeye tepki gösterdi. Bu konuda cumhurbaşkanına yetki verilmesinin doğru olmadığını belirten muhalefet temsilcileri, önergenin oylaması sırasında yoklama talebinde bulundu. İki kez yapılan oylamada yeterli sayı bulunmadığı için Genel Kurul kapandı. Görüşmeler, 18 Ocak Salı günü kaldığı yerden devam edecek. Böylece memurların maaşlarını alacağı 15 Ocak'tan önce yasanın çıkarılması hedeflenmesine rağmen, muhalefetin üst üste yoklama talepleri nedeniyle Meclis Genel Kurulunda çoğunluk sağlanamadığı için, kanun teklifinin görüşmeleri ertelenmiş oldu.

Kaynak: (Türkiye)

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
Mu. 6 gün önce
Muhalefet mi suçlu yani. Yoklama taleplerinden dolayı olmuş. Yersen
hemsire olmayan saglikcilar 6 gün önce
birde diger memurlarin maas ve yan odemelerini ust uste koy hesapla senin maas ne kadar az kalacak
Doktor44 5 gün önce
Öyle bir haber veriyorsunuz ki sanki ahaber den okuyoruz. Muhalefet mi engellemiş?? yoksa %2,5 zammı az bulduğunu mu söylemişler meclis tutanaklarına bir bakın isterseniz
hemşire 6 gün önce
sağ olun başkanım 15 günlük zam harici maaşıma 8600 tl yattı 5 yıllık hemşireyim 15günlük zamla birlikte 9bini bulacak
maaş=6bin sabit=2500

yeni başlayan hemşire de
maaş=5800 sabit=2300 toplkamda 8200e denk geliyor
Doğrucu Davut 3 gün önce
şak şak şak
murat 5 gün önce
8600 yattıysa sendikaya üyesin. 8200 sana yatan. Aralıkta da bu miktarı alabilecek misin bakalım..
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?