Memur Ocak 2022 Zammı Yüzde 10.7 Oluyor

MB anketi hükümeti yakaladı: Memur Ocak zammı yüzde 10,7 oluyor. Merkez Bankası anketinde enflasyon beklentisi yükseldi. Gerek hükümetin Orta Vadeli Program (OVP)'da açıkladığı enflasyon beklentisi gerekse de Merkez Bankası'nın beklenti anketi yıl sonu için enflasyonu yüzde 16'nın üzeri olarak işaret etti.

Ekonomi 17.09.2021, 17:37 17.09.2021, 19:26 Zeynep Elmalı
Memur Ocak 2022 Zammı Yüzde 10.7 Oluyor

MB anketi hükümeti yakaladı: Memur Ocak zammı yüzde 10,7 oluyor

Gerek hükümetin Orta Vadeli Program (OVP)'da açıkladığı enflasyon beklentisi gerekse de Merkez Bankası'nın beklenti anketi yıl sonu için enflasyonu yüzde 16'nın üzeri olarak işaret etti.

ERDOĞAN FAİZ İÇİN KONUŞMUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da faizlerde düşüşe geçileceğini ve böylelikle enflasyonun da düşeceğini söylemişti. Bugün gelen Merkez Bankası açıklaması ile milyonlarca memur ve memur emeklilerinin Ocak ayında alacağı zam konusunda ipuçlarını verdi. Tabiki son rakamlar TÜİK'in açıklamaları ile gerçekleşecek. İşte detaylar...

Merkez Bankası anketinde enflasyon beklentisi yükseldi

Merkez Bankası'nın anketinde yılsonu dolar tahmini 8,9184'e geriledi. Ankette yılsonu enflasyon tahmini yüzde 16,74'e yükseldi.

HÜKÜMET DE 16,2 AÇIKLADI

Bu rakam hükümetin 2022-2024 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP)'ın Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınladığı 16,2 rakamından sadece 0,5 puan üzerinde oldu. Beklentiler bu şekilde gerçekleşir ise yıl sonunda memurların alacağı enflasyon farkı yüzde 5,72 olacak.

TÜİK'in bu yılın ilk sekiz ayı için açıkladığı enflasyon rakamı ise toplamda 11,1 oldu. Yılın bitimine henüz 4 ay var. Yani eylül, ekim, kasım ve aralık ayları enflasyon rakamları bu sekiz aylık olan toplam 11,1 rakamına eklenecek.

Merkez Bankası ve Hükümetin açıkladığı OVP'de enflasyonun yüzde 16'lardaki beklentisi memurlar için yüzde 5,72'lik enflasyon farkını doğurması bekleniyor. Memurlar bu farkı ocak ayında toplu sözleşme zammı olan yüzde 5'lik zamma ilave olarak alacaklar.(2022 toplu sözleşme zammı ilk altı ay için yüzde 5, ikinci altı ay için yüzde 7).

MEMUR OCAK ZAMMI YÜZDE 10,7 OLUR

Yani hükümetin ve MB'nin açıkladığı rakamlara göre memur ve emeklilerin ocak ayı zammı yüzde 10,7 olacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi'ni yayımladı.

ENFLASYONDA YÖN YUKARI

Piyasanın enflasyon beklentilerinde yukarı yönlü seyir devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Eylül ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 16,74 oldu. Bir önceki anket döneminde beklenti yüzde 16,30 olarak belirlenmişti.

12 ay sonrası için yıllık enflasyon beklentisi ise yüzde 12,94 oldu. Bir önceki ankette bu veriye ilişkin beklenti yüzde 12,48 olmuştu.

24 ay sonrasına yönelik enflasyon beklentisi de yüzde 10,52'den yüzde 10,71'e yükseldi.

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENMİYOR

Ankette faize ilişkin beklentiler de yer aldı. Buna göre katılımcıların bu ay için politika faizi beklentisi yüzde 19 olarak kaydedildi.

Yılsonuna ilişkin Dolar/TL beklentisi Eylül anketinde 8,92 oldu. Önceki ankette bu beklenti 8,94 seviyesindeydi.

2021 yılına ilişkin büyüme beklentisi yüzde 6'dan yüzde 8,2'ye yükseldi.

MERKEZ BANKASI, KENDİ TAHMİNİNİ YUKARI ÇEKMİŞTİ

Merkez Bankası yılın üçüncü enflasyon raporunda 2021 yılsonu enflasyon beklentisini yukarı yönlü revize etmişti. Önceki raporda yüzde 12,2 olan enflasyon tahmini, yüzde 14,1’e yükseltilmişti.

TÜİK 2021 YILI ENFLASYON RAKAMLARI (8 AYLIK)

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
Saim 1 ay önce
Memura yüzde 300de zam verse yine az der hükumetin yapacağı iş askeriye içişleri bakanlığı personeli hariç hepsine asgari ücret verilmesi gerekir asgari ücretlide ev gecindiriyor kamuda çalışanda kamuda çalışmayan diye ayırt edilmemesi gerekir herkes bu ülkenin vatandaşı birine yağlı birine yavan ekmek verilmez eşit verilsin
Memur 1 ay önce
Okutma o zaman çocuğunu hatta okuma yazma da bilmesin neden dünya eğitim masrafı çekiyoruz ki okusa da asgari ücret alacak sonuçta. sonra ne olur?hastalandığınızda birini bulamaz üfürükçüden medet umarsınız.
@Sağlıkçı 1 ay önce
Laf olsun torba dolsun Saim adıyla yorum yazan kişiye ithafen yazıyorum????
Sen gel bizim koşullarımızda çalışta ondan sonra böyle yorumlar yazıyormusun görelim hiç bir şeyden bilginiz olmamasına rağmen hala boş konuşmakta üstünüze yok
Ali vefa 1 ay önce
Biri enflasyon ile zammın aynı şey olmadığını anlatsın bu haberi yapana...
aslan 1 ay önce
yapılan tahminlerin hiç biri tutmuyor. hesap makinalarında bir bozukluk olabilir diye düşunüyorum.
. 1 ay önce
Memur lakabı ile yorum atan burda mi
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?