Memurun 2022 ve 2023 Zammı İçin İlk Görüşme 2 Ağustos'ta

Yaklaşık 4,2 milyon memur ve 2,2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı 2 Ağustos'ta yapılacak.

Ekonomi 18.07.2021, 12:34 Güler Sağlam
Memurun 2022 ve 2023 Zammı İçin İlk Görüşme 2 Ağustos'ta

Kamudaki 700 binden fazla işçiyi kapsayan 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri devam ederken, memur ve memur emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde de süreç gelecek günlerde başlayacak.

- Seyyanen zam ve refah payı talepler arasında

Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl birlikte hareket etme kararı alan Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen görüşmeler öncesi taleplerini ortaklaşa belirledi.

Konfederasyonların ortak talepleri arasında; maaş ve aylıklara oransal zammın yanında, seyyanen zam ve refah payı verilmesi, 3600 ek gösterge, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile derece kademe ilerlemesinin önündeki engellerin kaldırılması gibi maddeler yer alıyor.

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen ortak taleplerini 26 Temmuz'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunacak.

- Anlaşma sağlanamazsa kararı Hakem Kurulu verecek

Yasal olarak ağustos ayında bağıtlanması gereken sözleşme süreci, 2 Ağustos'ta Bakanlığın ev sahipliğinde yapılacak ilk toplantıyla resmi olarak başlayacak. Sözleşmenin genelinde ve hizmet kollarında talep edilen maddelerin görüşülmesiyle ilerleyecek müzakere takvimi, ağustosun üçüncü haftasında sona erecek.

Taraflar arasına bu süreye kadar anlaşma sağlanamaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak. 11 kişinden oluşa Hakem Kurulu, sözleşmeye dair nihai kararı verecek.

Kaynak: Kaynak: Anadolu Ajansı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
İstifade edilmeyen sendikadan, istifa edilir. 2 hafta önce
Üretici fiyat endeksinin (ÜFE'nin) resmi rakamlara göre bile %40'ları aştığı ortamda, geçmiş senelerin (%3,5'ların) kayıplarının telafisi de göz önünde bulundurularak; en az %40 zam istenmesi elzemdir. Tediye-İkramiye-Bayramlık-İlave Ek Ödeme-vs.leri alan taşeronların sendikaları bile, bunların üstüne %20 zam istemiş. Bakalım memur sendikaları, maharetlerini gösterebilecek mi ; yoksa istifaları görecek mi ...
Vatandas 2 hafta önce
Halen mi istifa etmedimiz gercekten
Sasiriyorum bu okuyum
Meslek sahibi olan okumus insanlara . Toplu sozlesme diye bisey yok . Suan ne kadar zam verilecegi dahil hersey belli. Hakem
Kuruluna gidilince 11 uyenin 7sini cumhurbaskani ve hukumet secer yani hakem kurulunda bile ustunluk hukumette . Yani onlar ne verirse onu alabilirsin.
Dr dışı sağlıkçı 2 hafta önce
Dr dışı sağlıkçılar çok yoruldu, çok yıprandı. Kurumlar arası en düşük ücret sağlıkta. Seyyanen en az 1500 tl iyleştirme verilmeli. 3600 her unvana verilmeli, yıpranma her unvana 4 yıla 1 şeklinde verilmeli. Sabitler sigortaya yansıtılmalı. Personel sayısı AB standartlarına göre artırlmaldır
gariban sağlıkçı 2 hafta önce
kardeşim tavuk yumurtası satarak benim kadar kazanıyor.
onca yıl okumanın mükafatı bu ise yazıklar olsun.
not:kardeşim profosyonel yapmıyor 400 tavukla kazanıyor benim kadar.
Ankarali 2 hafta önce
NE YAPARSANİZ YAPİN MEMUR SECİMİ BEKLİYOR
SAĞLIK PERSONELİ 2 hafta önce
KARDEŞİM ALIM GÜCÜMÜZ YERLERDE.
ZAM İSTİYORUM ZAM ZAM.
HER ALDIĞIM ŞEYE ZAM GELİYOR.
ZAM İSTİYORUM ANLADIN MI LANET OLASI ZAMMI YAP.
Serdar 2 hafta önce
Bir kesim varki ne yaparsan yap asla memnun olmayacak insan türü ülke ve dünyanın gerçeklerini çıkarları doğrultusunda çarpıtarak kendilerini haklı göstermeye çalışıyorlar zamanında Erbakan da %50 verdiğinde bu sapkın azınlıgın kesk orduyu göreve çağırmıştı amaçları hiçbir zaman memurun refahı olmayıp hep siyasi oldu hepde öyle olacak. Hükümet 3600 verecek iyide zam verecek bundan emin olun
hahaha 2 hafta önce
serdar rüya aleminden uyan
21
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?