Memurlar Temmuz Zammı İçin Yarın Saat 10.00’u Bekliyor

Milyonlarca işçi, emekli, memur ve vatandaş 5 Temmuz sabahı saat 10.00’da açıklanacak enflasyon rakamlarına kilitlendi. TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon oranıyla beraber maaş zam oranları da belli olacak.

Ekonomi 04.07.2021, 22:06 Güler Sağlam
Memurlar Temmuz Zammı İçin Yarın Saat 10.00’u Bekliyor

YARIN SAAT 10.00’DA BELLİ OLACAK

Milyonlarca emekli ve memurun beklediği zam günü gelip çattı. Yarın saat 10’da Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayının enflasyon rakamlarını açıklayacak. Bu rakamla birlikte bu yılın ilk 6 ayının oranı da ortaya çıkmış olacak. Enflasyon rakamı hem emeklileri hem memurları hem de sosyal yardım alanları ilgilendiriyor. Çünkü yılın ikinci zammı bu enflasyon rakamlarına göre yapılıyor. 2021’nin ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını belirleyecek.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

İLAVE ÖDEMELERE ETKİ EDECEK

6 aylık enflasyon oranına göre memurların ve memur emeklilerinin ise yüzde 3’lük toplu sözleşme artışa eklenecek enflasyon farkını gösterecek. 6 aylık enflasyonun yüzde 3’ü aşan kısmı, memur ve memur emeklilerine fark olarak ödenecek. Memur maaş artışı, ayrıca yaşlıların, engellilerin, evde yakınına bakanların gelirlerine, emekli doktorların ilave ödemelerine etki edecek.

FARK KESİNLEŞTİ

Geçtiğimiz ay başında açıklanan 5 aylık enflasyon oranı yüzde 6.39 çıkmıştı. Buna göre Haziran enflasyonu sıfır bile çıksa memur ve emekliler için yüzde 6.39 oranındaki zam kesinleşmiş oldu. Bu rakama göre memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkı alacakları da kesinleşti. Şimdi gözler Haziran enflasyonuna çevrildi. Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ndeki enflasyon tahmini ise zam oranının yüzde 7.67 olabileceğini ortaya koydu. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz’da yüzde 7.67 zam alırken memur ve memur emeklilerinin zammı yüzde 3+4.67 şeklinde uygulanacak. Buradaki yüzde 3 toplu sözleşme zammı 4.67 ise enflasyon farkı olarak ödenecek. Gerçekleşen 5 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirinde 459 liraya varan artış yaşanacak. Ek ödeme dahil en yüksek aylık 7 bin 184 liradan 7 bin 643 liraya çıkacak. Beklenti anketinde yer alan enflasyon tahminine göre ise ilk 6 aylık TÜFE yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 7.67’yi bulabilecek. Bu durumda en yüksek maaş ek ödeme dahil 7 bin 735 liraya çıkacak. Buna göre emeklilerin gelirinde 551 liraya varan artış görülecek.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
hasan 5 ay önce
yaşşasın elhamdülillah diyebileceğiz:))))))))))
sağlıkçı 5 ay önce
yüzde 6 zam olsa nolcak. zaten elektrik doğalgaza gelen zamla memura verilen zamdan fazlasını aldılar bile.
….. 5 ay önce
Doktor ve diğer üst sınıf çalışanlara her zamda %50 iken diğer sağlık çalışanlara sadece %5 -6
adaletin batsın dünya…
zam zorunlu 5 ay önce
herşey iki kat zamlandı ev araba fiyatları uçmuş gidiyor. böyle giderse kimse hiçbirşey alamaz satamaz zam zorunlu
sağlıkçıya borçlusunuz 5 ay önce
sağlıkçıya seyyanen artık sağlıkçıya borcunuzu ödeyin. sağlıkçıya herkesin borcu var
calısan 5 ay önce
yalannnnn nalannnnnnnnnnnnn
5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?