Memurun Yabancı Dil Tazminatı Ne Kadar Arttı?

2021 Temmuz maaşıyla birlikte yabancı dil ve bu yabancı dili görevleri sırasında kullanma durumlarına bakılarak memurlara ödenen bordro kalemi Yabancı Dil Tazminat tutarı arttı.

Ekonomi 15.07.2021, 15:25 15.07.2021, 21:07 Güler Sağlam
Memurun Yabancı Dil Tazminatı Ne Kadar Arttı?

Aylık katsayısının 1 Temmuz 2020 tarihinden geçerli olarak artmasına bağlı olarak, Yabancı Dil Tazminatı aylık miktarı da 12 TL - 10 TL aralığında değişen tutarlarda arttı.

Memurların yabancı dil bilme seviyelerinin belirlenmesi

Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca  dillerini bilen kamu görevlilerine, bu dilleri bilme seviyelerine göre her ay yabancı dil tazminatı ödeniyor.

Yabancı dil bilme seviyesi ise, ÖSYM’nin Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki kez, diğer diller için ise yılda en az bir kez yaptığı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ile belirleniyor.

Yabancı Dil Tazminatına Dair Herşey! haberi için tıklayınız

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Tazminat miktarının hesaplanması

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS) 70 ve üzeri puan alan kamu görevlilerine; aldıkları puan ve yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanma durumuna göre belirlenmiş olan gösterge rakamlarının aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle bulunan tutarda, her ay yabancı dil tazminatı ödeniyor. Bu ödemeden sadece damga vergisi kesiliyor.

Kamu görevlilerinin yabancı dil bilgisinden görevleri sırasında yararlanılıp yararlanılmadığı, ilgili personeli atamaya yetkili amirin vereceği onayla belirlenirken; hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, daire başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetlerinde yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar), mütercim ve tercümanlar, üniversite öğretim elemanları ve öğretmenler için ise herhangi bir onaya gerek olmaksızın yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanıldığı kabul ediliyor.

Bilinen her yabancı dil için ayrı ayrı tazminat ödeniyor.

2021 yılının ikinci yarısında Yabancı Dil Tazminatının maaşa net etkisi

2021 yılının ikinci yarısı için geçerli olan aylık katsayısına göre, Temmuz-Aralık 2021 döneminde yabancı dil tazminatının aylık net tutarı şöyle olacak:

YDS PUANINA GÖRE DİL TAZMİNATININ AYLIK NET MİKTARLARI

PERSONEL YDS PUANINA GÖRE DİL TAZMİNATININ AYLIK NET MİKTARI
(A) Düzeyi
(96-100 puan)
(A) Düzeyi
(90-95 puan)
(B) Düzeyi
(80-89 puan)
(C) Düzeyi
(70-79 puan)
Yabancı dil bilgisinden yararlanılan  215,76 TL 160,59 TL 107,06 TL 53,53 TL
Yabancı dil bilen diğer personel 133,82 TL 133,82 TL 89,22 TL 44,61 TL
Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?