Memur Vergi İstisnası Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi: İşte O Teklif!

Ak Parti, 193 sayılı kanuna yeni bir madde eklenmesini talep etti. Cumhurbaşkanı tarafından kabine toplantısının ardından kamu çalışanlarına vergi istisnası müjdesini yasalaştırmak için verilen teklif, Plan Bütçe komisyonunda kabul edildi.

Ekonomi 20.12.2021, 20:40 23.12.2021, 01:29 Zeynep Elmalı
Memur Vergi İstisnası Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi: İşte O Teklif!

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığına verilen teklifde; Görüşülmekte olan Kanun Teklifinin 2’nci maddesinin aşağıdaki şekilde değiştirilmesini arz ve teklif ederiz” denildi.

MADDE 2 – 193 sayılı Kanunun 23 ncü maddesinin birinxi fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“18. Hizmet erbabının, ödemenin yapıldığı ayda geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarından işçi sosyal güvenlik kurumu primi ve işsizlik sigorta pirimi düşüldükten sonra kalan tutarına isabet eden ücretleri ( Şu kadar ki, istisnayı aşan ücret gelirinin vergilendirilmesinde verginin hesaplanacağı gelir dilim tutarları ve oranlaı, istisna kapsamındaki tutarlar da dikkate alınarak belirlenir. Ödenecek vergi tutarı, bu süretle bulunan vergi tutarının içinde istisna tutarak isabet eden kısım düşülmek suretiyle hesaplanır. İsitsna nedeniyle alınmayacak olan vergi ilgili ayda aylık asgari ücret üzerinden hesaplanması gereken vergiyi aşamaz. Birden fazla işverenden ücret alanlarda bu istisna sadece en yüksek olan ücrete uygulanır.

GEREKÇE: Yapılan değişiklikle hizmet erbabına ödenen ücretlerin, ilgili ayda geçerli brüt asgari ücretten işçi Sosyal Güvenlik Kurumu pirimi ve işsizlik sigorta pirimi düşüldükten sonra kalan kısmı gelir vergisinden istisna edilmekte, ücret gelirinin asgari ücrete isabet eden kısmı üzerinden gelir vergisi alınmaması sağlanmaktadır.


  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

'Asgari Geçim İndirimi' düzenlemesi yürürlükten kalkacak - TIKLAYIN


Böylece asgari ücretlilerin ücretleri vergi dışında bırakılmakta, asgari ücret üzerinden ücret alanların ise sadece asgari ücret tutarına isabet eden eden ücretleri istisna kapsamına alınmaktadır.


Vergi Muafiyeti Memura Kaç Lira Olarak Yansıyacak? - TIKLAYIN


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Sağlık 1 ay önce
Bu hicbir işe yaramayan bir düzenleme asgari ücrete yüzde 50 ver memuru da sadece o tutar kadar vergiden muaf yap şaka misiniz... saglik çalışanlarına verilecek iyileştirme arada kaynamaz umarim...
akın 1 ay önce
ilk 6 ay 50-60 tl vergiden muaf olunca memura kalan. son 6 ayda 100-150 tl vay be keyif bağışlamışlar .
Veli 1 ay önce
Agi kalkarsa kar değil zararımız olacak maalesef %3.5 eksi zam
Kry 1 ay önce
Burdaki durumu ornek bir memur maasiyla antalabilecek konuya hakim mumkunse mutemet arkadas var mi
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?