Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı: 3600 Ek Gösterge Maaşları Çok Etkilemez!

"Çalışanların maaşlarını çok etkilemez ama bu emekli maaşlarını ciddi anlamda etkiler ve emekli olacakların ikramiyelerini de etkiler." diyen Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, 3600 ek gösterge düzenlemesinin kimlerin maaşını etkileyeceğine açıklık getirdi.

Ekonomi 13.12.2021, 01:47 Zeynep Elmalı
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı: 3600 Ek Gösterge Maaşları Çok Etkilemez!

"ÇALIŞANLARIN MAAŞLARINI ÇOK ETKİLEMEYECEK"

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Haberler.com'dan Dicle Doğan'ın sorduğu göstergelerin memur maaşlarını nasıl etkileyeceği sorusuna Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, "Çalışanların maaşlarını çok etkilemez ama bu emekli maaşlarını ciddi anlamda etkiler ve emekli olacakların ikramiyelerini de etkiler. Bizim şimdi göstergelerimiz, 1500 gösterge alan var bunun içerisinde 1200 gösterge alanlar var 3000 alanlar var 3600 alanlar var. 2200 ek gösterge alan bir arkadaşımızın ek göstergesi 3600'e çıkarsa eğer bunun emekli maaşında brüt olarak 1000-1100 lira gibi büyük bir artış sağlar dolayısıyla bunun da neti 800-900 lira civarında olur. Bu da bugün ki anlamda yani emekli maaşlarına baktığımız zaman yüzde 25'den daha fazla bir etkiye sahip bir düzenleme olur. İkramiyelerde bu 30 yıl üzerinden emekli olan bir arkadaşımızda da 35 bin liraya yakın ikramiyesinde bir artış sağlamış olur fakat bu herkesin durumu farklı olduğu için göstergeleri 1500 alana eğer 3600'e çıkarırsak burada bağlanma oranı daha fazla olur. 3000 ek gösterge alan da daha farklı olur o açıdan da önümüze çıkacak cetvele göre benim söylediğim şey ortalama bir değer olarak anlaşılması lazım." şeklinde yanıtladı.

"EK PROTOKOL ZAMMI GELİR VERGİSİNE GİDECEK"

"Ek protokol zammı gelir vergisine mi gidecek?" sorusunu yanıtlayan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, "Evet şimdi şöyle söyleyelim. Şimdi bizim gelir vergisinde matrah uygulaması var ve ilk dilim 24 bin liradan başlıyor veyüzde 15 gelir vergisi söz konusu ve bu matrah artışlarını yeniden değerlendirme oranları üzerinden yapılması gerekiyor fakat 2003'den bu yana yapılan çalışmalarda, bunlar yeniden değerlendirme oranları üzerinden yapılmadı bazı yıllar. Bizim de tespitimiz, ilgili kurumların tespiti. Bu matrah oranlarının yükseltilmesi lazım. Birinci talebimiz bu, çünkü siz burayı arttırdığınız zaman diyelim ki sözleşme ücreti 5 bin lira olan bir arkadaşımıza matrahı 20 bin lirada sabit kalırsa, bu arkadaşımız beşinci aydan itibaren gelir vergisi oranından dolayı yüzde 15 ile yüzde 20'ye düşmekle birlikte 250 lira fazladan vergi vermiş olur. Birinci ayda almış olduğu 5 bin lira, altıncı aydan itibaren 4 bin 750 liraya düşer. İkinci şeye gidersek bu yüzde 27, bu 12 puanlık bir düşüş anlamına gelir, ki bu yılın başında almış olduğu ücreti yılın ortasında veya sonrasına doğru alamıyor anlamına gelir. Gelecek zam bunun altında kalırsa yani yüzde 12'lerin yüzde 13'lerin altında kalırsa almış olduğu zammından fazlasını gelir vergisine geriye iade etmiş olur, ki bu ortamda çokta hakkaniyetli bir şey yok. Bizim talebimiz şu, biz diyoruz ki bu matrahların arttırılması lazım. Yani iç uygulama en azından 60 bin lira civarında olması lazım. İkinci uygulamada buna paralel olarak arttırılması lazım veya sabit gelirliler açısından yüzde 15 gelir vergisinin dondurulması lazım. Burada matrah ne olursa olsun yüzde 15 olarak kalmıyor. Dolayısıyla da tek matrah anlamına geliyor veya bu kriz döneminde bütün sosyal kesimler bir şekilde desteklendi. Memurların desteklenmesi açısından da bir yıl ya da iki yıl süreyle memurlardan vergi alınmaması lazım." ifadesini kullandı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Sağlıkçı 2 ay önce
3600 maaşlar için olmasada emekliğe yarar tazminata yarar ne farkeder ki sonuç özlük hak ve öyle yada böyle kazancımız olur. İtibarsızlaştırmaya çalışanlar kesin devlet düşmanıdır sağlıkçı dostu olamaz.
ASLAN BEY 2 ay önce
AYNEN DE ÖYLE. ÖYLE İSE BU GÜRÜLTÜ NE. ALTINDA NE YATIYOR ???
Sağlık hizmet 2 ay önce
3600 maaşlarda da fark eder. Şimdiden k3ndilerine yer yapma çabasındalar
-2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?