PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Memura Temmuz’da Çifte Zam Gelecek

Ocak 2022 döneminde uygulamaya sokulan ilave refah artışının memurlar için temmuz ayında da uygulanacağı belirtildi.

Ekonomi 28.04.2022, 02:09 04.05.2022, 14:25 Cansu Polat
Memura Temmuz’da Çifte Zam Gelecek

3600 ek gösterge çalışmalarının mayıs ayı içerisinde tamamlanacağı yönünde açıklama yapan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, hiyerarşik yapı ekseninin bütüncül bir çalışma içerisinde 3600 ek gösterge de kademeli geçişin değerlendirilerek 2022 yılı bitmeden meclisten geçirileceğini duyurmuştu.

10 Mayıs tarihinde son toplantısını yapacak olan Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Bürokratlarının 3600 ek gösterge taslağına son şeklini verecekleri belirtildi. Kapsamlı bir şekilde ele alınarak değerlendirilen taslak çalışmalarının mayıs ayında kamuoyuyla paylaşılacağı biliniyor.

MEMURU ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

Bunun yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada emeklilerin ve memurların enflasyona ezdirmeyecekleri Sürpriz bir çalışmanın olduğu duyurulmuştu. Özellikle emekli memur maaşlarına yeni bir çalışmanın olduğu söyleniyor.

SOSYAL REFAH DÜZENLEMESİ ÇALIŞMASI

Çalışma Bakanı Bilgin, enflasyon üzerinden yapılacak bir hesaplama sonrası artış yapılacağına dair basına bilgi verirken, “ağırlıklı olarak sosyal refah düzenlemesi şeklinde bir çalışma yürütüyoruz. Enflasyon tahribatını önleyecek düzeyde ki bu çalışmanın çok ciddi bir rahatlama sağlayacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Temmuz 2022 zam döneminde SSK başta olmak üzere Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklilerine yönelik altı aylık süre için enflasyon kadar maaş zammı yapılacağı iddia edildi. Bununla beraber Çalışma Bakanı’nın açıkladığı sosyal refah düzenlemesi ile de yeni maaşlar için ek zamlar gündemde.

ENFLASYON BELİRLEYİCİ UNSUR OLACAK

Uzmanların belirttiği görüşlere göre maaş zammı hesaplamasında enflasyonun belirleyici unsur olacağı öne sürüldü. Nisan, mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamlarının kamuoyuyla paylaşılması sonrası memur ve memur emeklilerinin alacağı zam büyük oranda netleşmiş olacak. Diğer taraftan Merkez Bankası’nın piyasa anketine göre altı aylık enflasyon oranının %34.62 olması bekleniyor.

Şayet beklenilen enflasyonun gerçekleşmesi durumunda; %34.62’lik bir zam yapılmış olacak.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 8622 TL OLACAK

Yapılan hesaplamalara göre beklenen enflasyonun gerçekleşmesi durumunda en düşük memurun alacağı ücret ise 6429 TL’den 8622 TL’ye yükselmiş olacak. Buna ilaveten sosyal refah düzenlemesi zammının eklenmesi ile bu tutarın daha da yükselmesi bekleniyor.

Yorumlar (23)
aslanbey 3 hafta önce
bu ülkenin en büyük refahı mültecilere dur demektir ne hale geldi güzel ülkem cahil bir kitle yüzünden
Memur 3 hafta önce
Enflasyona ezdirmeyiz bizzat biz kendimiz ezeriz
bir görüş... 3 hafta önce
alım gücü düşmekte zam verseler de zaten eziliyoruz enflasyon altında...gercek zam verilmedi ki..
Abdullah tatli 3 hafta önce
Yuzde 2.5 mi refah payi :) cok komik..
saglikci 3 hafta önce
zam verilmiyor ki. yüzde 5 zam gerisi enflasyon farkı. nasıl olacak böyle anlamış değilim. yıllarca bizi nasıl kandırdılar. bir müze kart hakkımız bile yok.
Bir grup MEMUR 3 hafta önce
DOĞRU MEMUR ENFLASYON A EZİLMEMİŞ..AMA PRES MAKİNESİ NA ATILMIŞ PESTİL YAPILMIŞ..MEMUR SEÇİMİ İSTİYOR SİZE DERSİ VERMEK LAZIM ARTIK.BİZ GETİRDİK BİZ YOLCU EDECEĞİZ BY BY GÜLE GÜLE.BAY İKTİDAR...
Çilekeş 3 hafta önce
Sadece sahte enflasyon oranında zam alıyoruz 500 tl banknot ta çıkıyormuş hayırlı olsun
Mehmet Tatlı 3 hafta önce
enflasyon hesabından mahsup edilen refah payı mı olur? Dalga geçiliyor herhalde. Şu anda tüm çalışanlar açıklanan resmi enflasyon hesabı karşısında %15'ten fazla enflasyon alacağı var. Resmi enflasyon %60, memurun aldığı %5+%2.5. Refah içinde yaşıyor memur.
refah kaç parayla oluyor 3 hafta önce
hangi refah. temel ihtiyaçları karşılansa yeter. sosyallikten geçtik lükslerden geçtik.
memur 3 hafta önce
Şu en düşük memur maaşını yazarlar ne yazıkki o yazılan rakamı 1 yıl sonra görür memur en düşük dediği yardımcı hizmet 13.2 si olması lazım değilmi yazılanı 2 yıllık üniversite mezunu normal memur dahi alamayacaktır temmuzda gelsin görelilim bu piyasa pahalılığına göre en düşük 10.000 tl olursa ehh işte denir herşey tam 4 katına çıkmış fiatları
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?