PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Memur Zammı Hakem Heyetine Doğru!

6. toplu sözleşme görüşmelerinde 22 Ağustos tarihi beklenirken gelen sinyallere göre kulislerde toplu sözleşmenin hakem heyetine kalacağı yorumları yapılmaya başlandı.

Ekonomi 17.08.2021, 18:08 19.08.2021, 15:06 Güler Sağlam
Memur Zammı Hakem Heyetine Doğru!

Toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili son kulisler şöyle: Memur ve memur emeklisinin zam oranının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde gözler 22 Ağustos'a çevrildi. Takvime göre, toplu sözleşme görüşmelerinin 22 Ağustos'ta sona ermesi ve memurlara önümüzdeki iki yıl süresince verilecek zam oranlarının netleşmesi bekleniyor. Ancak Memur-Sen'in 19 Ağustos'ta eylem kararı alması, 22 Ağustos ile ilgili beklentileri düşürdü. Bu gelişmeler, Ankara'da memur zam pazarlıklarının hakem heyetine kalacağı şeklinde yorumlandı.

22 AĞUSTOS'TA BİTMESİ GEREKİYOR

2022 ve 2023 yıllarını kapsayacak olan 6. toplu sözleşme görüşmeleri 2 Ağustos 2021 tarihinde başladı.

Toplu sözleşme takvimi için TIKLAYINIZ!

Takvime göre 3 ila 6 Ağustos 2021 tarihleri arasında hizmet kollarının talepleri müzakere edildi. 9 ve 10 Ağustos'ta ise kamu görevlilerinin geneline yönelik teklifler ele alındı. 11 Ağustos'ta kamu personelinin geneline yönelik teklifler müzakere edildi. 12 Ağustos'ta ise hükümet ilk zam teklifini sundu. 13 ila 16 Ağustos tarihleri arasında ise hizmet kollarına ilişkin raporlar müzakere edilecek.

Halen müzakereler devam ediyor. Takvime göre 22 Ağustos'ta toplu sözleşmelerin sonuçlanması bekleniyor. Görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanması halinde toplu sözleşmede top hakem heyetine geçecek.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 26 ila 31 Ağustos tarihleri arasında çalışmalara başlayarak, iki tarafın tekliflerinin değerlendirecek.

SİNYALLER HAKEM HEYETİNİ GÖSTERİYOR

Toplu sözleşmelerin tamamlanmasına kısa bir süre kala, memur zamlarına ilişkin Ankara'daki trafik de hızlandı. Trafiğin hızlanması, hükümetin ilk zam teklifini sunması ile başladı.

Hükümetin iki yıllık memur zam teklifi belli oldu.

Hükümet, memurlar için "2022 yılı için ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 6 ve enflasyon farkı. 2023 ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 6 ve enflasyon farkı" teklifini sundu.

Bu teklif başta Memur-Sen olmak üzere sendikalar ve memurlara tarafından yeterli bulunmadı.

Ve bu çerçevede, Memur-Sen 19 Ağustos'ta eylem yapma kararı aldı. Memur-Sen tarafından alınan eylem kararı kulislerde toplu sözleşmenin masadan ziyade hakem heyetine kalacağı şeklinde yorumlanmasına sebep oldu.

Memur-Sen'in eylem kararı açıklaması için TIKLAYINIZ!

Memur-Sen'in sözleşme sürecinin tamamlanacağı 22 Ağustos'tan üç gün önce eylem kararı alması, hükümetin teklifini istenilen düzeyde revize etmek istemediği şeklinde yorumlandı. Yine Memur-Sen ile Çalışma Bakanlığı arasında yürütülen arka kapı diplomasisinden de, olumlu sonuçlar elde edilmedi.

Yorumlar (18)
Sağlık memuru 1 yıl önce
Yazıklar olsun beceriksiz sendikalar tek yaptıkları Ali Mehmet müdür olsun müdür yardımcısı olsun başka bir şeye yaramıyorlar zamanı gelince üyelerin parasıyla kamp diye tatil yaparlar bizim paralarla lokantalarda ziyafet çekerler gezer tozarlar yaptıkları sadece boş sözler laflar kendileri bir yere gelene kadar yalan yalan sözler işe yaramazlar artık istifa zamanı durmanın bir anlamı yok...
Sağlıkçı 1 yıl önce
2019-2020 aynı senaryoya doğru mu? Dejavu oldum.
Mağdur sağlıkcı 1 yıl önce
Evet taşerondan kadroya gecenler bizden daha değerli onlar hiç emek harcamadan her türlü hakkı alıyor yıllarca okuyup sınav sınav sürünen insanlar sırf hükümetin politikası yüzünden dalga gecer gibi zam veriyolar son 2 yılda herseye 100 de yüz zam gelmişken 100 de 5 nedir 2023 te de söz bizde olucak merak etmeyin son verdiğiniz zam olur inşAllah
Değişik 1 yıl önce
Alın bundan sonra size oy !
şöfor 1 yıl önce
lafa bak "bundan sonra" . Senin gibi kıt akıllılar yüzünden burnumuz b.ktan çıkmıyor
Sağlık memuru 1 yıl önce
Bunlara oy vérité başımıza bela edenlere yazıklar olsun
Bize gelince 1 yıl önce
Milyonluk makam otomobilleri alınıp devletin memuru yöneticilere verirken bu kadar oturum yapmadınız ama
Kimine var kimine yok yapmayın artık 1 yıl önce
Memleketimde godaman müdür godaman vali godaman yönetici istemiyorum. Godamanları doyuramamaktan memuru iç ettiniz. Harıl harıl çalışıyoruz yüksek diplomalarımızla karnımızı doyuracak maaşı alamıyoruz. Kimine bol kese açıp bizlere böyle hakem heyetlerine sürüyorsunuz ya…
HEMŞİRE AYŞE, FATMA,AYSU 1 yıl önce
HERŞEY BELLİ ÜLKE ŞARTLARI DA GÖZ ÖNÜNE ALINDI VS HİKAYELERİ...AMA İTİBARDAN TASARRUF OLMAZ.. ADAMI'NA GÖREYE DEVAM.. BEŞ ON YERDEN MAAŞA DEVAM.SOYGUNA, RÜŞVETE DEVAM VS VS.MEMUR ERKEN SEÇİMİ HEYECANLA BEKLİYOR...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?