Memurun Ek Zammı Cebine Girmeden Vergiye Gidecek!

Yıl başında yapılması beklenen ek protokol zammı memurları sevindirirken, gelir vergisi matrahlarının yeniden değerleme oranı miktarında yükseltilmemesi durumunda gelecek zammın daha yılın ilk aylarından itibaren vergi dilimine girip girmeyeceği kamu görevlileri arasında merak konusu oldu.

Ekonomi 08.12.2021, 13:59 Zeynep Elmalı
Memurun Ek Zammı Cebine Girmeden Vergiye Gidecek!

Memur-Sen heyetinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde gerçekleştirdiği görüşmelerde gündeme getirdiği gelir vergisi matrahları ve önceki hafta açıklanan yeniden değerleme oranıyla ilgili sessizlik kafalarda soru işareti bırakmaya devam ediyor. Vergi dilimleri matrahlarının yeniden değerleme oranı kadar artırılmaması durumunda yılbaşından sonra verilecek enflasyon farkı zammı, toplu sözleşme zammı ve ek protokol zammının bir kısmı doğrudan gelir vergisine takılacağı ön görülüyor.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Bütçe görüşmeleri tamamlanmadan vergi dilimi matrahlarının yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul "Memur-Sen heyeti olarak Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'le yaptığımız görüşme neticesinde önemli kararlar alındı. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine ve 3600 başta olmak üzere ek göstergelere ilişkin komisyonlar kurulmasının yanı sıra olağanüstü artış gösteren fiyatlardaki yükselişin maaşlar üzerindeki olumsuz etkisinin telafisi için toplu sözleşmeye ek protokol ile zam yapılması yönünde karar alındı. Kamu görevlilerimiz başta olmak üzere toplumun tamamını direkt veya dolaylı olarak etkileyecek olan taleplerimizin olumlu karşılık bulması bizler için çok önemli ancak biz kamu görevlileri olarak bir cebimize girenin diğer cebimizden çıkmasını istemiyoruz. Ortada ciddi boyutta ekonomik sıkıntı var, bununla birlikte bu durumu telafi etmek isteyen iyi bir niyet de var, bunun toplumdaki yansımasını da olumlu görüyoruz. Ancak alım gücü düşmesine karşın yalnızca sayısal olarak artan maaşların vergi yükü altında ezilmesini istemiyoruz. Yapılacak zamların vatandaşın derdine derman olabilmesi için gelir vergisi matrahlarının yeniden değerleme oranı kadar yükseltilmesinin de ortaya koyulan iyi niyetli yaklaşım tarafından değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyoruz" dedi.

"Maaşlara uygulanan gelir vergisinde %15'lik dilimin matrahı 2002 yılından bu yana yeniden değerleme oranı kadar artırılmış olsaydı bugün 24.000TL yerine 59.500TL olacaktı" diyen Tonbul, "Enflasyonun hane bütçelerindeki yıkıcı etkisini hafifletmek isteyen tavrın, vergi yükü altında ezilen maaşlardaki etkisini de hafifletmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: Kaynak: Memurlar.Net

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
KPSS 2 ay önce
BELEŞ kadro alan ilkokul mezunu taşeronun yıllık geliri, üniversite mezunu memurinkini geçti. 2022 yılı için, %17 zam + 500 TL seyyanen alacaklar. Memur ise, sadece % 12 zam. %3,5.ların telafileri, bayram ikramiyeleri, 600 TL seyyanen, ... vs.lerini siz unutsanız da, memur unutmadı. Seçimlerde hatırlanacaktır.
Öss 2 ay önce
Şu 20 yıldır hezimete uğradığınız 12 milyon farkla yenildiğiniz seçimler mi ? Gel sandık gel hemen gel 2023 yoksa bunlar iç kaos peşinde
Yilmaz 2 ay önce
vergi olacak tabi 28 sene öncede vardı şimdide olacak yarında olacak neyin hesabındasınız
MEMUR 2 ay önce
2023 ü bende bekliyorum devletimizin yanında olmayı RTE ye oy vermeyi
İŞÇİ 2 ay önce
işçiler vergi rekortme olur 2022 de
-6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?