PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Memurun Ücretleri Yeniden Belirleniyor: Yani Ödemeler Artacak!

Memurlara yapılacak 3600 ek gösterge düzenlemesi sonrasında en yüksek devlet memuru aylığına bağlı ödeme kalemlerinde artış yaşanacak. Gelir kalemlerinin artması aile, doğum, ölüm, cenaze, yiyecek, giyecek, konut kredisi yardımı, toplu sözleşme ikramiyesi ve sosyal denge tazminatı gibi ödemeleri artıracak.

Ekonomi 28.06.2022, 12:21 28.06.2022, 21:02 Cansu Polat
Memurun Ücretleri Yeniden Belirleniyor: Yani Ödemeler Artacak!

Memurlardaki ek gösterge sisteminin hiyerarşik yapı bozulmadan yeniden düzenleneceği biliniyor. Kanun düzenlemesi sonrasında memurun bir çok gelir kaleminde artış yaşanacak.

Sabah Gazetesinden Hazal Ateş‘in hazırladığı habere göre; tüm memurlara 1. Dereceye düşmek kaydıyla verilecek 600 puanlık ek gösterge artışı sonrasında gelir kalemlerinin çoğunda artış yaşanacak.

GÖSTERGE NASIL HESAPLANIYOR?

Özel hizmet tazminatı, ek ödeme tutarlarıyla açıklanan emeklilik tazminat tutarları en yüksek devlet memuru aylığına uygulanan yüzdelik oranlarla hesaplanıyor. En yüksek devlet memuru aylığı belirlenirken 1500 gösterge rakamı ile 8000 ek gösterge rakamı toplamı (9500) aylık katsayı ile çarpılıyor.

BAŞARILI MEMURA ÖDÜL ARTACAK

Üstün başarı belgesi alan memura en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 200'üne kadar (4 bin 756 lira) ödül verilirken, ek özel hizmet tazminatı, ek ödeme tutarları, kalkınmada öncelikli yörelere göre ödenen ek tazminat, maaşı artıran özel hizmet tazminatı da artacak. Bazı unvandaki personele yüzde 20-30 oranında ek özel hizmet tazminatı ödeniyor. Ek gösterge artışıyla en yüksek devlet memuru maaşının artması Sosyal Güvenlik Kurumu'nda çalışan bazı personelin ilave ödemelerini de artıracak.

Sadece birinci derece için değil, tüm derecelerde artış yapılacak. Tazminat ve ek ödeme oranlarının uygulanacağı tutar 2 bin 236 liradan 2 bin 380 liraya çıkacak.

KAMU İŞÇİSİNİN KIDEM TAVANI YÜKSELİYOR

Ek gösterge düzenlemesiyle ölen devlet memurunun yakınlarına ödenek ölüm yardımı tutarı 4 bin 756 liraya çıkacak. Belediyeler, il özel idarelerindeki kamu çalışanlarının sosyal denge tazminatı 2 bin 855 liraya yaklaşacak. İş Kanunu'na tabi işçilerin kıdem tazminatları yıllık miktarı en yüksek devlet memuruna bir hizmet yılı için ödenen azami emeklilik ikramiyesini geçemiyor.

Kıdem tazminatı tavanının hesabında bir hizmet yılı için Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı'na yapılan emekli ikramiyesi ödemesi esas alınıyor. İdari İşler Başkanı'nın emekli ikramiyesine bağlı artış gösteren işçilere ödenecek kıdem tazminatı tavanı tutarı da yükselecek. Ek gösterge düzenlemeleri kamu çalışanlarının aldığı aile, doğum, giyecek, toplu sözleşme ikramiyesi, sosyal denge tazminatı kalemlerinin her birine de yansıyacak.

ÜCRETLER YENİDEN BELİRLENİYOR

Çalışanlar arasında derece, kademe nedeniyle yaşanan dengesizlikler son bulurken 450 çeşit maaş da yeniden belirlenecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bütün kamu çalışanlarının yaptığı işe göre ücretlerinin yeniden belirlenmesi için çalışma başlattı.

Birinci adımda 560 bin sözleşmeli personele kadro çalışması tamamlanacak, ikinci adımda da kamuda ücretler yeniden belirlenecek. Kamuda sözleşmeli istihdam edilen yazılımcı, bilgisayar mühendisi, doktor gibi meslek grubundakilere kadro hakkı verilecek.

Yorumlar (6)
Hemsire 2 ay önce
enflaston zammını zam diye gösteriyorlar şaka gibi
vhki 2 ay önce
memura bişey vermezler..o kadar özelleştirme yapıldı sahi parayı ne yaptık !
VHKİ GİH MEMUR 2 ay önce
KAMUDA EN AZ ÜCRETİ ALAN KESİM GENEL İDARİ PERSONELLERDİR YAPILACAK TEMMUZ ZAMMINDA AZ ALANA ÇOK ÇOK ALANA AZ OLACAK ŞEKİLDE BİR ZAM PLANLANMASI YAPILMASI DURUMUNDA GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞILMIŞ OLUR İYİ ÇALIŞMALAR.
yine sıfır döner 2 ay önce
mk
saglikci 2 ay önce
aha yine düşcek bizim maaşlar
NE OLACAK ? 2 ay önce
ya bakan sen bu işleri bilmiyorsun lütfen sus konuştukça batıyorsun san bir soru 2008 sonrası işe aynı anda başlayan diş hekimi ve doktorlar 3600 ek gösterge alıyor ve emekliliklerine yansıyor şimdi söyle bakalım bakan bey aynı anda yani 2008 de diş hekimi ve doktor ile işe başlayan memur sağlı personeli 3600 ek gösterge alıp emekliliğine yansıyor mu? soru çok basit ama cevabın yok biliyor isen cevap ver bilmiyorsun ama konuşuyorsun öğren bunları sen bakansın ve danışmanlarını görevden al sana yalan yanlış bilgi veriyorlar nokta
26
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?