PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Memur Maaşlarına En Az Yüzde 30 Zam Yolda! Uzmanlar tek tek anlattı...

Ekonomistler tarafından yapılan yorumlarda altı aylık küfenin %30’a ulaşması beklentisi dile getirilirken Temmuz 2022’de memurların alacağı zammın ise en az %30 olacağı görüşünde birleştiler.

Ekonomi 11.04.2022, 14:44 Cansu Polat
Memur Maaşlarına En Az Yüzde 30 Zam Yolda! Uzmanlar tek tek anlattı...

Artan enflasyonla birlikte özellikle gıda ürünlerinde yaşanan fahiş fiyatlar sonrasında milyonlarca memur ve emeklinin gözü daha üç ay olmasına rağmen temmuz ayında açıklanacak zam oranına çevrildi.

Memur emeklilere ocak ve temmuz ayları olmak üzere yılda iki defa zam yapılıyor. Bu zam geriye dönük 6 aylık enflasyon rakamları dikkate alınarak hesaplanıyor.

Memur ve memur emeklisinin maaşındaki artış oranı iki yılda bir yapılan toplu sözleşmeye göre belirlenirken, 6 aylık enflasyon zam oranı aştığında fark da yansıtılıyor.

Ocak-haziran ayı enflasyon oranı emekli, memur, işçilerin aylık, maaşlarında yapılacak zamda belirleyici olurken yaşlılık aylığı, evde bakım başta olmak üzere sosyal destek kalemlerini de etkiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) memur ve emekli maaşlarına zam ve enflasyon farkını belirleyen Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) ilk 3 ayda yüzde 22.81’e ulaştığını açıkladı.

Enflasyon hızını kesip önümüzdeki 3 ayda toplam yüzde 5-6 seviyesinde kalsa dahi 6 aylık TÜFE yüzde 30’a çıkacak.

Bu durumda emeklinin temmuz zammı yüzde 30 olacak.

Memur ve emekliler için zam + ikramiye ayı olan temmuz ayında ise refah payına ek, 3600 ek göstergenin de Meclis’ten geçmesi halinde ciddi bir artış görülmesi bekleniyor.

Memur ve memur emeklileri de ocak ayında 2.5 puanlık ek zamla beraber yüzde 7.5 oranında toplu sözleşme zammı aldı. Memurlar, temmuzda yine yüzde 7 oranında sözleşme zammı alacak.

Salgınla mücadele sürecinde geçen yıl gerçekleştirilen yasal düzenlemeyle en düşük emekli aylığı 2 bin 500 liraya çıkarıldı.

Emeklilerin dul ve yetim hak sahipleri de hisseleri oranında maaş ve bayram ikramiyesi alıyor.

(Kaynak: Yeni Şafak)

Yorumlar (17)
fzt 3 ay önce
zam değil enflasyon karşısında eriyen maaşımızın farkı yani şu haber başlıklarını düzgün atalım temmuz memur zammı %7'dir
doktor 3 ay önce
Aslında bu %7 de yoktur, çünki vergi dilimi bu aylarda %20'den %27'ye çıkar.
TELLİ 3 ay önce
2 KİLO PATLICAN BİR KİLO DOMATES ALIRSIN ARTIK
Efekentli 3 ay önce
Denkleştirme denilebilir
Aslan 3 ay önce
Sayın editör. Başlığı değiştirin lütfen. Başlığı şöyle atmalısınız.TÜİK tarafından yarı yarıya düşürülen enflasyon farkı. Zaten kanuni zam oranımız %7
Bitik 3 ay önce
Memur bitti %30 zam olsa ne olur patlıcan 36tl biber 40tl kabak 16 tl elma 15 tl muz 30 tl bu ürün fiyatlarını tek haneye düşünmediğiniz durumda en az %100 zam verilse ancak oh be denir yoksa %30 boş hersey % 200 arttı İstanbul belediyesi bile resmi rakamlarda %196 suya zam yapmış su borudan değil de sanki taksiyle geliyor
YALBENLİ 3 ay önce
Kime hizmet ediyorsunuz ama memur olmadığı kesin memura toplumda düşman uretiyorsunuz paraya doymayan memur ,aç gözlü memur oluyoruz sayenizde aslında istediğimiz emeğimizin karşılığı hakkımız ama nerdeee....
Medcezir 3 ay önce
İyi de ilk 3 ayda zaten %22.5 oldu ki..neden %30 u çok bişeymiş gibi anons ediyorsunuz?
%50 bile çok değilken 30 küsürü çok gibi yaygarası olacak. Bir de uzmanlar diyorlar kimmiş o uzmanlar? Tuikçiler mi
Özde Hemşire 3 ay önce
Ne yani sevinelim şimdi buna gerçi o zamların verileceği de muamma kardeş zam vermeyin bana enflasyonu tutun verilen zammın 10 katı hayat şartları zam yedikten sonra ne yapayım zammı ayda 200 bin alsam ne olacak o paranın değeri olmadıktan sonra
Halo dayı 3 ay önce
İstersen yüzde 100 ver memleket yanıyor her taraf ateş pahası para pul olmuş
Mahmut Öztürk 3 ay önce
InsAllah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?