PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Memurlar Zam İçin 22 Ağustos'u bekleyecek!

Memurun zam pazarlığı devam ediyor! Taraflar ikinci kez bir araya gelecek Yaklaşık 6 milyon memur ve memur emeklisinin merakla beklediği zam görüşmeleri devam ediyor. Taraflar bugün ikinci kez bir araya gelecek.

Ekonomi 12.08.2021, 17:01 12.08.2021, 17:52 Güler Sağlam
Memurlar Zam İçin 22 Ağustos'u bekleyecek!

Yaklaşık 6 milyon memur ve memur emeklisinin merakla beklediği zam görüşmeleri devam ediyor. Taraflar bugün ikinci kez bir araya gelecek. Bu görüşmede hükümet tarafının teklif vermesi bekleniyor.

Memur ve memur emeklisinin gözü toplu sözleşme sürecinde. Milyonlarca memuru ve memur emeklisini ilgilendiren 6ıncı dönem toplu sözleşme sürecinde taraflar, ikinci kez masaya oturacak. Bu kez hükümet kanadının teklif vermesi bekleniyor.

MALİ VE SOSYAL HAKLAR BELİRLENECEK

Önümüzdeki iki yıllık dönemi ilgilendiren görüşmelerde mali ve sosyal haklar belirlenecek. İlk görüşmede hükümet ile sendikalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde bir araya geldi.

TRT Haberde yer alan habere göre yetkili sendika Memur-Sen taleplerini 91 maddede iletti. 2022 yılı için yüzde 21 oranında zam talebinde bulundu. Bu talep 2023 yılı için yüzde 17 oldu.

"MEMURUMUZU ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ"

Görüşmede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Memurumuzu enflasyona ezdirmeyeceğiz" mesajını verdi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, toplu sözleşme sürecinin sadece ücretleri artıran bir mekanizma olmadığını söyledi.

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ise adil bir gelir dağılımı istediklerini belirtti.

22 AĞUSTOSTA ZAM ORANI BELLİ OLACAK

PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Görüşmelerde bu aşamadan sonra müzakere sürecine geçilecek. Uzlaşı olursa 22 Ağustosta zam oranı belli olacak.

Anlaşma olmazsa kamu görevlileri hakem heyeti ağustos sonunda zam oranına karar verecek.

Kamu işçilerinin toplu sözleşme oranları açıklanması sonrasında gözler memurları için açıklacak zam oranlarına çevrildi. Hükümet memurlar için teklifini bugün açıklayacak. Müzakereler ise Ağustos ayının 3. haftasına kadar devam edecek.

MEMURLAR İŞÇİ ZAMMI SONRASI ADİL BİR TEKLİF BEKLİYOR

BEM-BİR-SEN Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası toplu sözleşme taleplerini paylaştı. Memur Sene bağlı sendika daha önce ifade edilen "Kamu İşvereni, enflasyonu ezecek, kamu görevlilerinin alım gücünü yükseltecek, refahtan pay almasını sağlayacak, geçmiş dönem kayıplarını giderecek bir teklifi sunmalı." ifadelerini ön plana çıkardı.

KAMUDA İKRAMİYE ALAMAYAN TEK MEMURLAR KALDI

Emekli memur ve işçilerin ikramiyeye kavuştular. Kamuda çalışan işçiler için de ikramiye ödemelerini alıyorlar. Hatta dün açıklanan kamu işçileri çerçeve protokolü ile işçilerin ikramiyeleri birici yıl için 30, ikinci yıl için 40 güne çıkarıldı. (52 günlük ilave tediye dışındaki ikramiye alan işçiler için geçerli. 52 günlük ilave tediye tüm işçilere veriliyor). Kamuda memurlar da artık ikramiye ödemeleri ile bir nebze olsun bayramlarda rahat bir nefes almak istiyor.

İŞÇİLER 500 TL ALDI: 600 TL SEYYANEN ZAM

Geçmiş yılların kayıpları bu toplu sözleşme dönemi en çok tartışılan konu oldu ve halen bu tartışma devam ediyor. Taban ücretleri 350 bin işçi için 500 TL seyyanen zam ile artırıldı. Memurlar ise yıllık 3+3 ve 4+4 şeklinde enflasyonun yarısını bile bulmayan zam aldılar. Gelir vergisi dilimleri ile aldıkları zam ve enflasyon farkı ise neredeyese ceplerine hiç girmedi. İşte bu kayıpları (geçmiş dönem) telafi için tüm memurlara 600 TLlik seyyanen zam talep ediyorlar.

3600 EK GÖSTERGE

Cumhurbaşkanı Erdoğanın sözünü verdiği ve çalışmaların halen devam ettiği ifade edilen 3600 ek gösterge ise memurların artık üzerinden yıllar geçen sözün yerine getirilmesini bekledikleri bir diğer önemli madde. Bu dönemde bir çok memur emeklilik için 3600 ek göstergenin verilmesini bekledikleri için emekliliklerini erteledi. Memurlar bu sözün yerine getirilip getirilmeyeceğinin de takipçisi olduğu görülüyor.

PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Yorumlar (9)
Gökhan can 6 ay önce
Yazıklar olsun sizin gibi hükümete sizin gibi sendikaya az kaldı memur 2023 de sizede yüzde beş verecek.. kamu işçilerinin yarısını bile teklif etmeyen hükümet yetkilerine benden oy yokkk böyle sendikacilarada üyelik yokk..
Cemal 6 ay önce
SAĞLIK CAMİASI SEÇİMİ BEKLİYOR.
ben sizin 6 ay önce
LANET OLSUN ...YAZIKLAR OLSUN,
Ankarali 6 ay önce
MEMURU BİTİRDİNİZ DAHA CİKMİS MEMURU EFLASYONA EZDİRMEYECEGİZ DİYORSUNUZ EFLASYON YUZDE 40 HADİ EZDİRMEYİN MEMURLAR LA GUZEL DALGA GECİYONUZ MEMUR DA BİRGUN SİZİNLE DALGA GECER AZ KALDİ
MEMUR AİLELERİ 6 ay önce
SEÇİMİ BEKLİYORUZ İYİ BİR DERS VERMEK İÇİN İKTİDARA...
doktor 6 ay önce
HİÇ MERAK ETMEYİN.YİNE YÜZDE 40 OY ALIRLAR.
salim 6 ay önce
SİZ BİZE Bİ DÖNEMDE DAHA OYUNUZU VERİN, BİZ SİZE 2023'DE SÖZ, İYİ Bİ ZAM VERECÜZ.
Sağlıkçıya seyyanen 6 ay önce
Sağlıkçılara özel olmalı. 600 hiç bir şeye yetmiyor. Memurlar arası denge için 1500 sağlıkçıya verilmeli. Risk alan çalışan yıpranan nöbet tutan izin bayram bilmeyen şiddet topunun ucunda sağlıkçılar için bir güzellik yapılması farz oldu
SAĞLIKÇI 6 ay önce
Aklı basinda olan sendika fark etmeksizin istifa eder toplu istifa şart iki yıldır diğer kurumlardaki memurlar yatarken biz gece gündüz çalıştık hangi sendika boykut etti hak aradı HEpsi partilesti çıkarları peşinde koştu İSTİFA EDİN TÜM SENDİKALARDAN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?