PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Memurun Gözü Refah Payı Zammı İçin Asgari Ücrette

Memur % 8 toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkını kabul etmiyor. Memur Sen Genel Başkan Yardımcısı Tonbul ise asgari ücrete yapılacak zam oranının memura yılbaşında refah payı için gösterge olacağını ifade etti.

Ekonomi 13.12.2022, 10:02 20.12.2022, 20:45 Cansu Polat
Memurun Gözü Refah Payı Zammı İçin Asgari Ücrette

Memur ve memur emeklisi Ocak 2023’te % 8’lik toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı artışıyla yetinmek istemiyor.

Yetkili konfederasyon Memur Sen’in toplu sözleşmelerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, asgari ücrete yapılacak zammın memurlar için kritik önem taşıdığını vurgulayarak, komisyondan çıkacak zam oranını merakla beklediklerini ifade etti.

Memur ve memur emeklisine yılbaşında % 8 oranında toplu sözleşme zammı verileceğini hatırlatan Tonbul, enflasyonun aralık ayında da %3 civarında çıkması durumunda oluşacak enflasyon farkıyla beraber memura en fazla %17 - 18 oranında bir zam göründüğünü söyledi.

%17’lik bir zammın yaşanan hayat pahalılığı karşısında yeterli olacağını kimsenin söyleyemeyeceğini dile getiren Tonbul sözlerini şöyle sürdürdü:

Hepimiz Türkiye'de yaşıyoruz. Başta emekliler olmak üzere sabit gelirliler ciddi manada sıkıntı yaşıyor. Halkın hissettiği enflasyonla gerçekleşen enflasyon arasında fark var. Bu farkı kapatmak, alım gücünü yükseltmek için mutlaka yeterli düzeyde bir refah payının verilmesi gerekiyor”

ASGARİ ÜCRET ZAMMI MEMUR REFAH PAYI ZAMMI İÇİN GÖSTERGE OLACAK

Tonbul, asgari ücret tespit komisyonundan çıkacak zammın memurun beklediği refah payının belirlenmesinde önemli rol oynayacağına işaret ederken, “Asgari ücrete örneğin yüzde 40 zam yapılması durumunda biz de yılbaşında elimize geçecek toplam zammın bu orana yakınlaştırılmasını bekleriz” diye konuştu.

ADIMIZ SENDİKAYSA İSTERİZ

Bayram Tonbul, devletin kendi alacaklarına yüzde 123'lük yeniden değerleme oranını kullanırken maaş zammında yüzde 85'lik TÜFE'yi esas almasının hakkaniyetle bağdaşmayacağını söyledi. Tonbul, “Devletin alacaklarında bir yılda yüzde 123 kayıp olduysa, çalışan ve emeklilerin kaybının da aynı oranla telafi edilmesi gerekir. Vergi dilimi de bu oranda artırılmalıdır. Adımız sendikaysa bu zammı istememiz kadar doğal bir şey olamaz. Üyelerimizin bize vekaleti var, ‘haklarımı koruyun' diyor. Korumak zorundayız” dedi.

Yorumlar (15)
ATM FİŞİ 2 ay önce
Hiç inandırıcı değilsiniz artık
Mutemed 2 ay önce
Kyk burs fiyatlari %47 artti. Gecen yillara bakarsak gecen yil %30,72 artti memura %30,95 zam verildi, ondan onceki yilda %9,89 zam verildi burslara ve memura %11,75 maas zammi verildi. Sonuc memur isci ve emekliye %50 zam verilecek.
Röntgen teknikeri 2 ay önce
İnandırıcı olmaktan çıktı artık senaryolar oyunlar !
attci 2 ay önce
boş versenize size zerre inanmıyorum
Kod sağlık 2 ay önce
Neyin kafasını yaşıyorsunuz siz toplu sözleşmeyi imzalayan benmiyim.... Bu ne perhiz...
YİGİDO 2 ay önce
Yahu hükümet ne verirse ses çıkarmadan kabul edip oturacaksınız yerinize sonra son model audilerinizle bürokratik ortamlara akacaksınız ne hikaye anlatıyorsunuz?
rüzgar 2 ay önce
Sendikacılık öngörü işidir. Toplu sözleşmede ön göremediyseniz yapmayın bu işi
Major 2 ay önce
Masadada görmek isteriz bu açıklamaları .sosyal medya mecralarında aciklama yapacağınıza yüzde sekiz zammı kimler imzaladı ve kabul etti bunları bı konusalim ..
Pelin 2 ay önce
Sağlıkçılar unutmayacak. Beyaz reform dediler dr reformu çıktı. Seçimlerde oy yok.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.