Memur Sen: Yoksulluk Sınırı 7 Bin 856 Lira Oldu!

Mayıs ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin yoksulluk ve açlık sınırını yaptığı araştırma ile açıklayan Memur Sen, yoksulluk sınırı ise 7.856,2 TL, açlık sınırı ise 2.755,8 TL oldu dedi.

Ekonomi 07.06.2021, 11:29 Güler Sağlam
Memur Sen: Yoksulluk Sınırı 7 Bin 856 Lira Oldu!

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.755,8 TL, yoksulluk sınırı ise 7.856,2 TL olarak belirlendi.

Nisan’da Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.734,5 TL, yoksulluk sınırı ise 7.806,1 TL olarak belirlendi.

Yapılan araştırmaya göre Mayıs ayında Nisan ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,78’lik bir artış yaşandı. Mayıs ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 41,57 artışla patates, yüzde 36,37 artışla havuç, yüzde 26,89 artışla kivi, yüzde 16,83 artışla limon, yüzde 7,87 artışla maydanoz; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 39,01 azalışla dolmalık biber, yüzde 34,89 azalışla taze fasülye, yüzde 27,43 azalışla domates, yüzde 25,21 azalışla salatalık, yüzde 21,19 azalışla sarımsak madde fiyatlarında yaşandı.

Mayıs ayında Nisan ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,86’lık bir artış gözlenirken; Mayıs ayında Nisan ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 0,69’luk bir artış oldu. Aydınlanma madde fiyatında ise Mayıs ayında Nisan ayına göre herhangi bir değişim gözlemlenmedi.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Ulaşım ve Sağlık Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı

Mayıs ayında Nisan ayına göre ulaşım madde fiyatlarında yüzde 1,33’lük bir artış olduğu belirlendi. Nisan ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 29,49 artışla şehirlerarası otobüs ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Nisan ayına göre yüzde 0,01 azalışla kargo gönderim ücreti madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

Mayıs ayında Nisan ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,44’lük bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,06 artışla tansiyon aleti; yüzde 0,33 azalışla ultrason ücreti fiyatlarında olduğu tespit edildi.

Mayıs ayında Nisan ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 0,63’lük bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Nisan ayına göre en göze çarpan değişimler yüzde 6,01 artışla çocuk pantolonu, yüzde 3,44 artışla kadın gömleği, yüzde 2,05 artışla erkek pijaması madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında Nisan ayına göre yüzde 3,61 azalışla kadın ayakkabısı, yüzde 3,55 azalışla kemer, yüzde 2,39 azalışla spor ayakkabısı madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 1,59’luk bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Nisan ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 2,72 artışla pencere(pvc), yüzde 0,01 azalışla yer ve duvar döşemesi madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
selma 2 hafta önce
eyyy memur-sen yatacak yeriniz yok.tüm çalışanlar,sizin yüzünüzden inim inim inliyor.
vhki 2 hafta önce
sayenizde yoksulluk sınırının altındayız
SAĞLIKÇI PERİŞAN 2 hafta önce
SAĞLIKÇI PERİŞAN MAAŞLAR YETMİYOR HERŞEY 2 KATINA ÇIKTI BİZDEN ZAM VERMEYİ BIRAKIN KESİNTİ YAPIYORLAR
osman 2 hafta önce
rezil ettiniz be saglikciyi hic bu kadar rezil olmamisti saglikcilar. helal olsun size
Hemsireler sağlık memurları 2 hafta önce
Önce kendime sovuyorum sonra da böyle bir mesleğe sağlık memurluğu hemşirelik olmaz olsun hasta ile uğraş hasta yakını ile uğraş doktor ile uğraş idare ile uğraş ne olduğun belli değil saglicimisin hasta bakıcı misin refakatçi misin sekreter misin doktorun yardımcısı misin böyle rezil bir meslek yoktur git laborant ol ne hasta gör ne hasta yakını odanda numuneyi makineye koy kimseyle muhatap olma git röntgenci anestezi tek ol ne olursan ol ama sağlık memurları teknisyeni hemşire ebe olma hayatın kayar
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?