Memur Maaşı Asgari Ücretin Altında Kaldı! Fark Tazminatı Ödenmesi Gerekir mi?

Hekim maaşı ile asgari ücret neredeyse eşitlenirken, sağlık çalışanlarının maaşı ise asgari ücretin altında kaldı. Önümüzdeki günlerde memur maaşına yapılacak iyileştirmeye gözler çevrildi.

Ekonomi 16.12.2021, 15:55 16.12.2021, 18:24 Zeynep Elmalı
Memur Maaşı Asgari Ücretin Altında Kaldı! Fark Tazminatı Ödenmesi Gerekir mi?

Yukarıda gördüğünüz bordroda aile hekimine 15 Kasım tarihinde yatan maaşı görüyorsunuz. Bunun yanında sağlık çalışanlarının maaşı ise yeni belirlenen 4.250 TL asgari ücretin altında kalmış oldu.


*45/A 3+1 sözleşmeli önlisans mezunu radyoloji teknikeri 15 Aralık maaşı

Sağlık personellerinin emekliliğe yansıyan esas maaşları bugün 3700 ile 4200 TL arasında seyretmektedir. Hali hazırda AGİ hariç en düşük dereceli bir memurun maaşı 3918,95 TL. Eğer herhangi bir iyileştirme olmazsa toplu sözleşmeye göre ocak ayında bu rakam %5 artış ve %10 enflasyon farkı eklendiğinde 4506,79 TL’ye çıkacak.Bu tutar gelir vergisi dilimi arttıkça 3400 TL seviyelerine düşmektedir. Sağlık personelleri pandeminin başından bu tarafa her mecrada sesini duyurmaya çalıştı, parça parça ücret değil, seyyanen zammın verilerek diğer memurlar gibi tek kalemde maaş taleplerini dile getirirken bugünkü gelinen noktada memur maaşı asgari ücretin altında kaldı.


*22 yıllık diş hekiminin 15 Aralıkta aldığı maaş.


*Meslekte 13. yılını tamamlayan radyoloji teknisyenin maaşı

Memurun taban aylığı asgari ücretten düşükse fark ödenir mi?

Memurun taban aylık ücretinin asgari ücretin altında olduğu gerekçesiyle, fark ücreti ödenmesi gerektiği yönünde değerlendirmelerde bulunuyor. 657 sayılı Kanunun 146. maddesine göre yapılan bu değerlendirme doğru değildir. taban aylığının asgari ücretten düşük olması halinde fark tazminatı alınıp alınmayacağı sorulmaktadır.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 146 ncı maddesinde, "Bu Kanunun birinci maddesinin birinci fıkrası kapsamına giren memurlar aylık, ücret, ödenek, hizmetle ilgili her çeşit ödeme ve bunların şekil ve şartları bakımından bu Kanundaki hükümlere, aynı maddenin ikinci fıkrası kapsamına giren memurlar özel kanunlardaki hükümlere tabidir.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Memurlara kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve yönetmeliklerin ve amirlerin tayin ettiği görevler karşılığında bu Kanunla sağlanan haklar dışında ücret ödenemez, hiçbir yarar sağlanamaz. (Gençlik ve Spor hizmetleri uygulamasında fiilen görevlendirilecekler hariç.)

(Mülga üçüncü fıkra: 2/11/2011 - KHK-659/18 md.)

(Değişik: 23/2/1995 - KHK-547/9 md.) Bu Kanun gereğince ödenecek aylık, taban aylığı, kıdem aylığı zam ve tazminatlar ile diğer ödemeler toplamının brüt tutarı, bulunulan yerde İş Kanunu gereğince işçiler için tespit olunan asgari ücretin aylık tutarından az olamaz: az olması halinde, aradaki fark memurun diğer özlük hakları ile ilgilendirilmeksizin tazminat olarak ödenir." hükmü yer almaktadır.

Aylık tanımı 657 sayılı Kanuna göre; Bu Kanuna tabi kurumlarda görevlendirilen memurlara hizmetlerinin karşılığında, kadroya dayanılarak ay itibariyle ödenen parayı ifade eder.

43 üncü maddesinde, "Bu Kanuna tabi kurumların kadrolarında bulunan personelin aylıkları; hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık alınan dereceler dikkate alınarak bu kanuna ekli I ve II sayılı cetvellerde gösterilen ek gösterge rakamlarının eklenmesi suretiyle hesaplanır" hükmü yer almaktadır. Yine aynı maddede gösterge aylığı tanımlanmıştır.

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede ise;

Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununa göre almakta olan personele 1000 gösterge rakamı üzerinden memuriyet taban aylığı ödeneceği,

Birinci fıkra kapsamına girenlere her bir hizmet yılı için 15 (20) gösterge rakamı karşılığı kıdem aylığı ödeneceği, ancak 25 ve daha fazla hizmet yılını dolduranlar için gösterge rakamı 375 (500) olarak uygulanacağı hüküm altına alınmıştır.

Sonuç olarak memurun almakta olduğu

Gösterge aylığı+ek gösterge aylığı+taban aylığı+kıdem aylığı+yan ödeme (zam ve tazminatlar)+diğer ödemelerin toplamı asgari ücretten düşük olması halinde fark tazminatı alınıp alınması mevzuat yönünden mümkün olabilecektir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (13)
Hemsire hbey 1 ay önce
3400 tl maas aldim lisans hemsire. 850 tl az aliyorum cok ilginc nereye gidiyor bu duzen ? Sadece hemsirelik yapsak neyse bin türlu iş yapiyoruz yazik cok cok yazikm oku oku dddiler buyuklerimiz neye okumusuz biz ?
Haydi ysp tam zamanı!! 1 ay önce
Doktorların zamını aldık sıra asgari ücretlilerde!! Ağlayalım sızlayalım ve hakkımızı nasıl arayacağımızı kendimizi kiminle kıyaslayacağımızı bilmediğimiz için saçmalamaya devam edelim:)) doktor aç kalmaz yolunu bulur da siz bu kafayla işçi bulma kurumuna başvurup asgari ücret almak için sıraya girersiniz!
REFERANS 1 ay önce
sen ben olursak sana oh olur bize vah olur. bir olmalıyız. işçiler kadar hakkımızı arasak yeter. ama nerde???
TTB ELEMANLARI 1 ay önce
Abi bi kere teşekkür et bi kere mutlu ol lanetlenmiş kavim gibisiniz saldırmaktan başka hakaretten başka bir bildiğiniz yok
Yanlış anlamayın 1 ay önce
Ben inanmıyorum, herkesin diploması araştırılmalı. Google'dan mezun hoca kaynıyor ortalık. Yanlış anlamıyorsunuz, değil mi?
Alper tugra 1 ay önce
Hiçbir dönem sağlık calisani bu kadar itibarsizlastirmadi. Artık Bakan bey istifa mı etse acaba
Hemsire 1 ay önce
Yıl sonunda cebime giren toplam para asgari ucret alanla aynı olacaksa ben neden okudum okadar yıl.nedenn okadar sınavlara girdim.
Dr 1 ay önce
İşinize gelmeyince doktor maaşı vali maaşından yüksek, işinize gelince doktor maaşı asgari ücrete denk. Gidin yanlıştan dönüldü gibi rezilce haberler yapmaya devam edin siz.
Dr 1 ay önce
Doktorlara zam yapacağız dediler kendinizi yerlere attınız malum sendikalar,şimdi asgari ücret sizin maaşla eşitlendi hadi bunda da aynı tepkiyi gösterin
işçi 1 ay önce
Bakın sağlık ta dotorlara meslek kanunu çıkmalı ve onların maaşı perpormansı ameliyatı düzen getirilmeli sağlıkta sağlıkta çalışana döneri kaldırıp diğer kurumlardaki emsalleriyle aynı maaş hak verlmeli KAMU ÇALIŞANI YASA SI ÇIKMALI EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET GELMELİ işçilere de en düşük maaşlılara seyyanen 1000 tl en az olmak kaydıyla verilmeli diğerlerine 2000 tl
dr 1 ay önce
iyi oluyor valla bu memurlara ve sağlık çalışanına bu günün gelceği belliydi iş işten geçtikten sonra tepki veriyorlar bir de
meslekten istifa ettim almancaya başladım ben de
hemşire 1 ay önce
içimizde sağlık memuru ,hemşire idarenın yalakanın önde gideni.yalakalık yapacağınıza hakkınızı savunmayı öğrenin..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?