PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Memur Zammı 15 Ocak’a Yetişmedi!

Meclis’te kabul edilen memur maaş zammı ile ilgili yasal düzenlemenin gecikmesi nedeniyle %30’luk zam 15 Ocak’a yetişmedi. Zam daha sonra maaş farkı olarak ödenecek.

Ekonomi 12.01.2023, 13:54 13.01.2023, 20:21 Cansu Polat
Memur Zammı 15 Ocak’a Yetişmedi!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde memur ve memur emeklisine % 30 maaş zammı ile işverene 400 TL asgari ücret desteği sağlanmasını öngören teklif yasalaştı.

Yasalaşan kanuna göre en düşük emekli maaş 5500 liraya çıkarken, maaş artışlarının toplam maliyetinin 300 milyar lira oldu görüldü.

Mecliste yasalaşan kanun düzenlemesi sonrasında zamlı maaşların da 15 Ocak’a yetişmeyeceği, 10 gün içerisinde maaş farkı olarak ödeme yapılacağı bekleniyor.

2023 yılı için 8 bin 506 lira olarak belirlenen asgari ücret için işverene yılın ilk 6 aylık döneminde işçi başına aylık 400 lira asgari ücret desteği sağlanacak. 1.7 milyon işveren ve 7.5 milyon çalışanın yararlanacağını asgari ücret desteğinin maliyeti 17.1 milyar lira olarak hesaplandı. Bu tutar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

Memur maaşlarında yapılan yüzde 30’luk artışın 128.4 milyar lira, emekli maaşlarındaki artışın 131,5 milyar lira maliyeti bulunuyor. 5 bin 500 liraya çıkarılan en düşük emekli maaşı artışından 2 milyon 721 bin emekli yararlanacak, bu artışın maliyeti ise 21.9 milyar lira olarak hesaplandı.

Kanunla koronavirüs salgını nedeniyle yapılan kısa çalışma ödeneklerinde hatalı işlemlerden dolayı hizmetleri Kuruma eksik bildirilen sigortalıların hizmetlerinin fiili duruma getirilmesi için de düzenleme yapılıyor.

Kuruma sigortalılar adına eksik bildirilen günlere ilişkin ek nitelikteki muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin -aylık prim hizmet belgelerinin işverenin Kuruma başvuru tarihini takip eden aybaşından itibaren 3 ay içinde verilmesi ve primlerinde aynı sürede ödenmesi halinde yükümlülükler süresi içinde yerine getirilmiş sayılacak.

Kanunla, 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), katılımcı futbol kulüpleri ve organizasyonda görevli tüzel kişilere vergi muafiyeti sağlanıyor. Sağlanan vergi istisnasının maliyetinin ise 120 milyon lira olduğu kaydedildi.

Yorumlar (7)
Esra 4 hafta önce
Oylar da nisana yetişmez hadiii bakalım
davut 4 hafta önce
nisana kadar seçim mi var
Mehmet 4 hafta önce
Verecekleri 3 kuruş zam onu da beceremiyorlar. Milletvekilleri kendilerine 1 gecede zam yapıp çok güzel yetiştiriyorlar!
alii 4 hafta önce
kur korumalıya 95 milyar vermişler zam nolurki devede kulak
farkımız 4 hafta önce
nekadar saçma bir sistem içinmde olduğunu biliyorlar ama işlerine geldiği gibi yürütüyorlar paracıklar faize yatacak ki birileri yükselsin
memur 4 hafta önce
yüzde kaçı ödenecek peki yeni bordrolar hangi oran ile yüzdelik ile hesaplanacak peki nasıl olacak yüzde %25 olarak mı yoksa %15 olarak mı bilen var mı
112 3 hafta önce
% 30 zam olarak yansıyacak
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.